Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Pancake Day, czyli angielskie ostatki

Shrove Tuesday (wtorek rozgrzeszenia) – odpowiednik naszego tłustego czwartku , wypada zawsze w Wielkiej Brytanii 47 dni przed Wielkanocą. To ostatni moment swawoli , zabaw i jedzenia słodkości przed postem. Wtedy właśnie przygotowujący się na post mieszkańcy Wysp Brytyjskich- pozbywali się z lodówek jajek, mleka, ale także mąki, cukru- by przygotować tą chyba najsmaczniejszą z przekąsek świata i po raz ostatni przed Wielkanocą zjeść słodki posiłek i zapobiec popsuciu produktów, których to nie wolno było spożywać podczas Wielkiego Postu.
Legenda głosi, że naleśnikowe ostatki zapoczątkowała mieszkanka Olney w hrabstwie Buckinghamshire, która była tak zajęta smażeniem, że dopiero kościelne dzwony uświadomiły jej, iż należy iść na nabożeństwo pokutne do kościoła. Prosto z kuchni- w fartuchu i jeszcze z patelnią w ręku- wybiegła na nabożeństwo. Na cześć jej pośpiechu- po dziś dzień odbywają się w Anglii biegi z naleśnikami- (Pancake Races),w których to trzeba naleśnika przynajmniej trzy razy podrzucić. Uczniowie naszej szkoły, również w kuchennych fartuchach, biegali dziś z patelnią i naleśnikiem. Obchody naleśnika zostały przeprowadzone w ramach edukacji kulturowej i były utrwaleniem zdobytej wiedzy, ale przede wszystkim wspaniałą zabawą!
Przygotowanie do obchodów tego dnia w naszej szkole odbyło się dużo wcześniej, bowiem uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych najpierw – na zajęciach języka angielskiego zawodowego przygotowywali plakaty- przepisy na naleśniki, następnie smażyli je w pracowni gastronomicznej, a później próbowali swych sił w wyścigach z naleśnikiem. Uczta nie miała końca, ponieważ co chwilę powstawały nowe dyscypliny zabawy naleśnikowej- wymyślane na bieżąco przez uczestników. Do typowo angielskiej tradycji biegu, doszły więc nowe specjalności- przekazywanie sobie naleśnika z jednej patelni na drugą ( z podrzutem), czy podbijanie jeden po drugim. Obchody tego dnia były potwierdzeniem, że uczniowie potrafią połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli naukę z zabawą.

Martyna Kustoń.

pancake