1% podatku dla Zuzi

Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
zsnr2szamotuly@onet.pl

Aktualności

ZAPRASZAMY DO GALERII

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie!


Zapraszamy Was do obejrzenia prac plastycznych naszych uzdolnionych uczniów. Galeria - mieści się na drugim piętrze obok sal 43 i 44.
Wszystkich uczniów zainteresowanych wystawieniem swoich prac prosimy o kontakt z p.I.Szymańską lub p. E.Otulakowską

obraz1obraz2

 

„Tak to już jest…. że gleba zagadką jest….”

Dnia 10 03.2017 roku uczniowie wszystkich klas Technikum Ochrony Środowiska wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Poznaniu. Była to już kolejna możliwość konfrontacji wiedzy zdobytej na zajęciach szkolnych z praktycznym jej zastosowaniem. Mieliśmy okazję prześledzić drogę próbki glebowej od momentu jej pobrania do uzyskania wyników skomplikowanych analiz chemicznych. Obserwowaliśmy pracę laborantów z użyciem nowoczesnej aparatury o europejskim standardzie. Uzyskaliśmy informacje na temat prowadzonego przez Stacje monitoringu azotu mineralnego oraz monitoringu wód prowadzonego na potrzeby realizacji przepisów dyrektywy azotanowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się pracownia analizy składników mineralnych. Mogliśmy zobaczyć jak działa emisyjny spektrometr płomieniowy wykorzystywany do pomiaru stężenia metali w glebie. Dziękujemy Dyrekcji Stacji i Kierownictwu Działu Laboratoryjnego za serdeczne przyjęcie i zaangażowanie w przeprowadzenie ciekawych zajęć.

K. Jakubowska, I. Witkowska

gleba1gleba2gleba3

 

„Kolorowy świat warzyw „

Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu gościł 17 marca klasę IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Maturzyści postanowili uzupełnić swoją wiedzę biologiczną wybierając temat związany z kierunkiem kształcenia. Z bogatej oferty zaproponowanych zagadnień kolorowy świat warzyw okazał się dla młodzieży najbardziej interesujący. Warsztaty realizowane były w Katedrze Warzywnictwa i obejmowały wykład pana dr inż. Tomasza Spiżewskiego i ćwiczenia poprowadzone przez panią dr inż. Jolantę Lisiecką .W trakcie zajęć poruszono tematy związane z intensywną uprawą warzyw, ich walorami dekoracyjnymi i leczniczymi -hortiterapią. Akcentując wysoką wartość biologiczną warzyw wskazano także na zawarte w nich substancje szkodliwe. Wspomniano również o integrowanej ochronie przed bakteriami i grzybami tzw. medycynie roślin. Podczas ćwiczeń młodzież poznała naturalne barwniki zawarte w warzywach , dowiedziała się, że prace hodowlane prowadzone przez naukowców pozwalają uzyskać całą paletę barw pomidora ale także nietypowe kolory marchwi, cebuli czy rzodkiewki. Podsumowaniem pełnego wrażeń dnia na uczelni było „malowanie warzywami”, jak podkreśliła pani Lisiecka jeszcze jednym pozytywnym aspektem wykorzystania warzyw przez człowieka jest ich zbawienny wpływ na psychikę dzieci ,ludzi starszych ,którzy chętnie uczestniczą w takich artystycznych zajęciach. My także zostaliśmy poproszeni o wykonanie warzywnego dzieła , relaks przed maturą murowany!

Renata Bednarczyk
Joanna Jarząb

renata1

 

RAJD

W sobotę 25 marca odbył się rajd rowerowy do Ostroroga. Rajdem tym, jak co roku witaliśmy nadejście wiosny. Nasza trasa wiodła przez leśne i polne dróżki okolicznych wiosek. Po 15 km dotarliśmy nad jezioro Wielkie w Ostrorogu by odpocząć na łonie natury. Jednak punktem docelowym był Zespół Szkół w Ostrorogu, gdzie uczniowie rywalizowali ze sobą w ciekawych konkursach. Damska część drużyny zajęła się stworzeniem rebusu wiosennego a chłopcy wzięli udział w rzutach lotkami, w których to Eryk Łabęcki ( 2a gimnazjum) zajął 3 miejsce. Szkole w Ostrorogu dziękujemy serdecznie za gościnę, wrócimy do was chętnie za rok. Wyprawa była udana, zwłaszcza, że pogoda nam dopisała a nowy sezon turystyczny można uznać za otwarty!

opiekunka szkolnego koła turystycznego: Magdalena Grążka

rajd2rajd3rajd4


 

Konkurs wielkanocny

Jak co roku wszyscy uczniowie klas gimnazjalnych przygotowali palmy wielkanocne lub pisankę wg określonych zasad w regulaminie konkursu ogłoszonego przez Szamotulski Ośrodek Kultury. 31 marca wybrane zostały prace reprezentujące naszą szkołę podczas XVI Pokazu Stołów Wielkanocnych, który odbędzie się w Niedzielę Palmową 9 kwietnia wyjątkowo w Auli Zespołu Szkół Nr 3 w Szamotułach, ul. Mickiewicza 4. Serdecznie zapraszamy! Około godziny 13.00 zostaną ogłoszone wyniki najładniejszej pisanki i palmy wykonanej przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Szamotułach i gminie.
Mamy nadzieję, że tak jak co roku prace uczniów naszej szkoły zdobędą najwyższe miejsca. Do konkursu zakwalifikowały się prace /kolejność przypadkowa/:
- w kategorii palmy:
Mateusza Koniecznego z 1b, Waśko Joanny z1c, Natalii Pietrzak z 2b, Kamili Perek i Pauliny Kriger z 2c,
- w kategorii pisanki:
Lehmann Karoliny z1c, Waśko Joanny z1c, Chołdrych Antoniego z 2a,
Zwolińskiej Natalii z 2b, Mataj Marty z 3b.
Z każdej klasy zostały wyróżnione najfajniejsze pisanki /oprócz zakwalifikowanych do konkursu/:
Kl. 1a: K.Dziudziel, W. Hasiec, D. Kaliszan, G. Sołtysiak
Kl. 1b: M. Jank, J. Kasprowiak
Kl. 1c: K.Kąkol, W. Świątek
Kl. 1d: M. Cieślewicz, P. Garbiec, J. Morzyńska
Kl. 2b: F. Nowaczyk
Kl. 2c: W. Putyra
Kl. 3a: S. Paszke
Trzymamy „kciuki” i do zobaczenia podczas Pokazu Stołów Wielkanocnych 9 kwietnia.

pozostałe palmyprace 1a

palmaprace 1c

 
Więcej artykułów…