1% podatku dla Zuzi

Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
zsnr2szamotuly@onet.pl

Aktualności

Klasa 1 a we Wrocłwiu

W dniach 11-12 maja uczniowie klasy IA gimnazjum wraz z opiekunami panią Anną Gendera i Anną Kustoń odpoczywali od książek na Dolnym Śląsku. Miasto Wrocław nie jest już im obce. Na powitanie klasa uczestniczyła w krótkiej lekcji historii w Panoramie Racławickiej. Z przewodnikiem zwiedzili również Ostrów Tumski - Katedrę św. Jana Chrzciciela , Starówkę i odbyli rejs statkiem spacerowym "Nereida" po Odrze , którym dotarli do Zoo. Nowoczesne Afrykarium i Dzieciniec Zwierzyniec wzbudziły wiele emocji i okazały się największą atrakcją. Tego dnia nie obyło się również bez spaceru w Ogrodzie Japońskim i pokazu światła, dźwięku magicznej fontanny w Hali Stulecia. Zapewnione zakwaterowanie w centrum pozwoliło na wspólny, wieczorny spacer uliczkami Starówki.
Drugi dzień uczniowie spędzili w Sobótce , gdzie zwiedzili Muzeum Ślężańskie. Mimo wyczerpującego i bogatego programu znaleźli również siły by zdobyć szczyt Ślęża . Mimo zmęczenia ale pełni wrażeń klasa wróciła do Szamotuł.

Anna Gendera

wrocek1wrocek2

 

Podróż do Warszawy

W połowie maja klasa IB gimnazjum wyjechała do  Warszawy. Plan wycieczki był bardzo napięty i ciekawy. Zobaczyliśmy najsłynniejsze zabytki stolicy takie jak: Rynek Starego Miasta, pomnik Syrenki, kolumnę Zygmunta, Grób Nieznanego Żołnierza. Wsłuchując się w muzykę Chopina na tzw. grających ławeczkach podziwialiśmy piękne Łazienki Królewskie z pomnikiem kompozytora i parkiem na wodzie pełnym kwitnących i pachnących roślin. Duże wrażenie zrobiły na nas najnowsze budowle Warszawy. Odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, które dostarczyło nam nie lada zabawy, a czas spędzony tam to lekcja prawdziwych eksperymentów i doświadczeń. Pokonując sporą ilość schodów, wdrapaliśmy się na taras widokowy Stadionu Narodowego.  W zupełnie innym nastroju zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Udaliśmy się także na  Powązki, gdzie znajduje się pomnik katastrofy Smoleńskiej i mogiły znanych i zasłużonych ludzi sportu i kultury. Tutaj też na tzw. Łączce odnaleźliśmy płytę szamotulanina  gen. Mariana  Orlika.

Dwudniowy wyjazd był pełen emocji i dobrej zabawy. Nie zabrakło dobrych humorów i słonecznej pogody.

Karolina Czyż-Dukat, Magdalena Grążka

 war2

więcj zdjęć na facebooku

 

Posiadamy Certyfikat Wiarygodne Technikum

Technikum nr 1 funkcjonujące w naszym Zespole Szkół otrzymało w bieżącym roku szkolnym tytuł Laureata Programu Wiarygodna Szkoła. Kategoria Wiarygodne Technikum wyróżnia w całej Polsce szkoły, które spełniają wszystkie warunki przewidziane w regulaminie projektu. Kapituła Programu wzięła pod uwagę zapewnienie przez szkołę właściwego poziomu edukacyjnego, wychowawczego, bezpieczeństwa swoim uczniom oraz posiadanie i udostępnianie bazy dydaktycznej i infrastruktury sportowej. 

Na podstawie wskaźnika Edukacyjnej Wartości Dodanej z egzaminów zewnętrznych placówka uzyskała wynik pozycjonujący ją na obszarze Szkoły Sukcesu.
Otrzymany certyfikat zobowiązuje całą społeczność szkolną do dalszej efektywnej pracy i wzmacnia pozycję szkoły jako wiarygodnego partnera w edukacji.

Ewa Peraj

fff10101756d


 

Wymarzone książki w bibliotece szkolnej

Drodzy Uczniowie,
na ogłoszonej przez Wojewodę Wielkopolski liście organów prowadzących i szkół, którym zostanie udzielone w 2017 roku wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, szczęśliwie znalazła się również nasza szkoła. Otrzymane środki na zakup nowości wydawniczych mają pomóc rozwijać Wasze zainteresowania i kompetencje czytelnicze.
W związku z tym, zapraszamy wszystkich do udziału w (krążącej już po szkole) ankiecie, której celem jest zbadanie preferencji czytelniczych uczniów. Jej wyniki pozwolą nam uatrakcyjnić ofertę biblioteki szkolnej oraz dostosować ją do Waszych oczekiwań poprzez zakup odpowiednich książek.
Ponadto w bibliotece stanęła specjalna urna, do której wrzucać możecie kartki z nazwiskami Waszych ulubionych autorów i tytułami upragnionych książek. Zadecydujcie, co będziecie czytać! Nie pozwólcie, by ktoś wybrał za Was!
Czekamy na Was i Wasze cenne głosy

Załoga biblioteki szkolnej

pobranepobrane 1

 

…spotkań z nauką ciąg dalszy…

18 maja kolejny raz uczniowie wszystkich klas Technikum Ochrony Środowiska wybrali się do Poznania na Uniwersytet Przyrodniczy. Tym razem mieli okazje poczuć się jak prawdziwi studenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej. Na ten dzień przygotowano specjalnie dla nich maraton wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych. Tematyka zajęć obejmowała:

- zanieczyszczenia powietrza a szczególnie czynniki wpływające na zmiany klimatu,
- występowanie gatunków inwazyjnych i ich monitoring,
- skład granulometryczny gleby i sposoby jego oznaczania,
Było to ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie realizowane w ramach współpracy między szkołą a uczelnią, którą nawiązaliśmy we wrześniu 2016 roku. Zajęcia zorganizowane podczas Nocy Naukowców rozpoczęły cykl naszych wizyt na uczelni. Oprócz tego wzięliśmy udział w obchodach Światowego Dnia Wody oraz w warsztatach przeprowadzonych w czasie Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Przekonaliśmy się, że uczestniczenie w tego typu zajęciach jest ciekawą formą zdobywania wiedzy zawodowej. Okazało się, że umiejętności zdobyte na lekcjach były przydatne m.in. do wykonywania analiz laboratoryjnych.
Kontakt z uczelnią oprócz poszerzenia wiedzy stał się dla niektórych uczniów impulsem do systematycznej nauki. Oczywiste jest, że dobry wynik osiągnięty na egzaminie maturalnym jest przepustką do studiowania.
Wiemy już że, we wrześniu znów pojawimy się na uczelni.

uamuamm

 
Więcej artykułów…