Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szamotułach

1 marca uczniowie naszej szkoły będący członkami Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Szamotułach wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W mroźny, czwartkowy poranek uczestniczyli we Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej, podczas której słowo Boże wygłosił ksiądz kanonik porucznik Bogdan Kończak – członek Armii Krajowej. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się pod Głaz Pamięci, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego złożono wiązanki kwiatów dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Następnie uroczystości przeniosły się do Muzeum – Zamek Górków. Sala koncertowa wypełniła się po brzegi głównie młodzieżą szamotulskich szkół, z których większość stanowili członkowie WSPAK - Koło w Szamotułach. Na sali obecni byli również przedstawiciele innych organizacji pozarządowych. Władze samorządowe były reprezentowane przez Przewodniczącą Rady Powiatu Szamotulskiego Marię Przybylską oraz Wiceburmistrza Dariusza Wachowiaka i Sekretarza Miasta i Gminy Szamotuły Karola Hartwicha. Całość uroczystości w szamotulskim muzeum była prowadzona przez opiekuna szamotulskiego koła WSPAK – Piotra Gotowego, który rozpoczął od krótkiego wprowadzenia. Następnie prezes WSPAK Katarzyna Okraska, uczennica naszego szkoły, przybliżyła zgromadzonym ideę obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i zaznaczyła, że szamotulskie Koło zamierza w najbliższych latach zaangażować się w przywracanie pamięci o niezłomnych żołnierzach z terenu powiatu szamotulskiego. Przewodnicząca Rady Powiatu Szamotulskiego Maria Przybylska podkreśliła, że obchody tego dnia odbywają się w Szamotułach po raz ósmy, od samego początku kiedy Sejm RP przyjął ustawę o tym święcie. W drugiej części uroczystości w szamotulskim muzeum zaprezentowała się grupa rekonstrukcji historycznej AK-WiN działająca przy Wielkopolskim Stowarzyszeniu Pamięci Armii Krajowej w Szamotułach. Dawid Pius, absolwent naszej szkoły, przedstawił najważniejsze informacje z działalności grupy pasjonującej się uzbrojeniem żołnierzy głównie z pierwszej połowy XX wieku. Podczas ciekawego pokazu młodzież mogła zapoznać się z uzbrojeniem i umundurowaniem z czasów, kiedy o wolną Polskę walczyli Żołnierze Wyklęci. Po uroczystościach w Zamku Górków delegacje samorządowe i organizacje pozarządowe złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem gen. Mariana Orlika i płk. Maksymiliana Ciężkiego.

Piotr Gotowy

pamiec