Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wyjazd do Groß-Gerau


DSC06846W dniach 7-14 grudnia 20 uczennic i uczniów klas II gimnazjum Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach wraz z nauczycielkami p. Ewą Kobylińską i Magdaleną Wilską wzięło udział w wymianie młodzieży w niemieckim mieście Groß – Gerau. Wymiana współfinansowana była przez organizację "Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży". Ze strony niemieckiej w projekcie uczestniczyło 13 uczniów i uczennic miejscowej szkoły – Martin Buber Schule pod opieką swoich nauczycielek, a jednocześnie organizatorek całego przedsięwzięcia p. K.Piecuch i p. L.Schätzlein.Podczas wymiany realizowany był projekt edukacyjny pt: „Wir in Europa".

Jego celem było podniesienie poziomu umiejętności językowych i motywacji do nauki. Uczniowie mieli okazję wyjść poza sztuczną rzeczywistość klasowa oraz możliwość komunikowania sie z rodzimymi użytkownikami języka. Gimnazjaliści mieszkali u rodzin niemieckich, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych i w programie turystyczno – edukacyjnym. Młodzież miała okazję zwiedzić Moguncję, Frankfurt nad Menem, Darmstadt i Wiesbaden. Sympatycznym punktem wymiany było spotkanie w Ratuszu z przedstawicielem miejscowych władz - panem Bernd Landau. Dużą atrakcją okazał sie pobyt na jarmarkach bożonarodzeniowych i czas wolny na lodowisku oraz zwiedzanie ogrodu botanicznego "Palmengarten". Niezwykle miło zostaliśmy przyjęci przez rodziny niemieckie i dyrektora szkoły pana Philipa Stannariusa. Uczniowie mieli okazję poznać kulturę i zwyczaje panujące w Niemczech. Gimnazjalistom bardzo podobała sie atmosfera przedświąteczna, pięknie udekorowane stoiska na jarmarkach, ulice i domy. Na początek czerwca planowana jest rewizyta niemieckiej młodzieży. Będzie to kolejny etap współpracy ze szkołą Martin Buber Schule z Groß- Gerau.

 

M.Wilska, E.Kobylińska