Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Żonkile 2019

W związku z przypadającą 19 kwietnia 2019 roku 76. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim (największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie) kolejny raz zaangażowaliśmy się w wyjątkowy projekt.
W ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile informowaliśmy społeczność szkolną o obchodzonej rocznicy, wręczając jej członkom własnoręcznie wykonane papierowe żonkile - symbol pamięci o wydarzeniach z wiosny 1943 roku.
Zainicjowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin akcja, mająca na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim, objęta została Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
Rozdając symboliczne papierowe kwiaty, odwiedziliśmy również gabinet Pana Dyrektora Zygmunta Sługockiego. Cieszymy się, że (jak głosi hasło ubiegłorocznej edycji akcji) łączy nas pamięć i jako Szkoła Dialogu wciąż aktywnie działamy w ramach zainicjowanego przez Fundację Forum Dialogu projektu upamiętniającego społeczność żydowską.

Anna Kustoń

3333