Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ruszył projekt „Tolerancja. Pomost między kulturami”

Mając na uwadze kształtowanie postaw społecznych, obywatelskich i moralnych naszych uczniów, postaw opartych na tolerancji, poszanowaniu praw człowieka i godności ludzkiej, podjęliśmy kolejną długoterminową inicjatywę. Pragniemy, aby nasza szkoła nieprzerwanie była przestrzenią dialogu i porozumienia, a także wrażliwości międzykulturowej, dlatego w tym roku szkolnym rozpoczęliśmy realizację projektu „Tolerancja. Pomost między kulturami”. Zdobywając i promując wiedzę na temat tego, co inne - tym razem na temat wielowiekowej historii, tradycji, kultury tatarskiej oraz odległego muzułmańskiego kręgu kulturowego – chcielibyśmy obudzić w sobie i naszym otoczeniu wrażliwość na odmienność kulturową, obyczajową i religijną. Wierzymy, że dzięki temu uda nam się zburzyć krzywdzące stereotypy i postawić trwałe fundamenty życzliwego porozumienia między ludźmi.
Na projekt złoży się szereg różnorodnych działań. Jednym z pierwszych są warsztaty „Ja w świecie, ja o świecie”, prowadzone przez edukatorów stowarzyszenia „Jeden Świat”, które działa w Poznaniu od 1994 roku i jest polskim oddziałem prawie stuletniej międzynarodowej organizacji Service Civil International (SCI). Misją stowarzyszenia jest promowanie idei pokoju oraz porozumienia między ludźmi.
Zajęcia w formie warsztatowej odbyły się 31 października 2018 roku i skierowane były do uczniów klas 1 i 2 liceum ogólnokształcącego, w tym dla wszystkich uczestników projektu. Wprowadziły one młodzież w trudną tematykę zjawisk i współzależności globalnych, przede wszystkim pokoju na świecie, praw człowieka oraz migracji przymusowych. Dały uczniom konkretną wiedzę, poszerzyły horyzonty, skłaniając do refleksji i samodzielnego wnioskowania. Dodatkowym atutem warsztatów był fakt, że - z uwagi na obecność edukatorów obcojęzycznych - zostały przeprowadzone w języku angielskim, co miało pozytywny wpływ na rozwój kompetencji językowych uczniów.
Warsztaty dla młodzieży w szkole zostały poprzedzone szkoleniem dla kadry nauczycielskiej, które odbyło się 25 października i obejmowało najważniejsze obszary tematyczne edukacji globalnej oraz metody ich wprowadzania. Miało ono na celu wsparcie pracy dydaktycznej nauczycielek-opiekunek projektu poprzez poszerzenie ich kompetencji i wiedzy.


Anna Kustoń
Klaudia Tomaszak-Ślipka
Joanna Vowie

2

Zdjęcie: Magda Prętka/ Szamotuły - NaszeMiasto.pl