Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej w Rolniku

Młodzi ludzie żyją w świecie na¬syconym przekazami audiowizualnymi, przeznaczając bardzo wiele czasu na kontakt z mediami, w tym z filmem, który wydaje się być zatem bezcennym narzędziem przekazywania im wiedzy o życiu, świecie i o nich samych.
W lutym bieżącego roku nasza szkoła, energicznie działająca na polu edukacji medialnej i filmowej, zakwalifikowała się do projektu „Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej”, realizowanego przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
W minionym tygodniu (w piątek 29 marca) w ramach projektu odbyły się w szkole pierwsze z dwóch blisko pięciogodzinnych warsztatów filmoznawczych dla uczennic oraz uczniów klasy 2 liceum ogólnokształcącego. Warsztaty o nazwie „Analiza dzieła filmowego w szkole. Przykłady i ćwiczenia” poprowadził dr Adam Domalewski, filmoznawca i teatrolog, adiunkt w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM.
Młodzież na zajęciach poznawała podstawowe pojęcia z zakresu języka filmowego i nabywała umiejętności analizowania i interpretowania dzieł audiowizualnych. Uczennice i uczniowie uczyli się świadomego i krytycznego podejścia do sztuki filmowej, które finalnie prowadzi do odczytywania jej dzieł na różnych poziomach: językowym, kompozycyjnym i gatunkowym. W trakcie zajęć Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej rozmawiał z młodzieżą między innymi na temat sposobów obrazowania przemocy w filmie „Męska sprawa” Sebastiana Fabickiego oraz poetyki symbolizmu i ekspresjonizmu w animacji Piotra Dumały zatytułowanej „Łagodna” . Licealistki i licealiści ocenili warsztaty jako inspirujące do oglądania, niekoniecznie łatwych w odbiorze, wartościowych obrazów polskiej i światowej kinematografii.
Zajęcia dla młodzieży poprzedzone zostały warsztatami dla kadry nauczycielskiej, mającymi na celu wsparcie jej pracy dydaktycznej poprzez poszerzenie wiedzy i kształcenie nowych umiejętności. Zajęcia wprowadziły nauczycielki w kluczowe zagadnienia związane z edukacją filmową i tajniki pracy z dziełem audiowizualnym. Uczestniczki warsztatów, stawiające sobie za cel kształcenie kluczowych kompetencji medialnych młodych ludzi (rozumianych między innymi jako kompetencje intelektualne w zakresie świadomego odbioru przekazów medialnych, w tym filmów) poznały metodologię, która pozwala włączać do programu lekcji analizę i interpretację filmu, analogicznie do omawianej na lekcjach literatury. Stwarza to możliwość opowiadania uczennicom oraz uczniom o otaczającej rzeczywistości w sposób nierzadko bardziej dla nich przekonujący.

Klaudia Tomaszak - Ślipka

3a