Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Aktualności

Promocja Uniwersytetu

 Promocja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

W czwartek 24 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawiciela Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z uczniami klas IV Technikum oraz klas III Liceum Ogólnokształcącego. Rzecznik prasowy uczelni pan Jerzy Lorych przedstawił ofertę edukacyjną na rok akademicki 2014/2015 i omówił zasady rekrutacji.

Oferowane studia przygotowują specjalistów w dziedzinie gospodarki żywnościowej, sektora leśno-drzewnego i agrobiznesu. Programy kształcenia uwzględniają rozwijające się technologie, nowoczesną wiedzę biologiczną i technologie informacyjne.

Łącznie Uniwersytet Przyrodniczy kształci na 25 kierunkach studiów. W ubiegłym roku uruchomiono inżynierię i gospodarkę wodną , projektowanie mebli oraz medycynę roślin. Uczniowie zadawali pytania odnośnie rolnictwa, biotechnologii, dietetyki, finansów i rachunkowości, gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska i architektury krajobrazu.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Jak się później okazało rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego  jest absolwentem naszej szkoły a konkretnie Technikum Rolniczego.

Na pewno wielu naszych tegorocznych absolwentów po zdaniu matury rozpocznie studia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

 

Dzień Ziemi

IMG 9615W ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole uczniowie klas drugich gimnazjum na lekcjach plastyki wykonali plakaty tematycznie związane z recyklingiem odpadów (głównie puszek aluminiowych).

W dniu 30 kwietnia odbył się apel przygotowany przez członków koła PCK (klasa I a gimnazjum) i uczniów klasy I b LO z gościnnym udziałem Jasia Wachowiaka z klasy III T R.

Czytaj więcej: Dzień Ziemi

WARSZTATY

Uczniowie drugich klas gimnazjum mieli wspaniałą okazje usłyszeć piękną angielszczyznę w wykonaniu rodowitego Anglika. To dla nich bowiem przyjechał Simeon Wren z Menchesteru.

            Simeon w 2001 r. ukończył studia aktorskie na Royal Scotish Academy of Music and Drama w Glasgow. Później zdobył też kwalifikacje uniwersytetu w Cambridge do nauczania języka angielskiego i od 5 lat pracuje jako nauczyciel. Simeon skorzystał z zaproszenia na III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego w Gimnazjum nr 4 w Szamotułach w czasie którego przeprowadził warsztaty pt. Drama Fun and Games oraz Quirky Customs and Bonkers Traditions in Britain.

            Warsztaty te na długo pozostaną w pamięci uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum. A to przede wszystkim ze względu na sporą dawkę humoru i świetnie przygotowane zajęcia. Obawy, które uczniowie odczuwali przed zajęciami z native speaker’em zniknęły już  po kilku minutach lekcji. Dzięki Simeon’owi uczestnicy warsztatów poszerzyli swoją wiedzę
z zakresu kultury obszaru krajów anglojęzycznych. Dowiedzieli się o nie zawsze znanych
w Polsce, jednak często praktykowanych w Wielkiej Brytanii zwyczajach i tradycjach. Uczniowie mogli poćwiczyć taniec, szkockie zabawy, a nawet odkryć w sobie talent aktorski.

M.Kustoń

III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

23 maja w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach odbył się III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego.
Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem Wielkiej Brytanii – dominowały więc barwy
z flagi- biel, czerwień i granat oraz czerwona róża - symbol Anglii.

Do konkursowych zmagań przystąpiło 20 uczniów z 10 gimnazjów powiatu szamotulskiego- Dusznik, Pamiątkowa, Wronek, Biezdrowa, Ostroroga, Otorowa, Pniew i oczywiście
z Szamotuł.

Miejsca na podium zajęli :
• Julia Zdziebko z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dusznikach,
• Klaudai Kaczmarek- Gimnazjum im Powstańców Wielkopolskich w Dusznikach,
• Olimpia Piechowiak – Gimnazjum nr 4 w Szamotułach.

Na uczestników 3 edycji czekały niespodzianki. Pierwsza to degustacja typowego angielskiego dania- frytek z octem. Druga atrakcja, która spotkała się z dużym uznaniem, to warsztaty z rodowitym Anglikiem. Bowiem ze swoimi lekcjami przyjechał do naszej szkoły Simeon Wren z Manchesteru.

Przygotowania do tego dnia trwały w szkole od dawna. Uczniowie wykonali prace plastyczne powiązane tematycznie z Wielka Brytanią,  które później pięknie zdobiły sale lekcyjne podczas Konkursu. Dodatkowo – uczniowie gimnazjum mieli za zadanie ubrać się
w dzień Konkursu w stroje, które będą miały  elementy odnoszące się do Wielkiej Brytanii – z tym też związany był konkurs na najlepsze zdjęcie selfi – właśnie w takim stroju.

Każdy z uczestników Konkursu otrzymał upominek od naszych sponsorów- Starostwa Powiatowego w Szamotułach, a także wydawnictw – Oxford oraz Macmillan, który wręczyli -  Pan Kazimierz Michalak- członek Zarządu Powiatu i Pan Jan Stefaniak Dyrektor Wydziału Edukacji, Spraw Obywatelskich, Kultury, Sportu i Turystyki.

Kolejna edycja Konkursu już za rok , a w niej patronat następnego państwa anglojęzycznego jakiego - dowiecie się w przyszłym roku.

M.Kustoń

Nagroda od Fundacji Kultury Irlandzkiej

Uczniowie klas 2 b i 2 c Gimnazjum nr 4 w Szamotułach brali udział w projekcie edukacyjnym Fundacji Kultury Irlandzkiej pt  "Irlandia w szkole".
  Realizowane były projekty - " Chrystianizacja Irlandii a chrystianizacja Polski - podobieństwa i różnice" koordynowany przez p. Annę Kustoń oraz " Najpiękniejsze miejsca Irlandii" i " Św. Patryk w dziejach Irlandii i świata"- koordynowane przez p. Martynę Kustoń.
Gimnazjum nr 4 w Szamotułach- jako szkoła , która wyjątkowo aktywnie udzielała się w projekcie- otrzymała nagrodę ufundowaną przez pomysłodawcę projektu -Fundację Kultury Irlandzkiej w Poznaniu-  lekcję muzealną oraz zwiedzanie Muzeum Wojskowego w Poznaniu.
Zajęcia w muzeum pt " Zostań kawalerem i damą orderu- o rycerzach i żołnierzach" poruszały istotny temat kodeksu honorowego oraz rycerskości w XXI w. Dodatkowo odbyła się inscenizacja średniowiecznej ceremonii pasowania na rycerza i przyjęcia do orderu.
Uczniowie zostali oprowadzeni przez p. Justynę Schramm z Konsulatu Irlandzkiego po wystawie pt " Irish defence forces. Armia Szmaragdowej Wyspy"- dowiedzieli się  , iż Irlandzkie Siły Obronne powołane zostały 1.10.1924 r. i nie mają być używane do działań ofensywnych; Za to z dużym poświęceniem angażują się w misje pokojowe na całym świecie.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów ( już rycerzy i dam) i mamy nadzieję, że przyszłoroczna współpraca z Fundacją Kultury Irlandzkiej w Poznaniu zakończy się podobnym sukcesem. 
O naszej szkole można poczytać na stronie Fundacji :
 
DSC01632
DSC01562
DSC01567
DSC01584
DSC01601
DSC01586DSC01594
DSC01598DSC01599DSC01625DSC01611
DSC01607
Anna Kustoń, Martyna Kustoń