Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Aktualności

150 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

piotr35 grudnia w czytelni naszej szkoły miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane w związku z przyszłorocznymi obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz Powstania Wielkopolskiego. Dyrektor Zygmunt Sługocki, otwierając wystawę, podkreślił, że 5 grudnia nie jest datą przypadkową. Dokładnie 150 lat temu na świat przyszedł Józef Piłsudski. Następnie głos zabrał Wojciech Lorek z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Wygłosił bardzo ciekawą prelekcję na temat „Piłsudski a Wielkopolska”. Uczniowie klasy pierwszej LO zadeklamowali fragmenty wspomnień Marszałka i jego żony. Ciekawym elementem otwarcia wystawy było odtworzenie nagrania z oryginalnym głosem Józefa Piłsudskiego, który w bardzo humorystyczny sposób zwrócił się do potomnych. Na wystawie zgromadzono wiele zdjęć, publikacji książkowych i innych eksponatów z epoki, pochodzących między innymi z Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Biblioteki Miasta i Gminy Szamotuły, szamotulskiej filii Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, a także zbiorów prywatnych nauczycieli i mieszkańców Szamotuł. Wśród zwiedzających dużym zainteresowaniem cieszyły się szabla i patent oficerski z odpisem marszałka oraz plansze przedstawiające karykatury z okresu iędzywojennego, które szkoła otrzymała dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Historii Kielc. Zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych – Starosta Szamotulski Józef Kwaśniewicz i Przewodnicząca Rady Powiatu Szamotulskiego Maria Przybylska, byli pod dużym wrażeniem sposobu przedstawienia informacji na temat Marszałka. Stwierdzili, że uczniowie wraz z opiekunami świetnie scharakteryzowali nietuzinkową postać Józefa Piłsudskiego.

piotr1piotr2

https://www.youtube.com/watch?v=ZPv0XasfxVA

KIERMASZ

W środę 20 grudnia od godziny 9-17.30  odbędzie się kiermasz świąteczny, na którym będzie można zakupić dekoracje świąteczne oraz pierniczki - wypiekane przez uczniów.


SWIETA

Nino, Kizi, Kinga i Linda oraz inni mieszkańcy poznańskiego ogrodu zoologicznego.

2 grudnia klasa III b Liceum dla Dorosłych spędziła w Nowym ZOO w Poznaniu. Jesienna aura nie zniechęciła miłośników przyrody do aktywnego poznawania jego egzotycznych mieszkańców. Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudziły bardzo cenne dla naszych ekosystemów wilki, rysie, żbiki i majestatyczne orły bieliki. Możliwość zweryfikowania wyobrażeń o nich była cennym przeżyciem. Ciekawym punktem wycieczki była słoniarnia . Przyglądając się tym ogromnym ssakom nie dziwi fakt ,że dziennie słoń zjada około 100 kilogramów. Tak jak w naturze funkcjonowanie stada opiera się na ściśle ustalonej hierarchii, ale w Poznaniu to Kinga, najmniejsza z samic, rządzi pozostałymi Kizi i Lindą. Jedyny przedstawiciel płci męskiej Nino według opinii opiekunów to brudas i psotnik. Wizyta w zoo była także powodem do smutnej refleksji .W niedźwiedzim azylu przebywają okrutnie potraktowane przez człowieka Borys, Ewka , Gienia, Cisna i Baloo, Ogród zoologiczny stwarza im wielkie, otwarte, leśne wybiegi ale przede wszystkim stara się kształtować właściwe postawy, upowszechnia o nich wiedzę. Młodzież zgodnie podkreślała ,że spędzony wśród zwierząt czas uświadamia jak ogromna ciąży na nas za nie odpowiedzialność.

Renata Bednarczyk

renata

Wyróżnienie dla naszej uczennicy w konkursie gastronomicznym.

28 listopada 2017r. w Zespole Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu odbył się Międzyszkolny Konkurs Gastronomiczny. Celem konkursu było promowanie młodych talentów oraz inspirowanie do poznawania i zgłębiania tajników sztuki kulinarnej. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach:
* „Zakąski z wykorzystaniem dyni”
* „Desery z wykorzystaniem dyni”
W konkursie tym wzięli udział uczniowie ze szkół gastronomicznych z Czarnkowa, Poznania, Objezierza, Pniew oraz z Szamotuł. Konkurencja była bardzo wysoka. Młodzież przygotowała potrawy, które zachwyciły wszystkich swoim specyficznym smakiem, zapachem oraz formą podania. Naszą szkołę reprezentowała Joanna Zasańska z 2 klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, która w kategorii "zakąski" wykonała „Orientalne wariacje” - serek tofu zapiekany w czarnym sezamie w towarzystwie pikantnej salsy dyniowej zdobywając WYRÓŻNIENIE . W kategorii „desery” Mateusz Stanisławski z 2 klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przygotował musli z pestek dyni otulone malinami i musem dyniowym pt. „Dynią otulone”. Pracę uczniów nadzorowali i oceniali wybitni kucharze poznańskich restauracji: Przewodniczący: Pan Mieczysław Wciórka - szef produkcji w firmie Kuchnia Polki produkującej na potrzeby delikatesów Piotra i Pawła; Pan Andrzej Nowakowski - szef kuchni w hotelu Ikar; Pan Norbert Rutkowski – executiv souse chef w hotelu Sheraton w Poznaniu.
UCZESTNIKOM SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

Joanna Przygocka

konkurs

Konkurs

Tradycyjnie przed świętami, Szamotulski Ośrodek Kultury zorganizował konkurs na wykonanie szopki bożonarodzeniowej, którego finał zaplanowano na „Mikołajki”. W konkursie udział wzięli uczniowie gminnych szkół podstawowych i gimnazjalnych. Prace oceniane były w 3 kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa w składzie: Jolanta Skowronek, Aleksandra Słomińska i Martyna Runowska w kategorii klas gimnazjalnych nagród nie przyznała.  Dziękujemy naszym wykonawcom za wykonanie, udział w konkursie czyli Oliwi Dolacie, Anecie Szymańskiej i Aleksandrze Kaczmarek, a Oliwi gratulujemy drugiego miejsca.

lidka