1% podatku dla Zuzi

Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
zsnr2szamotuly@onet.pl

Aktualności

Wypad do Warszawy

Uczniowie klas II a, II c i III a w dniach od 4 do 6 maja uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W przeciągu 3 dni zobaczyli kawałek stolicy, poznali historię Polski, zapoznali się z najnowszą techniką. Ale po kolei. Dzień pierwszy  Centrum Nauki Kopernik oraz Stadion Narodowy. Dzień drugi - spacer w Łazienkach, Sejm, Trakt Królewski, a na deser o 21.00 iluminacja świetlna. Dzień trzeci to kawałek historii narodu polskiego - Muzeum Powstania Warszawskiego i  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

A.Adamczak, K.Ratajczak, K.Warguła

warszawa1warszawa2warszawa3

Pozostałe zdjęcia na facebooku szkoły - zapraszamy

 

POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

VI już edycja Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego odbyła się 25 kwietnia w Zespole szkół nr 2 w Szamotułach. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu była Walia, a zaproszenie do współzawodnictwa przyjęło 12 szkół powiatu szamotulskiego: gimnazja z Szamotuł oraz Gaju Małego, Pamiątkowa, Dusznik, Obrzycka, Otorowa, Kaźmierza, Ostroroga, Pniew i ze szkoły na Leśnej we Wronkach.
W tym roku dwa interesujące wykłady wygłosiła doktorantka w Pracowni Studiów Celtyckich i wiceprezes Towarzystwa Polsko-Walijskiego p. Marta Listewnik. Pierwszy dotyczył książki "Do pięciu razy sztuka" Johna Elwyna Jonesa, opowiadającej autentyczną historię Walijczyka, który podczas wojny znalazł się w niemieckim obozie
w Polsce, wziął potajemnie ślub z Polką, przez chwilę był też członkiem AK, a po wojnie tłumaczył polską literaturę na język walijski.
Na podstawie dzieła Elwyna powstał serial TVP "Wojenna narzeczona". Drugi z wykładów dotyczył Walii - jej kultury, obyczajów, literatury i języka.
Nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe, a także wydawnictwa Oxford, Express Publishing oraz Pearson, wręczyła p. Wicestarosta Beata Hanyżak,
Wśród uczniów klas I gimnazjum najwyższe miejsca zajęli:
1.Helena Siemieniak z Gimnazjum im. ks.kan Mariana Maciejewskiego w Pniewach
2. Adrian Tomaszewski z Gimnazjum nr 3 w Szamotułach,
3. Julia Chudzichowska z Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Kaźmierzu,

Wśród uczniów klas II gimnazjum:
1.Jacek Adamczewski z Gimnazjum nr 3 w Szamotułach
2. Aleksandra Wójcik z Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Kaźmierzu,
3. Marta Szajkowska z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dusznikach

Martyna Kustoń, Joanna Tysiak

ang1ang2ang4ang3

 

„Śladami szamotulskich Żydów”

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole ruszył projekt „Śladami szamotulskich Żydów”. Udział w projekcie biorą chętni uczniowie z klas 2a i 3a gimnazjum, którzy przez najbliższe tygodnie będą pogłębiać swoją wiedzę na temat historii, tradycji i kultury żydowskiej. Spróbują także samodzielnie odkryć i upamiętnić historię przedwojennej społeczności żydowskiej na ziemi szamotulskiej. Na działania projektowe składać się będzie szereg uczniowskich inicjatyw, a ich efekty dostrzegalne będą dla całej społeczności szkolnej i nie tylko. Grupa projektowa chciałaby bowiem uświadomić całemu otoczeniu wielowiekową obecność Żydów w Polsce oraz ich wkład w rozwój naszego kraju, budząc w nim jednocześnie wrażliwość na odmienność kulturową i religijną. Uczniowski projekt jest efektem zakwalifikowania się naszej szkoły do programu edukacyjnego prowadzonego przez warszawską Fundację Forum Dialogu, największą i najstarszą polską organizację pozarządową zajmującą się dialogiem polsko-żydowskim. W czwartek i piątek (27 i 28 kwietnia) odbyły się dwa pierwsze warsztaty
z doświadczonymi i przesympatycznymi trenerkami fundacji, które merytorycznie wspierać będą działania uczniów do czasu zakończenia projektu. W trakcie pierwszego warsztatu uczestnicy zgłębiali historię i tradycje żydowskie. Drugi warsztat dotyczył historii II wojny światowej i Holokaustu. Uczniowie rozpoczęli także planowanie projektowych inicjatyw. Pod koniec maja trenerki z Forum Dialogu odwiedzą nas ponownie, by wesprzeć w organizacji finałowej wycieczki śladami szamotulskich Żydów.

Klaudia Tomaszak-Ślipka
Krystyna Warguła
Anna Kustoń

hist1hist2

 

Nietypowa lekcja

Niedawno(10 i 11 kwietnia) w naszej szkole odbyły się nietypowe lekcje biologii. Poprowadzili je studenci Wydziału Biologii UAM i Wydziału Leśnictwa UP z Poznania. Zarówno klasy gimnazjalne jak i uczniowie liceum i technikum mieli możliwość obejrzenia wielu ciekawych gatunków stawonogów. Dominowały wśród nich owady i wije hodowane przez naszych gości. Każdy, kto chciał mógł wziąć na rękę przedstawiciela karaczanów, straszyków czy wijów. Bezpośredni kontakt z tymi zwierzętami wzbudzał wiele emocji. Oczywiście prezentacji okazów towarzyszyły opowieści o ich budowie, zwyczajach, trybie życia, miejscach występowania w naturze i specyfice hodowli.Oprócz tego mieliśmy możliwość zapoznania się z warsztatem entomologa- sprzętem używanym do chwytania i preparowania owadów. Dla wszystkich, którzy nie mieli szczęścia uczestniczyć w tych zajęciach w czasie lekcji nasi goście przygotowali prezentację na korytarzu w czasie dużej przerwy. Mam nadzieję, że od tej pory dla wielu uczniów owady nie są już tak bardzo tajemnicze i nieznane. Mało tego- może któryś z uczestników zajęć sam zajmie się ich hodowlą???

K. Jakubowska

motyl5motyl6motyl8

 

Wyróżnienie

24 kwietnia w Szkole Podstawowej w Pniewach odbyło się wręczenie nagród z udział w konkursie zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Szamotułach. Nasz uczennica Aleksandra Szmit z klasy pierwszej gimnazjum otrzymała wyróżnienie. Oli gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

ola1ola2

 
Więcej artykułów…