• Wyniki matur i odbiór zaświadczeń

     • Drodzy tegoroczni maturzyści - jutro dla Was bardzo ważny dzień!

      CKE opublikuje oficjalne wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości już we wtorek, 9 lipca 2024 roku po godzinie 8.30. Od tego momentu będziecie mogli sprawdzić swoje wyniki egzaminów online, a ściślej rzecz biorąc, w systemie ZIU. Od godz. 12.00 będziecie mogli odebrać ze szkoły świadectwa maturalne wraz z aneksami i wynikami matur.

      W jaki sposób sprawdzić wyniki online? Oto instrukcja:

      1. Przygotujcie sobie dane do logowania, które dostaliście wcześniej od dyrektora szkoły;
      2. Wejdźcie na stronę Wyniki.edu.pl;
      3. Zalogujcie się do systemu ZIU - możecie to zrobić za pomocą przygotowanych danych bądź też poprzez profil zaufany, e-dowód bądź bankowość elektroniczną, jest również dostępna opcja "nie pamiętam hasła";
      4. Po zalogowaniu się zobaczysz listę egzaminów maturalnych, teraz wybierz któryś z nich i kliknij;
      5. Teraz zobaczysz procentowy wynik egzaminu oraz poprawność udzielonych odpowiedzi.

      Jednocześnie przypominamy, iż do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym może przystąpić absolwent, który:

      a) nie zdał egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej albo w części ustnej,

      b) przystąpił do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej i w części ustnej oraz żaden z tych egzaminów nie został mu unieważniony,

      c) przystąpił do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (a w przypadku absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych przystępujących do egzaminu maturalnego w Formule 2023 - do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym) i egzamin ten nie został mu unieważniony. 

      Aby przystąpić do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym Absolwent, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego (nie później niż do 16 lipca 2024 r.), składa przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego (dyrektorowi szkoły) pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym, zgodnie z deklaracją ostateczną. Egzamin w terminie poprawkowym jest nieodpłatny (nie jest liczony jako kolejne przystąpienie do egzaminu z danego przedmiotu).

     • Uwaga - awaria telefonów!

     • W związku z awarią telefoniczną mogą wystąpić utrudnienia w uzyskaniu połączenia do naszej szkoły. Aktualnie trwają prace nad usunięciem usterki. W razie pilnych spraw zwracamy się z prośbą o osobisty kontakt w szkole.

     • Wakacyjne życzenia

     • Wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły życzymy wspaniałych wakacji z niesamowitymi podróżami i inspirującymi spotkaniami. Słonecznego, miłego i bezpiecznego wypoczynku życzy

      Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach

     • „W obiektywie młodego rolnika” – konkurs rozstrzygnięty!!!

     • - Istnieją dwa rodzaje fotografów – powiedział Ernst Haas - tacy, którzy komponują zdjęcia i tacy, którzy je robią. Pierwsi pracują w pracowniach, dla drugich świat jest pracownią. I dla tych nie istnieje zwyczajność – każda rzecz w ich życiu może być źródłem inspiracji.

      Niewątpliwie inspiracją do zrobienia wyjątkowych zdjęć dla naszej młodzieży było rolnictwo i nieustająco towarzysząca mu przyroda, jej piękno, niepowtarzalność... Praca na roli i życie ściśle przeplecione naturą. Dziękujemy uczniom naszej szkoły za zainteresowanie konkursem „W obiektywie młodego rolnika” i gratulujemy wspaniałych zdjęć. Otrzymaliśmy kilkadziesiąt fotografii.

      Spośród nadesłanych zdjęć komisja konkursowa w składzie: Anna Kaczmarek, Cyprian Kamiński, Daniel Kuzara, Ewelina Ładzińska – Kłaczkiewicz, Joanna Przygodzka, Joanna Vowie, Ewa Krysztofiak ostatecznie wyłoniła finalistów.

      Z przyjemnością informujemy, że I miejsce otrzymał - Rafał Staszak, II miejsce przypadło Amelii Wahl, III miejsce – Aleksandrze Dreczce.

      Ponadto komisja konkursowa, wyróżniła zdjęcia następujących uczestników: Karola Cholewy, Szymona Rychlewskiego, Kamila Kamińskiego, Zuzanny Nawrockiej.

      Za zajęcie I miejsca zwycięzca otrzymał: 300 zł na koncie SBD, nagrodę ufundował Bank Spółdzielczy Duszniki, a także kartę podarunkową „empik” o wartości 50 zł, ufundowaną przez Dyrekcję ZSz Nr 2 w Szamotułach, zestaw naczyń termicznych – firmy „Polcalc – Producenta Nawozów Wapniowych” oraz wyjazd do gospodarstwa z redaktorem czasopisma „AgroProfil” i prenumeratę czasopisma „AgroProfil” - Agro Wydawnictwa Sp. z o.o. z Suchego Lasu. Nagroda za zajęcie II miejsca - to 200 zł na koncie Spółdzielczego Banku Duszniki - ufundowana przez BSD oraz karta podarunkowa „empik” o wartości 50 zł, ufundowana przez Dyrekcję ZSz Nr 2 w Szamotułach, a także prenumerata czasopisma „AgroProfil”. Laureatka III miejsca otrzymała w nagrodę kartę podarunkową „empik” o wartości 100 zł, ufundowaną przez Dyrekcję ZSz Nr 2 w Szamotułach oraz prenumeratę czasopisma „AgroProfil”.

      Osoby wyróżnione otrzymały prenumeratę czasopisma „AgroProfil”, ufundowaną przez Agro Wydawnictwo Sp. z o.o. z Suchego Lasu.

      Jury postanowiło także przyznać nagrodę specjalną dla: Karola Cholewy - laureat został nagrodzony głośnikiem mobilnym zakupionym przez BNP Paribas Bank Polska SA Szamotuły.

      Mamy nadzieję, że tegoroczny konkurs zainspiruje i zaangażuje uczniów do wykonywania kolejnych zdjęć, a tym samym zachęci do udziału w następnych edycjach.

      Życzymy młodzieży wspaniałych pełnych radości wakacji, wielu wrażeń i ciekawych przygód, otwartości na nowe i zachęcamy do utrwalania wyjątkowych chwil na zdjęciach!!!

      Gratulujemy i życzymy sukcesów.

      A naszych Czytelników zapraszamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami laureatów.

      Ewa Krysztofiak

     • Uniwersytet Młodych Przyrodników

     • Można poznawać otaczający świat na różne sposoby, poprzez edukację w szkole, zajęcia pozalekcyjne, rozwijanie swoich pasji na kółkach zainteresowań.

      Klasa 2 KR postanowiła jednak uczestniczyć w ciekawym projekcie zaproponowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

      Skierowana do młodzieży oferta uczelni zawiera bogaty program wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych. Prowadzone przez kadrę naukową placówki zajęcia  pozwalają inaczej postrzegać rzeczywistość organizmów. Pierwsze z serii spotkań dotyczyło tajników klonowania DNA, oraz  znaczenia  bakterii dla roślin. Zajęcia wymagały zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym podczas doświadczeń biologicznych, oraz przypomnienia podstawowych terminów dotyczących organizmów prokariotycznych i genetyki Plazmidy, wektory, enzymy restrykcyjne, techniki klonowania DNA to tylko niektóre z zagadnień, z którymi zmierzyli się uczniowie. Młodzież miała okazję w katedrach biotechnologii i gleboznawstwa poznać wyhodowane wcześniej kultury bakterii, sposoby barwienia preparatów do obserwacji, metody sterylizacji sprzętu wykorzystywanego na zajęciach. Przede wszystkim jednak uświadomiono uczestnikom duże znaczenie tych mikroorganizmów w pracach naukowych. Pracach , których efekty mają ogromne znaczenie dla człowieka.

      Przed uczestnikami projektu postawiono jeszcze jedno ważne zadanie, przygotowanie do działania mikroskopu optycznego i obserwacji sporządzonych  wcześniej preparatów.

      Zaplanowany zakres prac do wykonania był tak bogaty, że wymagał od wszystkich dużego zaangażowania i samodyscypliny , ale uczniowie z satysfakcją stwierdzili, że był bardzo ciekawy.

       

      Renata Bednarczyk, Katarzyna Zielewicz

     • Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 w "Rolniku"

     • Zakończenie roku szkolnego jest szczególnym i – zdaje się – najbardziej oczekiwanym wydarzeniem wśród społeczności Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Nic zatem dziwnego, że w piątkowe przedpołudnie 21 czerwca w „Rolniku” zapanowała nie tylko uroczysta, ale i niezwykle radosna, pełna dobrych emocji atmosfera.

      W trakcie okolicznościowej akademii z udziałem dyrekcji szkoły, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, rodziców, grona znamienitych gości i – oczywiście - młodzieży, uczniowie z poszczególnych klas odebrali z rąk wychowawców świadectwa z wyróżnieniem. Starosta Beata Hanyżak w sposób szczególny pogratulowała dziewczętom, które uzyskały najwyższą średnią ocen, wręczając im pamiątkowe adresy. Są to:

      • Katarzyna Lewandowska z klasy III HB (najwyższa średnia w liceum – 𝟱,𝟲𝟯)
      • Amelia Wahl z klasy I Kb (najwyższa średnia w technikum – 𝟱,𝟴𝟳).

      Gospodyni powiatu uhonorowała również Mateusza Matuszaka (uczeń klasy I Gb), który otrzymał stypendium za wybitne osiągnięcia sportowe oraz Oliwię Kowalak, do której – prócz świadectwa z wyróżnieniem – trafiło stypendium dla najlepszego absolwenta szkoły branżowej. Tego dnia bowiem uczniowie klasy III BR żegnali się z „Rolnikiem”, stając się kolejnym rocznikiem jego wychowanków

      Ponadto, starosta Hanyżak wraz z Justyną Hagedorn – dyrektorem Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Szamotułach wyróżniła nagrodami książkowymi uczestników konkursu na reportaż, organizowanego przez Powiat Szamotulski.

      Wyjątkowych momentów było jeszcze wiele Duma i satysfakcja towarzyszyły zarówno nauczycielom, jak i uczniom, do których powędrowały nagrody i podziękowania za aktywny udział w codziennym życiu szkoły.

      Profesor Zdzisław Kostrzyński zabił gromkie brawa młodzieży, której sukcesy sportowe sławią „Rolnika” w regionie i województwie

      Upominki z rąk profesor Arlety Danielewicz odebrali uczniowie ze szkolnego klubu wolontariatu, bezinteresownie angażujący się w czasie wolnym w rozmaite akcje szkolne i społeczne a profesor Joanna Zawieja – opiekun Samorządu Uczniowskiego wraz z jego przewodniczącą Amelią Dukarską wręczyła nagrody przedstawicielom klas, które zwyciężyły w konkursach tematycznych i akcji charytatywnej „Góra Grosza” Pamiątkowe dyplomy otrzymały również dziewczęta, na których wsparcie i pomoc samorząd zawsze mógł liczyć

      Profesor Ewa Krysztofiak oficjalnie podsumowała szkolny konkurs fotograficzny, zorganizowany we współpracy z Bankiem Spółdzielczym Duszniki Do laureatów oraz autorów wyróżnionych prac powędrowały wspaniałe nagrody, które z radością wręczyła młodzieży Justyna Holka – zastępca kierownika szamotulskiego oddziału Banku Spółdzielczego Duszniki oraz przewodnicząca Rady Rodziców Żaklin Konieczna. Koordynatorka konkursu – Ewa Krysztofiak złożyła wszystkim uczestnikom serdeczne gratulacje

      Ogrom wzruszeń towarzyszył zaś pożegnaniu wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach – Ewy Peraj, która po 40 latach pracy zawodowej (w tym 17 na stanowisku wicedyrektora) odchodzi na zasłużoną emeryturę Kolejka osób kierujących w jej stronę wyrazy wdzięczności oraz życzenia wszelkiej pomyślności „na nowej drodze życia” była naprawdę długa

      O zasługach wicedyrektor Peraj dla „Rolnika” i jej wkładzie w rozwój szkoły na przestrzeni lat mówił zarówno wicedyrektor Ł𝘂𝗸𝗮𝘀𝘇 𝗝𝗮𝗻𝗰, jak i przewodnicząca rady rodziców Żaklin Konieczna, starosta Beata Hanyżak oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego Amelia Dukarska.

      Nie ma się jednak czemu dziwić – wicedyrektor Peraj trwale wpisała się w historię szkoły, stając się uosobieniem profesjonalizmu, rzetelności i zorganizowania. Ona sama z uśmiechem przyznawała, że dzięki pracy w „Rolniku” spełniła jedno z życiowych marzeń – to o byciu nauczycielką i edukacji młodego pokolenia Szkoła z pewnością nigdy o niej nie zapomni

      Burzą braw zgromadzeni pożegnali także franciszkanina – ojca Januarego, którego związek z „Rolnikiem” – choć krótki – okazał się niezwykle silny Lekcje religii bez niego – jak komentowała młodzież – nie będą już takie same, ale cóż zrobić… Ojciec January przez najbliższy rok uczestniczyć będzie w przygotowaniach do misji w Afryce, gdzie – jak deklarował wicedyrektor Janc – nauczyciele na pewno go odwiedzą!

      Uroczystą akademię zakończył krótki program artystyczny przygotowany przez klasę 𝗜𝗜 𝗛𝗕 pod okiem wychowawczyni Renaty Jędrzejczak Młodzież w humorystyczny sposób przedstawiła ofertę pomocy dydaktycznych (m.in. specjalnych okularów, młotków i dyb ), z których nauczyciele być może kiedyś skorzystają Potem wybrzmiały te najbardziej oczekiwane słowa: Udanych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

      Niestety, z uwagi na problemy zdrowotne w wydarzeniu nie mógł uczestniczyć dyrektor Arkadiusz Majer. Życzymy mu dużo siły, wytchnienia i szybkiego powrotu do zdrowia!

      Bardzo dziękujemy przy tym za udział w akademii państwu Wojciechowi i Wandzie Kalinowskim – przyjaciołom i partnerom szkoły, których firma (Kalinowski sp. z o.o. z Kaźmierza) jest fundatorem stypendiów dla uczniów technikum, a pan Wojciech również absolwentem „Rolnika”

     • Egzaminy zawodowe – sesja Lato 2024

     • 3 czerwca rozpoczęła się w naszej szkole, trwająca aż do 18 czerwca, kolejna sesja egzaminu zawodowego w Formule 2019 dla uczniów Branżowej Szkoły I stopnia, Technikum oraz słuchaczy Szkoły Policealnej.

      Egzamin składa się z dwóch części: pisemnej w formie elektronicznej na stanowiskach komputerowych oraz części praktycznej model „Dokumentacja” lub model „Wykonanie” na stanowiskach egzaminacyjnych, w zależności od kwalifikacji.

      W tym roku do egzaminu zawodowego przystąpili uczniowie:

      • w Branżowej Szkole w zawodzie: kucharz, rolnik, ogrodnik,
      • w Technikum w zawodzie: technik architektury krajobrazu, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych,
      • w Szkole Policealnej słuchacze w zawodzie: florysta, opiekunka środowiskowa.

      Ponieważ szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, upoważnionym do przeprowadzania części pisemnej i praktycznej egzaminu, wszystkie egzaminy odbywały się w szkolnych pracowniach i warsztatach.

      Warunki zdania egzaminu:

      •  część pisemna – minimum 50% punktów możliwych do uzyskania,
      • część praktyczna – minimum 75% punktów możliwych do uzyskania.

      Po zdaniu obu części egzaminu zdający otrzymuje certyfikat kwalifikacji zawodowej a po uzyskaniu wszystkich certyfikatów otrzymuje dyplom zawodowy. Wyniki egzaminu zawodowego będą dostępne w dniu 30 sierpnia 2024 r. od godz.10.00.

      Ewa Peraj

     • Zagraniczny staż zawodowy w rolnictwie dla uczniów Technikum

     • Uczniowie Technikum otrzymali zaproszenie do wzięcia udziału w trzymiesięcznym zagranicznym stażu zawodowym w rolnictwie. Program jest realizowany ze środków programu Erasmus+.

      Staż zawodowy odbywa się w nowoczesnych gospodarstwach rolnych na terenie landu Dolna Saksonia. Instytucjami niemieckimi, które współpracują z Towarzystwem Umiejętności Rolniczych w Poznaniu są: Niemiecki Ośrodek Szkoleniowy dla Techniki Rolniczej – Deula w Nienburgu oraz Dolnosaksońska Izba Rolnicza w Hanowerze. W Polsce Towarzystwo współpracuje z Wielkopolską Izbą Rolniczą w Poznaniu oraz zespołami szkół rolniczych z terenu całej Polski.

      Uczniowie dali wyraz dużego zainteresowania tematem i złożyli wnioski na staż zawodowy. W wyniku przeprowadzonych rozmów i egzaminu z języka niemieckiego na 3 miesięczne praktyki zawodowe zostali zakwalifikowani następujący uczniowie: z klasy II G – Jessica Brzóska, Magdalena Kucharska, Zuzanna Gosztyła; z klasy II KR - Mateusz Kurzawski, Marek Wiśniewski; z klasy 2O – Mateusz Cygan.


      Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy powodzenia!

      Ewa Peraj

     • "W poszukiwaniu tajemniczego ogrodu..."

     • W piątek 7.06.2024r. klasy I Ka, I Ga, II KR oraz II O wzięły udział w wycieczce do „Ogrodów Tematycznych – Hortulus” oraz „Ogrodów Hortulus Spectabilis” w Dobrzycy.

      Młodzież miała okazje zwiedzić starannie przygotowane kompozycje roślinne w wyszukanych i odpowiednio kolorystyczne dobranych barwach, gdzie znajdowały się elementy architektury i sztuki ogrodowej. Tutaj można zachwycić się cudownym klimatem ogrodów japońskich, angielskich , francuskich oraz znaleźć miejsce do zabawy, medytacji oraz wypoczynku.

      Jest to unikatowy teren z największym w świecie labiryntem grabowym , który powstał z osiemnastu tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuję powierzchnię 1 ha, natomiast ściany mierzą 2 m wysokości, łączna długość jego korytarzy wynosi 3,2 km.

      Po środku labiryntu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja przypomina wzór podwójnej nici DNA. Dookoła tego miejsca widać otaczające ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni”.

      Po wspaniale spędzonym czasie młodzież naszej szkoły udała się do nadmorskiej miejscowości Ustronie Morskie. Urokliwe zakątki oraz szum lazurowego morza wprowadziły nastolatków w klimat wakacji i wyczekiwanego odpoczynku.

       

      Katarzyna Zielewicz

      Renata Bednarczyk

      Marta Bekasiak

      Joanna Przygocka

      Joanna Tysiak

     • Polsko – niemiecka wymiana uczniowska z Martin – Buber – Schule z Gross Gerau

     • W dniach 20-25 maj 2024 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w polsko – niemieckiej wymianie uczniowskiej z Martin – Buber – Schule z Gross Gerau współfinansowanej przez organizację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

      Było to spotkanie młodzieżowe w dwóch miastach Drezno i Wrocław.

      W stolicy Saksonii zwiedziliśmy starą i nową część miasta, realizowaliśmy projekt i braliśmy udział w zajęciach integracyjnych. Płyneliśmy najstarszym parowcem rzeką Łabą. Byliśmy również w najpiękniejszej mleczarni na świecie Dresdner Molkerei, wyłożonej fantazyjnymi kafelkami firmy Dresdner VIlleroy Und Bosch. W nowej części miasta spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami Kunstpassage. Natomiast we Wrocław zwiedzanie zaczęliśmy od Starówki, która budzi zachwyt malowniczymi kamienicami. Byliśmy również w Afrykarium, Zoo i Hydropolis.

      W trakcie spotkania z młodzieżą z Martin Buber Schule uczniowie realizowali projekt edukacyjny pt. „ Wrocław – Drezno – podobieństwa i różnice”. W czasie pobytu uczniowie integrowali się z grupą niemiecką i doskonalili znajomość języka niemieckiego a jednocześnie próbowali naszym kolegom i koleżankom z Niemiec pokazać piękno naszego języka ojczystego. Wykonując zadania projektowe, pracując w grupach uczniowie mogli sprawdzić swoje kompetencje językowe wychodząc poza rzeczywistość klasową, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

      W czasie wyjazdu nawiązane zostały nowe znajomości i przyjaźnie, które przetrwają na długi czas.

      Ewa Kobylińska

      Magdalena Wilska

      eduresized_Logo_PNWM_PION_RGB_(do_internetu)_(z_dopiskiem).jpg

     • KOMUNIKAT

     • Informujemy, że dyplomy zawodowe dla absolwentów Technikum można odebrać od 27 maja 2024 r. w sekretariacie szkoły od godz. 8:00 do 14:30.

     • "Zielone patrykowe przekąski imprezowe"

     • Niezmiernie miło jest nam poinformować, że uczennica Joanna Walaszczyk z klasy 2GT wygrała konkurs z okazji Dnia św. Patryka, organizowany przez Fundację Kultury Irlandzkiej i Kerrygold- Smak Irlandii. Jej pomysł na "Zielone patrykowe przekąski imprezowe" spotkały się z uznaniem jury konkursu.

      Martyna Kustoń

     • III edycja KONWENTU FANTASTYKI "HALSZKON"

     • W sobotę  27 kwietnia  w Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach  zagościł  Halszkon. W salach lekcyjnych odbywały się warsztaty  rękodzielniczo- graficzne , osoby chętne  mogły zaprojektować  swojego robota, wysłuchać prelekcji na temat driftu w realu i popkulturze oraz  zastanowić  się nad  tezą ” Sauron.... geniusz czy szaleniec?”. Na korytarzach można  było  spotkać  Star  Warsów  oraz  Warhammera. W   organizację  imprezy zaangażowali się uczniowie  klasy II liceum oraz II i III technikum. Były to działania w ramach  szkolnego wolontariatu. Serdeczne podziękowania dla naszych wolontariuszy - za poświęcony czas wolny , uśmiech. 

      Arleta Danielewicz

     • Targ Szamotulskiej Baby i Zielony Targ - impreza w barwach natury

     • Kilkaset osób wzięło udział w Targu Szamotulskiej Baby oraz towarzyszącym mu Zielonym Targu - wydarzeniu cyklicznie organizowanym przez Fundację Varietae, w tym roku we współpracy ze stowarzyszeniem Kopernika 4 oraz Zespołem Szkół nr 2 w Szamotułach

      To właśnie szamotulski "Rolnik" stał się gospodarzem imprezy, która za cel - prócz dobrej zabawy - stawiała sobie propagowanie idei proekologicznych, w tym troskę o środowisko naturalne wśród społeczności lokalnej. 

      W sobotnie popołudnie 18 maja teren przy szkole niemal po brzegi wypełnili mieszkańcy Szamotuł i ościennych miejscowości. Do "Rolnika" zawitały dzieci, młodzież, ich rodzice a nawet dziadkowie! Bogaty program imprezy i przepiękna pogoda, wiele osób skłoniły do spędzenia słonecznego popołudnia w plenerze. Działo się faktycznie sporo!

      W budynku szkoły lokalni producenci zachwalali swoje wyroby. Można było zaopatrzyć się w pyszne, zdrowe miody,  zioła i naturalne przyprawy, chleby własnego wypieku oraz produkty spożywcze (i nie tylko) powstałe na bazie lawendy Na miłośników sztuki czekały z kolei stoiska z rękodziełem - przygotowane przez twórców z regionu oraz młodzież.

      W szkolnym holu działała słodka kawiarenka z mnóstwem pysznych wypieków, ufundowanych przez Arkadiusza Płoskiego (za co serdecznie dziękujemy!). Młodzież częstowała orzeźwiającą lemoniadą, a z myślą o głodomorach przyszli szefowie kuchni przyrządzili aromatyczną zupę gulaszową. 

      Na terenie między gmachem szkoły a internatem zorganizowano tzw. wyprzedaż garażową - główne założenie Targu Szamotulskiej Baby. Tu każda zainteresowana osoba mogła za niewielkie pieniądze zaopatrzyć się w przedmioty z drugiej ręki, oferowane przez wystawców. Swoje stoisko przygotował również Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach. 

      Akademia Twórczego Rozwoju zaprosiła najmłodszych do udziału w kreatywnych grach i zabawach plenerowych. Tańców też nie brakowało! Natomiast za sprawą magicznych farb dzieci - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - zamieniały się w ulubione zwierzaki, superbohaterów i postaci z bajek.

      Profesor Bartosz Korpik po raz kolejny dał się poznać, jako utalentowany florysta Prowadzone przez niego warsztaty tworzenia bukietów z wykorzystaniem kwiatów i roślin polnych okazały się pasjonującą lekcją z mnóstwem cennych wskazówek. Nieprzypadkowo zatem cieszyły się sporym zainteresowaniem!

      Tłoczno było też przed gmachem "Rolnika", gdzie odbywał się Zielony Targ. Mieszkańcy dzielili się nadwyżką roślin z domowych zbiorów, dzięki czemu - zamiast do kosza - mogły one trafić do osób poszukujących sadzonek ziół, warzyw, owoców, czy kwiatów. Nieopodal działała mini "strefa poradnictwa", z której garściami czerpano wiedzę praktyczną dotyczącą m.in. projektowania ogrodów. 

      Przed szkołą pojawiły się również stoiska lokalnych producentów i hodowców, oferujących rośliny w promocyjnych cenach. Byli z nami:
       

      • Ogrodnictwo Szymańscy - Tryszczyńscy Ordzin
      • Szkółka Roślin Ozdobnych Podrzewie
      • Szkółka Traw Sycyn

      Z trudem można byłoby wymienić wszystkie atrakcje towarzyszące imprezie. Faktycznie - było ich sporo! Warto jednak wspomnieć jeszcze o warsztatach z jogi, prezentacji olejków eterycznych oraz o cudownych drewnianych domkach, szafeczkach i latarenkach, które można było zakupić jako ciekawą dekorację wnętrza.

      Niemałym zainteresowaniem cieszyła się też strefa relaksu, gdzie na ogromnych poduszkach i leżakach, w cieniu kojących drzew, można było nie tylko wypocząć, ale i uciąć sobie krótką drzemkę!

      Jednym słowem - było naprawdę wspaniale! Dziękujemy Fundacji Varietae oraz stowarzyszeniu Kopernika 4 za zaproszenie do współpracy przy cudnej zielonej inicjatywie!

      Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, wystawcom, osobom prowadzącym warsztaty, jak również nauczycielom i młodzieży z "Rolnika", a także pracownikom obsługi szkoły. Niskie ukłony i słowa wdzięczności za wsparcie kierujemy także w stronę:

       

      • Szkolnego Koła Wolontariatu i pani profesor Arlety Danielewicz,
      • Samorządu Uczniowskiego "Rolnika" i pani profesor Joanny Zawiei,
      • dyrekcji szkoły, w tym wicedyrektora Łukasza Janca. 

      Wydarzeniu towarzyszyła szczytna akcja pomocy.  Środki, które trafiły do puszek znajdujących się na stoiskach gastronomicznych oraz na stoisku Zespołu Szkół nr 2 zostaną przeznaczone na rzecz pogorzelców z Koźla oraz schroniska dla zwierząt w Przyborówku. Bo... warto pomagać!

       

     • Książka papierowa, czy elektroniczna? Oto jest pytanie... Młodzież dyskutowała!

     • Tradycja, czy nowoczesność? Młodzież z szamotulskich szkół średnich pochyliła się nad tym pytaniem w ramach panelu dyskusyjnego, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły. W debacie o książce - jej formach i przyszłości - wzięli udział uczniowie z "Rolnika"

       

      Czy pamiętacie kiedy i - być może również - dlaczego, książka pojawiła się w waszym życiu? To pytanie rozpoczęło dyskusję poświęconą szeroko rozumianemu czytelnictwu, która w poniedziałek 13 maja odbyła się w auli biblioteki miejskiej. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, w partnerstwie z Zespołem Szkół nr 2 w Szamotułach.

      Do udziału w panelu dyskusyjnym organizatorzy zaprosili młodych autorów związanych z regionem - Karolinę Zielińską i Roberta Batorego, a także młodzież z szamotulskich szkół średnich. "Rolnika" reprezentowała Julia Badurska - uczennica klasy III HB oraz młodzież z klasy II HB, która wraz z opiekunkami - p. prof. Anną Dolińską i p. prof. Joanną Vowie zasiadła na widowni. W rolę prowadzącej debatę wcieliła się zaś Magda Prętka (bibliotekarka z ZS nr 2).

      Wydarzenie przybrało formę rozmowy podczas, której uczestnicy próbowali rozstrzygnąć budzącą niemałe emocje wśród czytelników kwestię: Książka papierowa, czy elektroniczna? Było ciekawie i inspirująco, gdyż prezentowane racje i przemyślenia skłaniały do podejmowania nowych tematów.

      Osoby uczestniczące w panelu zastanawiały się nad tym, czy książka w tradycyjnej formie pewnego dnia przestanie istnieć. Dyskutowano o wadach i zaletach ebooków oraz audiobooków, porównując je z książką drukowaną. Nie zabrakło też odniesień do problemu czytelnictwa wśród młodzieży, która - jak mówiła Julia Badurska - coraz częściej myśli "obrazem" docierającym do niej w formie krótkich filmików oraz zdjęć, a przez to nie potrafi skupić się na dłuższej formie pisanej. Autorzy podkreślali z kolei inspirujący charakter literatury, gdyż to właśnie zamiłowanie do książek skłoniło ich do rozpoczęcia swojej własnej przygody z pisaniem.

      Z trudem można byłoby przywołać wszystkie wątki, tematy i kwestie poruszone podczas panelu. Ten trwał aż godzinę. W trakcie podsumowania wydarzenia okazało się jednak, że pomimo rozwoju technologicznego i wzrastającego tempa życia, to wcale nie książka elektroniczna wygrała dyskusję.

      Choć zdania były podzielone - zarówno wśród osób uczestniczących w debacie, jak i wśród publiczności, przeważały jednak głosy "za" książką papierową. Bo niepowtarzalny zapach farby drukarskiej, wspomnienia związane z przerzucaniem kolejnych stron, czy widok ulubionych tytułów na półce, zawsze górować będą nad bezrefleksyjnym formatem PDF i plikiem audio nawet z najlepszym lektorem. Mimo to młodzież oraz autorzy potrafili dostrzec zalety nowoczesnego wymiaru książki.

      Spotkanie w bibliotece zakończyły brawa i serdeczne podziękowania dla uczestników. Robert Batory opowiedział również o swoim debiucie literackim.

       

      Panel dyskusyjny okazał się niezwykle ciekawą i inspirującą inicjatywą - nie tylko do rozważań nad szeroko rozumianym czytelnictwem i przyszłością książki, ale i inspirującą do tego, by po literaturę - w jakiejkolwiek formie - wciąż sięgać. To było fantastyczne doświadczenie!

       

      fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie