1% podatku dla Zuzi

Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
zsnr2szamotuly@onet.pl

Aktualności

PIELGRZYMKA

Drugiego dnia rekolekcji wielkopostnych tegoroczni maturzyści wraz z opiekunami i duchowym przewodnikiem, księdzem Piotrem Jakubowskim, udali się do Lichenia.

W lasku grąblińskim ksiądz przybliżył nam historię objawień Matki Boskiej Licheńskiej sięgającą XIX wieku. Zwiedziliśmy odnowiony kościół św. Doroty z wnętrzem nawiązującym do baroku, cudowne źródełko, które zasłynęło wieloma uzdrowieniami oraz Golgotę – górę usypaną z licznych kamieni, na której umieszczone zostały stacje Drogi Krzyżowej.

Zwieńczeniem naszej pielgrzymki było uczestnictwo we mszy św. w bazylice przed cudownym obrazem Matki Boskiej Licheńskiej.

DSC 0292

   DSC 0290      DSC 0264

DSC 0188   DSC 0189   DSC 0219

DSC 0261

autor zdjęć: Szymon Pucek

 

PRZEDSIĘBIORCZE TRADYCJE

Dnia 2 kwietnia 2014 odbyła się 11 edycja programu „Dzień przedsiębiorczości”, czyli program jednodniowych praktyk dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, pod honorowym patronatem Prezydenta RP pana Bronisław Komorowskiego.

Nasza Szkoła już po raz 9 postanowiła  dać szansę młodzieży poznać specyfikę wybranego zawodu. Koordynatorami  programu były: Renata Bednarczyk, Katarzyna Zielewicz-Piechota, Aleksandra Sadek. Dzień przedsiębiorczości cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno  wśród młodzieży jak i włączających się do grona firm, które  realizują projekt. W tym roku byli z nami  ARiMR Szamotuły, Cafe Marzenie, Gościniec Sanguszko, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Kwiaciarnia Azalia, Napena Sp. z o.o., Piotrex Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo- Handlowe, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Poznaniu Sekcja Eksploatacji Kiekrz, Przedszkole Nr 4 Jaś Wędrowniczek, Przedszkole Słoneczko, Restauracja i Pub Niagara, Restauracja Podkowa, Sklep Spożywczy Marzena Hołderna, Studio Dekoracji Finezja, Szkoła Podstawowa im. Agnieszki Bartol, WBK Bank Zachodni, co dało szansę zdobycia wiedzy na temat interesującego zawodu uczniom. Dodatkowymi atutami dla każdego uczestnika programu były zdobyte informacje na temat kwalifikacji i predyspozycji niezbędnych do wykonywania danej profesji, zauważenie i zrozumienie związku między wykształceniem a karierą zawodową, przekonanie się o znaczeniu relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy, a także zapoznanie się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Każda firma biorąca udział w projekcie oferuje stanowiska pracy, które uczeń może poznać, a także zgłasza wolontariusza, który tego dnia opiekuje się przydzielonym praktykantem.

Przebieg Dnia przedsiębiorczości odbywa się w następujący sposób: uczniowie zgłaszają się do firmy na umówioną godzinę, następnie zapoznają się z jej działalnością i przechodzą na przydzielone stanowiska. Zgłoszony wcześniej wolontariusz zapoznaje ucznia ze swoimi  obowiązkami zawodowymi spędzając z nim 3-5 godzin powierzając wykonanie określonych zadań.

Po odbyciu praktyk wolontariusz potwierdza odbycie praktyk w Karcie ucznia, a także odpowiada na dodatkowe pytania praktykanta.

Po odbytym dniu w wybranych firmach, instytucjach uczniowie byli bardzo zadowoleni, dlatego kierujemy serdeczne podziękowania dla kierownictwa w/w  firm oraz pracowników pełniących rolę wolontariuszy za miłą atmosferę i możliwość poznania drogi zawodowej jaką uczniowie będą wybierać w przyszłości.

dsc 0397dsc 0395dsc 0392dsc 0390dsc 0389dsc 0386dsc 0385dsc 0382dsc 0380dsc 0374

 

POMAGAJĄ

Z  wizytą w Brodziszewie

14 kwietnia 2014 roku  uczniowie klasy IV Technikum - Jakub Ruta, Mateusz Jaworski i Marcin Szaniawaski po raz kolejny uczyli pomagać innym. Tym razem odwiedzili uczniów ze Szkoły Podstawowej w Brodziszewie. Dzieci uczyły się zasad postępowania z poszkodowanym w wypadku, reanimacji. 
Mamy nadzieję, że nauka przekazana przez starszych kolegów w przyszłości zaprocentuje. 
 
A.Kubiak  
DSC 3646-1 DSC 3642-1 DSC 3612-1  DSC 3655-1DSC 3589DSC 3581DSC 3570
 

Festiwal nauki i sztuki

DSCN3589Dnia 09.04.2014 roku klasy IIa gimnazjum i IIb liceum uczestniczyły w wykładach i warsztatach na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu w ramach XVII Festiwalu Nauki i Sztuki. Wykłady w krótkiej formie przedstawiały ciekawe zagadnienia świata biologii „Jak uwieźć samicę... niekoniecznie uczciwe sposoby zdobywania partnerki u zwierząt" oraz „O niepewności, podsłuchiwaniu i zaglądaniu w cudze gniazda oraz jak ptaki podejmują decyzję o wyborze miejsc lęgowych".
Młodzież również uczestniczyła aktywnie w warsztatach na następujące tematy: „Pchły wariant krwiopijnych owadów bez skrzydeł", „Obcy wewnątrz nas" – dotyczył pasożytów, „Wielki świat w małym piórze". Praca w małych grupach z pracownikami uczelni oraz studentami, samodzielne wykonywanie preparatów oraz obserwacje na uniwersyteckim sprzęcie umożliwiła uczestnikom zapoznanie z ciekawymi formami badań biologicznych oraz poszerzyła wiadomości na temat funkcjonowania uczelni.

 

Promocja Uniwersytetu

 Promocja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

W czwartek 24 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawiciela Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z uczniami klas IV Technikum oraz klas III Liceum Ogólnokształcącego. Rzecznik prasowy uczelni pan Jerzy Lorych przedstawił ofertę edukacyjną na rok akademicki 2014/2015 i omówił zasady rekrutacji.

Oferowane studia przygotowują specjalistów w dziedzinie gospodarki żywnościowej, sektora leśno-drzewnego i agrobiznesu. Programy kształcenia uwzględniają rozwijające się technologie, nowoczesną wiedzę biologiczną i technologie informacyjne.

Łącznie Uniwersytet Przyrodniczy kształci na 25 kierunkach studiów. W ubiegłym roku uruchomiono inżynierię i gospodarkę wodną , projektowanie mebli oraz medycynę roślin. Uczniowie zadawali pytania odnośnie rolnictwa, biotechnologii, dietetyki, finansów i rachunkowości, gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska i architektury krajobrazu.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Jak się później okazało rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego  jest absolwentem naszej szkoły a konkretnie Technikum Rolniczego.

Na pewno wielu naszych tegorocznych absolwentów po zdaniu matury rozpocznie studia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

 

 
Więcej artykułów…