1% podatku dla Zuzi

Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
zsnr2szamotuly@onet.pl

Aktualności

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

P3220069Dnia 22.03.2017 roku uczniowie wszystkich klas Technikum Ochrony Środowiska uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Wody organizowanych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Celem wydarzenia jest wymiana wiedzy i doświadczeń między nauka a praktyką.

Więcej…

 

Dzień Słońca

22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Słońca a właściwie Międzynarodowy Dzień Słońca i Ziemi ( Sun - Earth Day). "Święto " to obchodzone jest co roku w marcu, w okolicy równonocy wiosennej, głównie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce również obchodzimy ten dzień - przede wszystkim w szkołach i przedszkolach. Głównym celem takich "imprez" jest upowszechnienie wiedzy o Słońcu, jego wpływie na Ziemię, na jonosferę i magnetosferę. Agencja NASA prowadzi wówczas cykle szkoleń, wykładów i pokazów mających przybliżyć wiedzę o naszej gwieździe. Dlatego w tym roku i nasi uczniowie a w szczególności klas gimnazjalnych, mieli szansę pogłębić informacje o Słońcu, ucząc się przy tym i bawiąc w projekcie: "Nauka to dowody płynące z informacji". Przez okres trzech tygodni wykonywali różne zadania m. inn. prezentacje multimedialne, modele planet Układu Słonecznego, wiersze, piosenki, plakaty i hasła związane ze Słońcem. Efekty ich pracy zostały zaprezentowane na terenie naszej szkoły. W dniu 22 marca drużyny wszystkich klas gimnazjalnych wzięły udział w grze szkolnej, rozwiązując fizyczne i geograficzne łamigłówki. Ciekawym dla uczniów punktem było stanowisko eksperymentalne pokazujące wykorzystanie energii słonecznej w życiu codziennym.  Podsumowaniem obchodów Dnia Słońca był taniec w wykonaniu uczennic na boisku szkolnym. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do obejrzenia prac uczniowskich w zakładce OZE - umieszczonej na naszej szkolnej stronie internetowej. Tam znajdziecie wyniki rywalizacji międzyklasowej oraz więcej zdjęć z projektu.  Wręczenie pamiątkowych dyplomów dla klas odbędzie się w kwietniu -w Dniu Ziemi. Wszystkim zaangażowanym uczniom i wychowawcom klas bardzo dziękuję za uczestniczenie w tym projekcie!

Magdalena Grążka

slonce1slonce2slonce3

 

„Nie ma jak Lwów”

Słowa znanej lwowskiej piosenki mówią: „I gdybym się kiedyś urodzić miał znów, to tylko we Lwowie”. Zdanie to było słychać każdego dnia i o każdej porze z ust uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach, przebywających w tym cudownym mieście. „Zakochałam się we Lwowie” mówi Klaudia uczennica klasy IV a za nią powtarzają te słowa pozostali uczniowie wymiany polsko-ukraińskiej Zosia, Milena ,Kamila, Wojtek, Sebastian, Mikołaj, Miłosz i Kuba.

Tradycją naszej szkoły jest Dzień Niepodległości, spędzony przez młodzież technikum i liceum wraz z dyrektorem Zygmuntem Sługockim i opiekunami na Cmentarzu Orląt na Łyczakowie , gdzie razem z licznymi delegacjami oddajemy cześć bohaterom narodowym. Jest to główny i najważniejszy punkt pobytu młodzieży we Lwowie –niezwykle urokliwym mieście, o czym można się przekonać na własne oczy, spacerując uliczkami starego miasta , przemierzając liczne place , podziwiając Operę Lwowską, katedrę, liczne kościoły i cerkwie. Bardzo duże wrażenie wywarła na wszystkich katedra ormiańska , jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytkowych kościołów. Podziwialiśmy tam oryginalne malowidła ścienne J.H. Rosena (kopie można obejrzeć na wystawie w Zamku Górków).W tym roku mieliśmy również okazję zwiedzić Kamieniec Podolski i Chocim. Obie twierdze zachwyciły. „ Nie każdy ma okazję być w tych miejscach, a my cieszymy się , że mieliśmy tę przyjemność”- pisze Milena.
Młodzież nawiązała nowe przyjaźnie, spędzając czas z uczniami lwowskich szkół , poznała kulturę i kuchnię ukraińską. „Mamy nadzieję ,że będziemy kontynuować znajomości ,które tu nawiązaliśmy”- wspomina Mikołaj. Młodzież zwiedziła dwie szkoły , poznając system nauczania , obowiązujący na Ukrainie. Żaden książkowy przewodnik nie jest w stanie zapewnić takiej wiedzy, jaką można uzyskać, przebywając wśród rdzennych lwowian. Nie przebywając w tym mieście tak naprawdę nigdy go nie poczujesz. „Chętnie wrócimy tu już w wakacje letnie”- powtarza młodzież. Lepiej jeden raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć.
Do zobaczenia we Lwowie!

ukra1ukra2ukra3ukra4ukra5

 

Targi Edukacji i Pracy

W czwartek 30 marca uczestniczyliśmy w XII Powiatowych Targach Edukacji i Pracy. Stoisko naszej szkoły prezentowało się znakomicie. Wiosenne kwiaty, plakaty i różne gadżety przyciągały zwiedzających, a bogata oferta edukacyjna na rok 2017/2018 cieszyła się zainteresowaniem wśród gimnazjalistów.
O aranżację stoiska zadbali uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu i Technikum Rolniczego. Natomiast uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych podejmowali gości pyszną kawą, kanapkami i słodkościami. Dziękuję wszystkim zaangażowanym nauczycielom i uczniom za pomoc i godne reprezentowanie naszej szkoły.

Anna Kaczmarek

targi1

targi2

targi3

 

Wronieckie gastro trendy

Dnia 17.11.2016 roku klasa II TŻiUG z opiekunkami Aleksandrą Sadek i Elżbietą Czarnecką w ramach szkolenia praktycznego wybrała się na wycieczkę dydaktyczną do Wronek. Celam było zapoznanie się z działalnością dwóch różnych obiektów : restauracji „Pod Aniołem” i hotelu Olympic. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznać historię powstania tych obiektów, strukturę organizacyjną, wystrój, obowiązujące karty menu, systemy obsługi gości oraz różnorodność oferty tych zakładów.
Cała grupa z zainteresowaniem obejrzała , przygotowaną przez panią Dyrektor hotelu Olympic prezentację o specyficznym – sportowym profilu tego obiektu. Pan Menedżer gastronomii omówił szczegółowo zakresy obowiązków poszczególnych pracowników oraz dietetyczną - sportową kartę menu realizowaną dla gości w hotelu.
Następnie młodzież zwiedziła salę konferencyjną, rozdzielnię kelnerską i pub . Szef kuchni hotelowej zaserwował słodki poczęstunek a w barze zaprezentowano sposoby parzenia kaw.
Nietuzinkowe rozwiązania architektoniczne, elegancja sal i profesjonalna obsługa kelnerska wywołały na uczestnikach wspaniałe wrażenie.

olipmik1olipmik2

 
Więcej artykułów…