Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Magia krainy Leprikonów

„ Każdy chciałby choć jeden raz w życiu być Irlandczykiem”- uczniowie i uczennice naszej szkoły mieli możliwość realizacji tego irlandzkiego hasła - dzięki obchodom dnia patrona Zielonej Wyspy- świętego Patryka.
Głównym celem uroczystości była promocja kultury, historii i tradycji Irlandii. Święto to obchodzone jest hucznie nie tylko w stolicy Irlandii- Dublinie, ale także w innych miejscach na świecie. Coraz częściej o świętym z Zielonej Wyspy pamiętają także Polacy.
Odświętny klimat budowany był od kilku dni. Uczniowie naszej szkoły mogli - podczas zajęć języka angielskiego - obejrzeć krótki film - ufundowany szkole przez Fundację Kultury Irlandzkiej w Poznaniu - dotyczących tradycyjnych pieśni gaelickich śpiewanych bez akompaniamentu. Ściany, drzwi i gazetki szkolne przyozdobione zostały trójlistnymi koniczynkami oraz plakatami nawiązującymi do symboli Irlandii. Młodzież szkolna bardzo chętnie włączyła się w obchody tego święta - podczas przerwy można było skosztować słodkości w kolorach flagi Irlandii. Dochód z ich sprzedaży w całości został przekazany na cel charytatywny - w tym roku wspomogliśmy pogorzelców z Jurty Tatarskiej w Kruszynianach. W akcję włączyły się również wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariatu „ Promyk”
Uczennice i uczniowie mogli też wziąć udział w quizie o Irlandii i jej patronie. Najlepiej poradziły z nim sobie - Aleksandra Pawłowska i Weronika Skowrońska z klasy 2 TŻiUG - Gratulujemy !

Martyna Kustoń.

stpatrick1