Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Jesteśmy braćmi i siostrami

W minioną środę, 21 listopada, uczniowie klas 1 i 2 liceum oraz 3 technikum,w ramach projektu „Tolerancja. Pomost między kulturami” wzięli udział w spotkaniu z imamem poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej. Youssef Chadid, od ponad 20 lat mieszkający w Polsce, pełni obecnie funkcję dyrektora Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu, które we współpracy z Urzędem Miasta Poznania od ponad roku realizuje projekt kulturalno-edukacyjny „Drogi integracji”. Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom regionu kultury, zwyczajów i życia muzułmanów oraz przeciwdziałanie ksenofobii i nienawiści.
Imam opowiadał młodzieży o zagadnieniach z kręgu kultury muzułmańskiej, podstawach swojej wiary, znaczeniu modlitwy oraz postu, a także muzułmańskich świętach i tradycjach. Przywołując własne, przykre doświadczenia, wskazywał na potrzebę budowania mostów między ludźmi odmiennych ras, języków, religii i kultur.
Drugą część spotkania z młodzieżą stanowiły pasjonujące warsztaty kaligrafii i języka arabskiego, przeprowadzone przez, towarzyszącego imamowi, Omara Abdela Fattah, studenta arabistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nauka języka arabskiego to duże wyzwanie, więc i emocji było sporo.
Kończąc spotkanie, imam wyraził swoją wdzięczność za zaproszenie i życzliwe przyjęcie, podkreślając, że cieszy go ta piękna atmosfera przyjaźni, bo przecież wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami.

Anna Kustoń
Klaudia Tomaszak-Ślipka
Joanna Vowie

1 3