Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

St. David's Day

1 marca jest hucznie obchodzonym w Walii dniem św. Dawida - patrona tego państwa. Walijskie święto narodowe przypada w rocznicę śmierci świętego i oryginalnie nazywa się Dydd Gŵyl Dewi. Nieodłącznym elementem tego dnia jest wizerunek smoka - obecnego także na fladze Walii. Największą atrakcją są liczne parady. Pełno jest stanowisk, gdzie można spróbować tradycyjnego walijskiego jedzenia. Dominuje zupa z porów oraz cawl czyli gulasz z walijskiej jagnięciny i pora. Walijczycy dekorują swoje ubrania wpiętym porem bądź żonkilem. Legenda głosi, że to właśnie pory uratowały wojsko w walce przeciwko Saksonom. Dowódca poradził Walijczykom - aby wyróżniać się podczas walk - oznakowali swoje ubrania tym warzywem. W ten właśnie sposób por doczekał się zaszczytnego miejsca w historii Walii i stał się jej symbolem. Żonkile- uznawane za drugi symbol tego państwa- wzięły się prawdopodobne przez przypadek. Bowiem z walijskiego por to cenhinen, a żonkil - cenhinen Pedr (por Piotra) - z podobieństw nazw i by uniknąć pomyłki – zarówno por i żonkil zostały symbolem Walii.
W ramach krzewienia kultury krajów anglojęzycznych - uczennice i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach również pamiętali o tym walijskim święcie. Szkoła została przyozdobiona w pory, żonkile i czerwone smoki. Uczniowie przyszli ubrani w stroje, które kolorem nawiązywały do smoka, pora, żonkila (czerwony, żółty, zielony). Podczas dużej przerwy każdy mógł skosztować pysznego tradycyjnego walijskiego dania przygotowanego z porów.

Martyna Kustoń.

DSC04776