Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Rekiny, warany z Komodo i karaoke

5 października klasa II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych spędziła we Wrocławiu. Napięty plan wycieczki przewidywał zwiedzanie ogrodu zoologicznego, afrykarium oraz starówki. Najstarsze w Polsce zoo oferuje miłośnikom przyrody poznanie ponad 1132 gatunków zwierząt. Egzotyczni mieszkańcy rozlokowani są na powierzchni 33 hektarów często w stylowych, zabytkowych budowlach. Ciekawa infrastruktura oraz obecność przedstawicieli różnych ekosystemów powoduje, że wrocławski obiekt jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie. Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudziły zwierzęta oryginalnie wyeksponowane w afrykarium. Karmienie żółwi słoniowych, możliwość bezpośredniego kontaktu z motylami oraz spektakl kolorów w wykonaniu kameleona były cennym przeżyciem.
Wizyta w zoo skłania także do smutnej refleksji. Niestety niszczenie przez człowieka naturalnych siedlisk zwierząt powoduje ,że ogrody zoologiczne są nieraz ostatnią enklawą ginących gatunków. Wrocław może pochwalić się bardzo dobrymi efektami w hodowli żyraf siatkowanych, w marcu po raz pierwszy na świecie w niewoli urodził się tutaj kuskus niedźwiedzi, gatunek torbaczy naturalnie występujący w Indonezji.
Po solidnej dawce biologicznej wiedzy młodzież miała okazję poznania pięknej starówki. Gastronomiczną ciekawostką była położona przy rynku najstarsza w Europie restauracja. Piwnica świdnicka istnieje tu nieprzerwanie od 1275 roku.
W bardzo dobrych nastrojach, rozśpiewany autobus wrócił do Szamotuł.

Anna Dolińska, Renata Bednarczyk

IMG 20181005 115457