1% podatku dla Zuzi

Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
zsnr2szamotuly@onet.pl

Aktualności

„Nie ma jak Lwów”

Słowa znanej lwowskiej piosenki mówią: „I gdybym się kiedyś urodzić miał znów, to tylko we Lwowie”. Zdanie to było słychać każdego dnia i o każdej porze z ust uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach, przebywających w tym cudownym mieście. „Zakochałam się we Lwowie” mówi Klaudia uczennica klasy IV a za nią powtarzają te słowa pozostali uczniowie wymiany polsko-ukraińskiej Zosia, Milena ,Kamila, Wojtek, Sebastian, Mikołaj, Miłosz i Kuba.

Tradycją naszej szkoły jest Dzień Niepodległości, spędzony przez młodzież technikum i liceum wraz z dyrektorem Zygmuntem Sługockim i opiekunami na Cmentarzu Orląt na Łyczakowie , gdzie razem z licznymi delegacjami oddajemy cześć bohaterom narodowym. Jest to główny i najważniejszy punkt pobytu młodzieży we Lwowie –niezwykle urokliwym mieście, o czym można się przekonać na własne oczy, spacerując uliczkami starego miasta , przemierzając liczne place , podziwiając Operę Lwowską, katedrę, liczne kościoły i cerkwie. Bardzo duże wrażenie wywarła na wszystkich katedra ormiańska , jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytkowych kościołów. Podziwialiśmy tam oryginalne malowidła ścienne J.H. Rosena (kopie można obejrzeć na wystawie w Zamku Górków).W tym roku mieliśmy również okazję zwiedzić Kamieniec Podolski i Chocim. Obie twierdze zachwyciły. „ Nie każdy ma okazję być w tych miejscach, a my cieszymy się , że mieliśmy tę przyjemność”- pisze Milena.
Młodzież nawiązała nowe przyjaźnie, spędzając czas z uczniami lwowskich szkół , poznała kulturę i kuchnię ukraińską. „Mamy nadzieję ,że będziemy kontynuować znajomości ,które tu nawiązaliśmy”- wspomina Mikołaj. Młodzież zwiedziła dwie szkoły , poznając system nauczania , obowiązujący na Ukrainie. Żaden książkowy przewodnik nie jest w stanie zapewnić takiej wiedzy, jaką można uzyskać, przebywając wśród rdzennych lwowian. Nie przebywając w tym mieście tak naprawdę nigdy go nie poczujesz. „Chętnie wrócimy tu już w wakacje letnie”- powtarza młodzież. Lepiej jeden raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć.
Do zobaczenia we Lwowie!

ukra1ukra2ukra3ukra4ukra5

 

Wronieckie gastro trendy

Dnia 17.11.2016 roku klasa II TŻiUG z opiekunkami Aleksandrą Sadek i Elżbietą Czarnecką w ramach szkolenia praktycznego wybrała się na wycieczkę dydaktyczną do Wronek. Celam było zapoznanie się z działalnością dwóch różnych obiektów : restauracji „Pod Aniołem” i hotelu Olympic. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznać historię powstania tych obiektów, strukturę organizacyjną, wystrój, obowiązujące karty menu, systemy obsługi gości oraz różnorodność oferty tych zakładów.
Cała grupa z zainteresowaniem obejrzała , przygotowaną przez panią Dyrektor hotelu Olympic prezentację o specyficznym – sportowym profilu tego obiektu. Pan Menedżer gastronomii omówił szczegółowo zakresy obowiązków poszczególnych pracowników oraz dietetyczną - sportową kartę menu realizowaną dla gości w hotelu.
Następnie młodzież zwiedziła salę konferencyjną, rozdzielnię kelnerską i pub . Szef kuchni hotelowej zaserwował słodki poczęstunek a w barze zaprezentowano sposoby parzenia kaw.
Nietuzinkowe rozwiązania architektoniczne, elegancja sal i profesjonalna obsługa kelnerska wywołały na uczestnikach wspaniałe wrażenie.

olipmik1olipmik2

 

Tropiciele Mitów

Uczniowie klasy II Technikum Agrobiznesu oraz klasy III Technikum Rolniczego wzięli udział w zajęciach w ramach programu Tropiciele Mitów. Jest to autorski program edukacyjny skierowany do uczniów ponadgimnazjalnych szkół rolniczych opracowany przez polskiego producenta nawozów mineralnych Spółkę ANWIL we współpracy z Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie. Celem projektu jest przygotowanie przyszłych rolników do stosowania efektywnego nawożenia nieorganicznego.

Ewa Peraj

 

mit1     mit2

 

Sukcesy naszych gimnazjalistów

image001W październiku i listopadzie odbyły się etapy szkolne wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Nasi uczniowie licznie wzięli w nich udział. Do etapu rejonowego poszczególnych konkursów - dzięki swoim zdolnościom i pracy - zakwalifikowali się:

Dominika Golon (kl.3a) – Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego

Łukasz Korpik (kl.3a) – Wojewódzki Konkurs Historyczny

Julia Lehmann i Mateusz Krauze (kl.3a) – Wojewódzki Konkurs Matematyczny

Uczennica Dominika Golon ma za sobą kolejny sukces – jest już uczestniczką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego na etapie wojewódzkim.

Naszym uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursów!

A. Dolińska, K. Tomaszak-Ślipka, K. Warguła

 

TOŚ-ki na tropach ścieków….

W dniach 2 i 7 grudnia 2016 roku w ramach zajęć z zakresu monitoringu oraz stanu i zasobów środowiska uczniowie klas Technikum Ochrony Środowiska mieli możliwość zapoznania się
z przebiegiem procesu oczyszczania ścieków w miejskiej oczyszczalni. Jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna wykorzystująca metodę osadu czynnego. Uczniowie obserwowali pracę poszczególnych urządzeń i bioreaktorów, z zainteresowaniem przyglądali się pracy aparatury kontrolno-pomiarowej. Duże zdziwienie wywołał skład skratek… (czyli zanieczyszczeń zatrzymywanych na kratach i sitach), nie sądzili, że takie przedmioty mogą znaleźć się w ściekach płynących z naszych mieszkań. Przeciętnemu mieszkańcowi oczyszczalnia kojarzy się z przykrym zapachem, tymczasem okazało się, że dobrze prowadzony proces ich nie generuje. Zgodnie doszliśmy do wniosku, że bezpośredni kontakt z procesem technologicznym jest niezastąpiony w poznawaniu zagadnień związanych z gospodarką wodno-ściekową.

Katarzyna Jakubowska, Iwona Witkowska

iwona1iwona2iwona3

 
Więcej artykułów…