Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W środę 27 września w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 78-rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Kilkanaście lat temu Sejm ustanowił ten dzień świętem polskim. Uroczystości zaczęły się o godz. 10 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry mszą świętą. Stamtąd pochód przeszedł w stronę zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Na miejscu zgromadziło się wiele osób łącznie z zasłużonymi akowcami jak Jan Górski czy Ludwik Misiek oraz przedstawicielami władz samorządowych województwa wielkopolskiego i wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem. Po formalnej części, z podniesieniem flagi państwowej i odegraniem hymnu, przyszła pora na przemówienia. Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak wspomniał o istocie obchodów oraz ważności oddawania hołdu poległym. Zaznaczył, że słowa przysięgi, znajdujące się na pomniku, będą nam przypominać, o co toczyła się walka i jaką cenę trzeba było zapłacić. Polskie Państwo Podziemne jest naszą dumą. Oddajemy hołd bohaterom, dzięki którym Polska nie zginęła. Nie zabrakło także modlitwy, przeprowadzonej za poległych, wymordowanych i ojczyznę. Po niej odczytano apel pamięci - w podniosłej atmosferze, major wzywał żołnierzy walczących, przywódców oraz przedstawicieli politycznych. Mówił też o wszystkich wojskowych, cywilnych konspiratorach, a także żołnierzach Armii Krajowej i ruchu Szarych Szeregów. Na koniec uroczystości przed pomnikiem kilkadziesiąt delegacji złożono kwiaty. Wśród nich była również delegacja Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej koło w Szamotułach z opiekunami p. Elżbietą Ratajczak i p. Piotrem Gotowym.

apel