1% podatku dla Zuzi

Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
zsnr2szamotuly@onet.pl

Aktualności

Z "Iwoną..." w świecie groteski

Wtorkowy listopadowy wieczór -14.11.2017 r.uczniowie klasy 2T/R spędzili wraz z opiekunami w Teatrze Nowym w Poznaniu. Obejrzeli spektakl Iwona, księżniczka Burgunda; na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza. Tytułową postacią jest nieatrakcyjna i niewiele mówiąca kobieta, która, zjawiając się na dworze królewskim, obnaża nieautentyczność jego mieszkańców. Utwór wydany przez autora tuż przed drugą wojną światową w dzisiejszych czasach nie stracił nic na aktualności.

D. Kuzara, E. Otulakowska

image000000

 

Świetna gimnastyka dla umysłu i świętomarcińskie rogale.

14 listopada klasa I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych spędziła w Poznaniu. Escape room Enigma powitał miłośników zagadek logicznych ciekawą ofertą: ”Gdzie jest Sherlock”, „Alicja w krainie czarów” oraz „Alchemik”. Doskonale przygotowane, klimatyczne pokoje oraz ciekawe scenariusze zadań do rozwiązania zachwyciły uczestników .Wszyscy zgodnie podkreślali, że wymagały one odpowiedniego kojarzenia faktów, spostrzegawczośc, dedukcji i zaangażowania zmysłów. Były prawdziwym wyzwaniem. Po tak wyczerpującej umysłowej batalii młodzież odwiedziła Rogalowe Muzeum Poznania. I tutaj znowu niespodzianki. W rofesjonalny, ale humorystyczny sposób, przedstawiono legendy o powstaniu rogali, ich recepturę i skład. Młodzież dowiedziała się także, że jako wielkopolski produkt regionalny ma on status Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Mogą go wypiekać tylko cukiernie posiadające certyfikat Kapituły Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Dodatkową atrakcją była pomoc „Rogalowemu Mistrzowi” w przygotowaniu rogalowego ciasta. Miłą atmosferę uzupełniła konwersacja wielkopolską gwarą, „rogalowa animacja na temat historii Poznania” oraz degustacja tych unikatowych specjałów.

Anna Dolińska, Renata Bednarczyk

rogal

 

O rodzinach zastępczych

9 listopada na lekcji wychowawczej w kl. 2d Gimnazjum gościła p. Magdalena Idczak – pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szamotułach. Zajęcia te odbyły się na prośbę uczniów, którzy wyrazili zainteresowanie problematyką rodzin zastępczych. Zaproszony gość opowiedział czym na co dzień zajmuje się szamotulskie centrum mające swoją siedzibę przy ul. Wojska Polskiego 1. Następnie młodzież miała okazję wysłuchania dwóch audiobooków, w których wypowiadały się dzieci z rodzin zastępczych. Na zakończenie kilkoro uczniów oraz p. pedagog Grażyna Hadyniak zadali naszemu gościowi kilka pytań, na które uzyskaliśmy wyczerpujące odpowiedzi.

Piotr Gotowy

WP 20171109 09 53 52 Pro 2

 

Apel z okazji Święta Niepodległości

pobraneW przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, odbył się w naszej szkole uroczysty apel, przypominający tę rocznicę. Tak jak w poprzednich latach był to montaż słowno – muzyczny połączony z prezentacją multimedialną. W uroczystej atmosferze uczniowie zaprezentowali wiersze, pieśni patriotyczne oraz przypomnieli sobie najważniejsze fakty związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Apel odbył się w kilku odsłonach na małej sali gimnastycznej w internacie. Program artystyczny został przygotowany pod czułym okiem pań: Renaty Jędrzejczak, Beaty Szeffler, Anny Kustoń oraz pana Piotra Gotowego.

Organizatorzy


https://www.youtube.com/watch?v=_fbX4mavZfk&

 

Cyfrowobezpieczni

Od grudnia 2015 r. Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” realizuje – na zlecenie i we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej – ogólnopolski Projekt „Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa”. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o bezpieczeństwie cyfrowym w szkole i rodzinie pośród uczniów i rodziców. Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. 

W Zespole szkół nr 2 w Szamotułach 7 listopada odbyły się w ramach tego projektu warsztaty dla uczniów gimnazjum, zostali przeszkoleni również nauczyciele. W najbliższym czasie odbędą się prelekcje dla rodziców uczniów gimnazjum.

pobrane

 
Więcej artykułów…