Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Aktualności

Wystawa

W poniedziałek (18 grudnia) odwiedzili naszą szkołę uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, którzy wraz z wychowawczynią - panią Eweliną Peraj - z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli wystawę przygotowaną z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. W tematykę ekspozycji wprowadził gości dyrektor Zygmunt Sługocki, opowiadając im o życiu i działalności Naczelnika Państwa. Na zakończenie, ku zaskoczeniu uczniów, przemówił do nich sam Marszałek. Zwiedzający wystawę z podekscytowaniem wysłuchali nagrania (zarejestrowanego 5 września 1924 roku w dworku Milusin w Sulejówku) i refleksji Piłsudskiego na temat nowinki technologicznej, jaką było w tamtym czasie nagrywanie głosu. Zgromadzone eksponaty i prelekcja skłoniły zainteresowanych tematyką historyczną siódmoklasistów do zadawania pytań i  ciekawej dyskusji. Wizytę w naszej szkole uczniowie zakończyli słodkim akcentem.

bibl

Uniwersytet Młodych Przyrodników 2

W czwartek, 15 listopada, nasi gimnazjaliści wybrali się na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Tam mieli okazję uczestniczyć w pierwszych zajęciach projektu Uniwersytetu Młodych Przyrodników - „Zostań Młodym Inżynierem Środowiska”. Jest to specjalny program zajęć pozalekcyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych w celu:


- rozwijania i poszerzania wiedzy przyrodniczej i technicznej,
- zdobywania kompetencji w zakresie efektywnych technik uczenia się,
- podniesienia samoświadomości własnych zasobów, by lepiej kierować swoją przyszłością edukacyjną.


Organizatorem projektu jest Wydział Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UP w Poznaniu. Przez cały rok szkolny, jeden dzień w miesiącu, wybrani uczniowie będą mieli okazje uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, laboratoryjnych, komputerowych i wykładach. Będą one dotyczyły inżynierii i ochrony środowiska w takich tematach jak: właściwości wody i powietrza, budowa komórki, właściwości gleby, systemy informacji przestrzennej, genetyka, geodezja, kartografia. W programie są również warsztaty z kompetencji społecznych, poznawczych i doradztwa zawodowego. Program w całości jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uczestnicy projektu mogą liczyć na indeksy młodych inżynierów, materiały dydaktyczne z zajęć oraz skrypty z technikami pamięciowymi czy sposobami uczenia się.

Katarzyna Jakubowska, Arleta Danielewicz, Ewelina Otulakowska, Piotr Gotowy

aaa

150 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

piotr35 grudnia w czytelni naszej szkoły miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane w związku z przyszłorocznymi obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz Powstania Wielkopolskiego. Dyrektor Zygmunt Sługocki, otwierając wystawę, podkreślił, że 5 grudnia nie jest datą przypadkową. Dokładnie 150 lat temu na świat przyszedł Józef Piłsudski. Następnie głos zabrał Wojciech Lorek z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Wygłosił bardzo ciekawą prelekcję na temat „Piłsudski a Wielkopolska”. Uczniowie klasy pierwszej LO zadeklamowali fragmenty wspomnień Marszałka i jego żony. Ciekawym elementem otwarcia wystawy było odtworzenie nagrania z oryginalnym głosem Józefa Piłsudskiego, który w bardzo humorystyczny sposób zwrócił się do potomnych. Na wystawie zgromadzono wiele zdjęć, publikacji książkowych i innych eksponatów z epoki, pochodzących między innymi z Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Biblioteki Miasta i Gminy Szamotuły, szamotulskiej filii Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, a także zbiorów prywatnych nauczycieli i mieszkańców Szamotuł. Wśród zwiedzających dużym zainteresowaniem cieszyły się szabla i patent oficerski z odpisem marszałka oraz plansze przedstawiające karykatury z okresu iędzywojennego, które szkoła otrzymała dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Historii Kielc. Zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych – Starosta Szamotulski Józef Kwaśniewicz i Przewodnicząca Rady Powiatu Szamotulskiego Maria Przybylska, byli pod dużym wrażeniem sposobu przedstawienia informacji na temat Marszałka. Stwierdzili, że uczniowie wraz z opiekunami świetnie scharakteryzowali nietuzinkową postać Józefa Piłsudskiego.

piotr1piotr2

https://www.youtube.com/watch?v=ZPv0XasfxVA

KIERMASZ

W środę 20 grudnia od godziny 9-17.30  odbędzie się kiermasz świąteczny, na którym będzie można zakupić dekoracje świąteczne oraz pierniczki - wypiekane przez uczniów.


SWIETA

Nino, Kizi, Kinga i Linda oraz inni mieszkańcy poznańskiego ogrodu zoologicznego.

2 grudnia klasa III b Liceum dla Dorosłych spędziła w Nowym ZOO w Poznaniu. Jesienna aura nie zniechęciła miłośników przyrody do aktywnego poznawania jego egzotycznych mieszkańców. Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudziły bardzo cenne dla naszych ekosystemów wilki, rysie, żbiki i majestatyczne orły bieliki. Możliwość zweryfikowania wyobrażeń o nich była cennym przeżyciem. Ciekawym punktem wycieczki była słoniarnia . Przyglądając się tym ogromnym ssakom nie dziwi fakt ,że dziennie słoń zjada około 100 kilogramów. Tak jak w naturze funkcjonowanie stada opiera się na ściśle ustalonej hierarchii, ale w Poznaniu to Kinga, najmniejsza z samic, rządzi pozostałymi Kizi i Lindą. Jedyny przedstawiciel płci męskiej Nino według opinii opiekunów to brudas i psotnik. Wizyta w zoo była także powodem do smutnej refleksji .W niedźwiedzim azylu przebywają okrutnie potraktowane przez człowieka Borys, Ewka , Gienia, Cisna i Baloo, Ogród zoologiczny stwarza im wielkie, otwarte, leśne wybiegi ale przede wszystkim stara się kształtować właściwe postawy, upowszechnia o nich wiedzę. Młodzież zgodnie podkreślała ,że spędzony wśród zwierząt czas uświadamia jak ogromna ciąży na nas za nie odpowiedzialność.

Renata Bednarczyk

renata