Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szamotułach

1 marca odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak w ubiegłym roku, uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej, podczas której słowo Boże wygłosił ksiądz kanonik porucznik Bogdan Kończak – żołnierz Armii Krajowej. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się pod Kamień Pamięci, przy którym, po odśpiewaniu hymnu państwowego, złożono wiązanki kwiatów dla uczczenia niezłomnych żołnierzy. Następnie uroczystości przeniosły się do Muzeum – Zamek Górków. Władze samorządowe były reprezentowane przez Wicestarostę Powiatu Szamotulskiego Józefa Kwaśniewicza, Sekretarza Miasta i Gminy Szamotuły Karola Hartwicha praz Przewodniczącą Komisji Oświaty i Kultury Rady Powiatu Szamotulskiego Marię Przybylską. Większość osób na sali stanowili młodzi członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach, czyli uczniowie szamotulskich szkół podstawowych i średnich. W uroczystościach na szamotulskim zamku wzięli udział druhowie z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Szamotułach, rekonstruktorzy historii z Szamotulskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Orzeł” oraz grupy AK-WiN działającej przy szamotulskim kole WSPAK. Na sali byli obecni również członkowie szamotulskich struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz mieszkańcy grodu Halszki, którzy chcieli wziąć udział w upamiętnieniu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Podczas uroczystości w sali koncertowej uczestnicy mieli okazję wysłuchać przemówień i obejrzeć montaż słowno – muzyczny przygotowany na tę okazję. Motywem przewodnim obchodów była pamięć o postaci Józefa Franczaka pseud. „Lalek” – ostatniego Żołnierza Wyklętego, zamordowanego w 1963 roku. Po zakończonych uroczystościach wielu gości podpisało się pod inicjatywą, aby patronem jednej z ulic w Szamotułach został ks. Henryk Szklarek – Trzcielski.

Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

IMG 20190301 120411