Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Szlakiem kani rudej i obuwika pospolitego

19 października młodzież z klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Technologii Żywności spędziła w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo - Leśnej w Dąbrowie. Pierwsza, integracyjna wycieczka połączyła aktywny wypoczynek z edukacją przyrodniczą. Tematem zajęć poprowadzonych przez pana leśniczego była różnorodność biologiczna lasów i ochrona przyrody. Klasa dowiedziała się, że w Nadleśnictwie Pniewy na, którego terenie znajduje się ośrodek, ochrona przyrody w sformalizowanej formie realizowana jest w ośmiu rezerwatach przyrody, 17 strefach ochronnych ptaków, w formie 44 pomników przyrody i we fragmencie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego .Występuje tutaj 50 gatunków roślin chronionych i 277 gatunków zwierząt podlegających ochronie. Rosnący w lasach nadleśnictwa storczyk obuwik pospolity na czerwonej liście roślin naczyniowych Wielkopolski oznaczony jest jako gatunek krytycznie zagrożony. Cenne są także ostoje kani czarnej, kani rudej i bociana czarnego. Działalność edukacyjna tej szacownej siedemdziesięcioletniej instytucji ukierunkowana jest również na ukazanie znaczenia lasu dla człowieka i środowiska. Ciekawym aspektem zajęć była dyskusja na temat obecności na naszym terenie coraz większej populacji wilka oraz zagrożenia jakie dla dzików a także świni domowej stanowi afrykański pomór świń. W pięknej, scenerii jesiennej przyrody, miłym podsumowaniem wycieczki było integracyjne ognisko.

Renata Bednarczyk, Aleksandra Sadek

Dbrowa