1% podatku dla Zuzi

Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
zsnr2szamotuly@onet.pl

Aktualności

Zawody przyszłości

26 kwietnia odbyła się czternasta edycja ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości. Program pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy na trwale wpisuje się w promowanie postaw przedsiębiorczych w naszej szkole ,to już trzynaście lat zawodowych wizyt. Uczniowie klas przedmaturalnych wyruszyli do firm i instytucji regionu .Podstawowym celem jednodniowych praktyk było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o swoją przyszłość zawodową, alternatywę dalszego rozwoju. Cenne doświadczenia zdobyte dzięki życzliwym młodzieży specjalistom z zaprzyjaźnionych jednostek i zaangażowanie uczniów na pewno pomogą w planowaniu przyszłych karier. Koordynatorki programu Katarzyna Zielewicz ,Aleksandra Sadek, Renata Bednarczyk składają serdeczne podziękowania za zorganizowane profesjonalne spotkania firmom i instytucjom.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Areszt Śledczy
Azalia- Kwiaciarnia
Bank Zachodni WBK
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
Napoleon Cafe
Przedszkole nr 3 Rzepka
Przedszkole nr 4 Jaś Wędrowniczek
Przedszkole Słoneczko
Restauracja Niagara
Sklep Wielobranżowy Anna
Studio Adver
Zakład Instalacyjno-Budowlany Dariusz Malinowski.

DSC 0788DSC 0789DSC 0794DSC 0798

 

„Kolorowy świat warzyw „

Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu gościł 17 marca klasę IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Maturzyści postanowili uzupełnić swoją wiedzę biologiczną wybierając temat związany z kierunkiem kształcenia. Z bogatej oferty zaproponowanych zagadnień kolorowy świat warzyw okazał się dla młodzieży najbardziej interesujący. Warsztaty realizowane były w Katedrze Warzywnictwa i obejmowały wykład pana dr inż. Tomasza Spiżewskiego i ćwiczenia poprowadzone przez panią dr inż. Jolantę Lisiecką .W trakcie zajęć poruszono tematy związane z intensywną uprawą warzyw, ich walorami dekoracyjnymi i leczniczymi -hortiterapią. Akcentując wysoką wartość biologiczną warzyw wskazano także na zawarte w nich substancje szkodliwe. Wspomniano również o integrowanej ochronie przed bakteriami i grzybami tzw. medycynie roślin. Podczas ćwiczeń młodzież poznała naturalne barwniki zawarte w warzywach , dowiedziała się, że prace hodowlane prowadzone przez naukowców pozwalają uzyskać całą paletę barw pomidora ale także nietypowe kolory marchwi, cebuli czy rzodkiewki. Podsumowaniem pełnego wrażeń dnia na uczelni było „malowanie warzywami”, jak podkreśliła pani Lisiecka jeszcze jednym pozytywnym aspektem wykorzystania warzyw przez człowieka jest ich zbawienny wpływ na psychikę dzieci ,ludzi starszych ,którzy chętnie uczestniczą w takich artystycznych zajęciach. My także zostaliśmy poproszeni o wykonanie warzywnego dzieła , relaks przed maturą murowany!

Renata Bednarczyk
Joanna Jarząb

renata1

 

Nowa świecka tradycja w Rolniku

Za oknami podstępny atak niekończącej się zimy, a w szkolnej czytelni - na przekór tym wrogim imperialistycznym frontom atmosferycznym - huczne otwarcie Klubu Rolnika. Aktyw biblioteczny staje frontem do uczniów i nauczycieli, zamieniając na jeden dzień szkolną czytelnię w klubokawiarnię rodem z Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Pełni wiary w niezwyciężoną ideę czytelnictwa, w atmosferze wzajemnego zaufania i szacunku, aktywizować będziemy szkolną społeczność, zachęcając ją do lektury książek z naszych zbiorów. Praktyka dnia codziennego dowodzi bowiem, że dalszy rozwój czytelnictwa spełnia ważne zadanie w wypracowaniu kierunków postępowego wychowania. Masom pracującym i uczącym się oferujemy towary luksusowe (wystane przez bibliotekarzy w kolejkach, trafione okazyjnie na długo przed imprezą lub kupione cichaczem od miejscowych spekulantów): kawę zbożową, oranżadę w proszku oraz inne socjalistyczne rarytasy. Spragnionym rozrywek kulturalno-oświatowych oferujemy także czasopisma, naukę szycia na maszynie i przędzenia na kołowrotku, zabawę przy dźwiękach z czarnych płyt i dostatni księgozbiór naszej biblioteki. Jedynie dynamiczny wzrost zainteresowania książką i dalszy rozwój czytelnictwa jest gwarantem umocnienia siły i bogactwa naszej ojczyzny. Zatem w imię postępu i dobrobytu całą społeczność szkolną wzywamy do zacieśniania stosunków ze szlachetnym aktywem bibliotecznym - w myśl haseł: “Naród z Biblioteką, Biblioteka z Narodem” i “Nasz wspólny dom, Biblioteka”.

 

Odcinamy się od czytelniczego bumelanctwa!
Podżegaczom do nieczytania mówimy stanowcze nie!

Stachanowcy z biblioteki szkolnej-
żywe alegorie cnót i wartości

images

 

Kolejny sukces Wiktorii

Wiktoria Żebrowska, uczennica 3 klasy naszego gimnazjum, doskonale poradziła sobie z niełatwym wyzwaniem, które polegało 

na wykonaniu pracy plastycznej inspirowanej fragmentem poniższego listu :

(…) Ale najpiękniejsze, co dotąd zobaczyłem, to pusta skorupa starego pocisku,
w której wyrosły kwiaty: mała zielona kępka pokrywała górną część łuski,
a spośród liści wyłaniało się dziewięć czy dziesięć drobnych kwiatków, tak beztroskich jak zawsze.
Czyż to nie dowodzi, że piękno jest silniejsze od wojny, że przetrwa wszelki gniew? Lecz kwiaty Francji będą w przyszłości brzemienne smutkiem i pełen żałości wiatr będzie hulał po jej ziemi, gdyż kwiaty przesiąkną krwią, a wiatr głosem cierpienia.

Ellis Humphrey Evans (Hedd Wyn), list do H.O Evansa, Trawsfynydd, 25 czerwca 1917 r.
[Ond y peth tlysaf a welais i hyd yn hyn oedd corff hen 'shell' wedi ei droi i dyfu blodau - yr oedd coeden fach werdd yn cuddio rhan uchaf yr hen 'shell' a naw neu ddeg o flodau bychain i'w gweld rhwng ei dail yn edrych mor ddibryder ag erioed.

Dyma i chwi brawf fod tlysni yn gryfach na rhyfel onide?, a bod prydferthwch i oroesi dig; ond blodau prudd fydd blodau Ffrainc yn y dyfodol, a gwynt trist fydd yn chwythu tros ei herwau, achos fe fydd lliw gwaed yn un a sŵn gofid yn y llall.]

Praca Wiktorii, która powstała pod okiem nauczycielki zajęć artystycznych – p. Eweliny Ładzińskiej-Kłaczkiewicz, nosi tytuł „Piękno silniejsze od wojny” i zdobyła I miejsce na festiwalu kultury walijskiej – Eisteddfod, organizowanym przez Towarzystwo Polsko- Walijskie w CK Zamek w Poznaniu.
Wiktorii gratulujemy kolejnego zwycięstwa.

Martyna Kustoń

wiki1wiki2

 

UROCZYSTE POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

DSC 0009„Nie wierzyłem, że przejdę ten most. Nie wierzę, że go przeszedłem. Idę dalej..." takie hasło towarzyszyło absolwentom Zespołu Szkół Nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach w czasie uroczystego pożegnania maturzystów.

 W piątek 28.04.2017r. z murami tej szkoły pożegnali się absolwenci Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Architektury Krajobrazu, Technikum Agrobiznesu oraz Liceum Ogólnokształcącego. Podczas uroczystej akademii padło dużo ciepłych słów pożegnania w stronę tegorocznych maturzystów. Nie zabrakło wyróżnień i chwil wzruszeń.

 Maturzyści dziękując za trud wychowania i wykształcenia wręczyli kwiaty dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom oraz zaproszonym gościom. I wreszcie długo oczekiwany moment odebrania świadectw ukończenia szkoły.

 Podczas apelu uczniowie zostali nagrodzeni za wyniki w nauce, wysoką frekwencję, pracę w Samorządzie Uczniowskim, udział w wolontariacie, konkursach i zawodach sportowych oraz za pracę na rzecz szkoły, WSPAK i środowiska a także zaangażowanie w krwiodastwo.

 Najlepsze wyniki za cały okres edukacji uzyskała Milena Sobańska z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Patrycja Konieczna z Liceum Ogólnokształcącego. Uczennice otrzymały złoty Medal Stanisława Staszica z rąk Dyrektora Zygmunta Sługockiego oraz Stypendium Starosty Powiatu Szamotulskiego.

 Wszyscy wkroczyli w kolejny ważny etap swojego życia. Życzymy im samych sukcesów i wytrwałości w osiąganiu swoich celów.

J.Jarząb

 
Więcej artykułów…