Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

TOŚ na zajęciach terenowych

W piątek 26 października klasy III i IV TOŚ zamieniły sale lekcyjne na perfekcyjnie zorganizowany punkt selektywnej zbiórki odpadów oraz stację uzdatniania wody. W PSZOK-u mieliśmy okazję zapoznać się z systemami segregacji odpadów i zbiórki odpadów niebezpiecznych oraz problemowych. PSZOK jest miejscem, do którego mieszkańcy mogą przynosić odpady problemowe z gospodarstw domowych, które wymagają specjalistycznego recyklingu, unieszkodliwiania lub utylizacji i nie mogą trafiać na składowisko odpadów komunalnych. Tego dnia wielu mieszkańców skorzystało z takiej możliwości. Dzięki temu mogliśmy prześledzić drogę odpadu od przyjęcia do złożenia go w odpowiednim kontenerze. Ćwiczyliśmy również korzystanie z katalogu odpadów. Szczególnie interesującym miejscem na „gratowisku” okazał się punkt „drugie życie” gdzie zmagazynowane są przedmioty (poza sprzętem elektronicznym) mogące służyć drugiemu właścicielowi.
Drugim etapem naszych zajęć była wizyta w SUW Aquanet w Poznaniu. Aquanet produkuje wysokiej jakości wodę pitną, którą każdego dnia spożywa niemal 900 tysięcy mieszkańców Poznania i okolicznych miejscowości. Stosowane technologie uzdatniania oraz produkcji wody są nowoczesne i niezawodne. Mieliśmy okazję prześledzić cały proces uzdatniania wody pobieranej z ujęcia infiltracyjnego. Duże zainteresowanie wzbudził wyłączony z pracy filtr powolny. Zobaczyliśmy jego konstrukcję i dzięki temu łatwiej zrozumieliśmy jak on działa. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego wody stacja jako jedna z niewielu stosuje biomonitoring w oparciu o małże i bakterie luminescencyjne.

Cieszymy się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w tak ciekawie przeprowadzonych zajęciach. Serdecznie dziękujemy pani Michalinie Magdziarz oraz panu Grzegorzowi Podolskiemu za zaangażowanie i poświęcony nam czas.

Katarzyna Jakubowska, Iwona Witkowska

IMG 20181026 122713