Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

wymiana

Wymiana polsko - niemiecka w Rolniku

images

W dniach 20-25.05.19 uczniowie gimnazjum przy Rolniku – po raz kolejny uczestniczyli w wymianie polsko – niemieckiej zrealizowanej dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Szkołą partnerską naszego gimnazjum jest Martin- Buber – Schule w Gross Gerau. Tegoroczna edycja projektu, zatytułowanego : „Drezno- Wrocław- historia i zabytki, podobieństwa i różnice” nie przez przypadek odbywała się właśnie w tych miastach gdyż świętowały one w tym roku 60 rocznicę partnerstwa. Uczniowie mogli więc poszukiwać zarówno , sławnych już wrocławskich krasnali, ale również tych w Dreźnie ufundowanych właśnie przez Wrocław. Jednak głównym celem wycieczki nie było poszukiwanie Zwerge w miastach partnerskich, a przede wszystkim przełamanie barier językowych, zwiększenie motywacji do nauki języków obcych, integracja młodzieży polskiej i niemieckiej, a także weryfikowanie stereotypów i uprzedzeń oraz poznanie historii Wrocławia i Drezna.
Przez 5 dni wspólnie realizowaliśmy bogaty kulturowo i krajoznawczo program, a rozpoczęliśmy od dawnej siedziby saksońskich królów - Drezna. Miasto to zrobiło na nas niesamowite wrażenie- a to dzięki swojemu artystycznemu splendorowi. Podczas spaceru- dowiedzieliśmy się najistotniejszych wiadomości na jego temat . Zwiedziliśmy odrestaurowaną starówkę, mogliśmy podziwiać spektakularną architekturę kościoła Matki Bożej, operę Sempera. Posłuchaliśmy opowieści o Dreźnie za czasów Augusta II Mocnego- zobaczyliśmy nawet odcisk jego palca wyżłobiony w bramie. Zobaczyliśmy też poczet książąt Fȕrstenzug – naścienny obraz składający się z 24 tys. płytek z porcelany miśnieńskiej, na którym pokazano wszystkich władców Saksonii od 1123 r. do 1904 r.
Następny dzień przywitał nas wspaniałymi atrakcjami- dane nam było obejrzeć najpiękniejszy sklep mleczarski świata- ściany jego bowiem pokrywa blisko 250 m ręcznie malowanych kafelek. Przespacerowaliśmy się wśród pięknych willi – w uzdrowiskowej dzielnicy , następnie mieliśmy okazję przejechać się kolejką linową, by w końcu cieszyć się z rejsu po Łebie.
Wieczorem również nie zabrakło przyjemności. By jeszcze bardziej zbliżyć grupę polsko- niemiecką- wybraliśmy się na kręgle. Lepszej integracji nie mogliśmy sobie wymarzyć. Uczniowie nie rywalizowali między sobą, ale tworzyli polsko-niemieckie zespoły i świetnie się przy tym bawili.
W Polsce rozpoczęliśmy zwiedzanie wzdłuż Traktu Królewskiego do Ostrowa Tumskiego w najstarszej części Wrocławia z charakterystycznymi wieżami katedry św. Jana Chrzciciela, kolegiaty św. Krzyża; Brama Kluskowa, która łączy najstarszy czynny romański kościół św. Idziego z budynkiem kapituły.
W przedostatnim dniu wycieczki zwiedziliśmy Stary Rynek, uczniowie mogli spróbować swoich sił w Grze Miejskiej, która odbywała się na wrocławskim rynku, a następnie zwiedziliśmy wrocławskie zoo i Afrykarium.

Zarówno po stronie niemieckiej , jak i polskiej uczestnicy projektu mogli skosztować typowych dań dla danego regionu. Uczniowie poznali historię zwiedzanych miast, ale przed wszystkim zrealizowali wszystkie cele projektu. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną jego edycję.

Ewa Kobylińska
Martyna Kustoń.

DSC05758

DSC05853

DSC05977

DSC06005

 

 

Wyjazd do Groß-Gerau


DSC06846W dniach 7-14 grudnia 20 uczennic i uczniów klas II gimnazjum Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach wraz z nauczycielkami p. Ewą Kobylińską i Magdaleną Wilską wzięło udział w wymianie młodzieży w niemieckim mieście Groß – Gerau. Wymiana współfinansowana była przez organizację "Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży". Ze strony niemieckiej w projekcie uczestniczyło 13 uczniów i uczennic miejscowej szkoły – Martin Buber Schule pod opieką swoich nauczycielek, a jednocześnie organizatorek całego przedsięwzięcia p. K.Piecuch i p. L.Schätzlein.Podczas wymiany realizowany był projekt edukacyjny pt: „Wir in Europa".

Czytaj więcej: Wyjazd do Groß-Gerau