Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Pamiętamy o zamordowanych profesorach lwowskich

Dzięki owocnej współpracy naszej szkoły z poznańskim Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich od piątku w szkolnej czytelni oglądać można wystawę przygotowaną przez wrocławski IPN, z inicjatywy Poznańskiego Oddziału TML i KPW. Ekspozycja zatytułowana „Kaźń Profesorów Lwowskich - Wzgórza Wuleckie 1941” poświęcona została zbrodni na profesorach uczelni lwowskich (rozstrzelanych przez oddziały niemieckie SS 4 lipca 1941 r.), która jest jednym z symboli martyrologii narodu polskiego i przykładem nazistowskiej polityki niszczenia polskich elit społecznych i naukowych. Wykład otwarcia wygłosili Michał Wojtasiak oraz historyk Igor Megger, członkowie wspomnianego towarzystwa. Opowiedzieli oni zgromadzonej młodzieży o Lwowie - mieście wielu narodów - z okresów walk o niepodległość i międzywojnia, o jednym z najbardziej tragicznych (a zapomnianych) wydarzeń z czasów II wojny światowej, jakim była kaźń polskich profesorów we Lwowie, wreszcie o samych naukowcach, którzy nauce właśnie poświęcili życie. Wśród zamordowanych we Lwowie byli przede wszystkim wybitni lekarze, inżynierowie i matematycy. Na koniec goście, dziękując Dyrektorowi Zygmuntowi Sługockiemu i całej społeczności szkolnej za dotychczasowe wsparcie, zachęcali do udziału w kolejnej akcji charytatywnej pod nazwą „Serce dla Lwowa”. Od ponad 20 lat członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich organizują zbiórki żywności, odzieży i środków czystości dla najbardziej potrzebujących Polaków zamieszkujących dawne polskie województwa (lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie), by następnie - w okolicach świąt Bożego Narodzenia - spotkać się z Rodakami i przekazać im dary. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej pięknej inicjatywy.

lwow