Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Nasi gimnazjaliści na drugim zjeździe Uniwersytetu Młodych Przyrodników

W miniony czwartek, 31 stycznia, uczniowie klas III gimnazjum po raz drugi wyruszyli na spotkanie z naukami przyrodniczymi na Wydział Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Był to kolejny dzień zajęć odbywających się w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników.
Młodzież jak zwykle została podzielona na cztery 12-13 osobowe grupy ćwiczeniowe. Tym razem każda grupa po zapoznaniu się z budową i zasadą działania niwelatora dokonywała pomiarów terenu przy jego użyciu. W tym samym czasie członkowie innej grupy wykorzystując specjalne programy komputerowe (QGIS lub ArcGIS) wyznaczali stopnie zagrożenia gleb konkretnej gminy erozją wietrzną i wodną powierzchniową. Oprócz tego dowiedzieliśmy się jakie znaczenie ma retencjonowanie i zagospodarowanie wód opadowych na terenach zabudowanych. Samodzielnie sporządzaliśmy projekty zagospodarowania terenu biorąc pod uwagę możliwości wykorzystania wód opadowych. Kolejne warsztaty dotyczyły roli drzew w środowisku i procedur postępowania w przypadku konieczności ich wycinki. Wykorzystując odpowiednie akty prawne obliczaliśmy wartość opłaty i kary za wycięcie drzewa. Podobnie jak podczas ostatniej wizyty i tym razem gimnazjaliści mieli okazję zetknąć się z innym niż w szkole sposobem prowadzenia zajęć. Cieszy nas fakt, że chętnie i z dużym zaangażowaniem wykonywali zadania i polecenia. Myślę, że było to bardzo ciekawe doświadczenie dla obu stron.
Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie, które odbędzie się 21 lutego.

Szkolny koordynator projektu
Katarzyna Jakubowska

image31