Zespół Szkół nr 2

ul. Szczuczyńska 3
tel. (61) 29-215-59
64-500 Szamotuły
Regon: 000100078
NIP: 787-10-30-195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Aktualności

Dzień Ziemi

IMG 9615W ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole uczniowie klas drugich gimnazjum na lekcjach plastyki wykonali plakaty tematycznie związane z recyklingiem odpadów (głównie puszek aluminiowych).

W dniu 30 kwietnia odbył się apel przygotowany przez członków koła PCK (klasa I a gimnazjum) i uczniów klasy I b LO z gościnnym udziałem Jasia Wachowiaka z klasy III T R.

Czytaj więcej: Dzień Ziemi

WARSZTATY

Uczniowie drugich klas gimnazjum mieli wspaniałą okazje usłyszeć piękną angielszczyznę w wykonaniu rodowitego Anglika. To dla nich bowiem przyjechał Simeon Wren z Menchesteru.

            Simeon w 2001 r. ukończył studia aktorskie na Royal Scotish Academy of Music and Drama w Glasgow. Później zdobył też kwalifikacje uniwersytetu w Cambridge do nauczania języka angielskiego i od 5 lat pracuje jako nauczyciel. Simeon skorzystał z zaproszenia na III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego w Gimnazjum nr 4 w Szamotułach w czasie którego przeprowadził warsztaty pt. Drama Fun and Games oraz Quirky Customs and Bonkers Traditions in Britain.

            Warsztaty te na długo pozostaną w pamięci uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum. A to przede wszystkim ze względu na sporą dawkę humoru i świetnie przygotowane zajęcia. Obawy, które uczniowie odczuwali przed zajęciami z native speaker’em zniknęły już  po kilku minutach lekcji. Dzięki Simeon’owi uczestnicy warsztatów poszerzyli swoją wiedzę
z zakresu kultury obszaru krajów anglojęzycznych. Dowiedzieli się o nie zawsze znanych
w Polsce, jednak często praktykowanych w Wielkiej Brytanii zwyczajach i tradycjach. Uczniowie mogli poćwiczyć taniec, szkockie zabawy, a nawet odkryć w sobie talent aktorski.

M.Kustoń

III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

23 maja w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach odbył się III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego.
Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem Wielkiej Brytanii – dominowały więc barwy
z flagi- biel, czerwień i granat oraz czerwona róża - symbol Anglii.

Do konkursowych zmagań przystąpiło 20 uczniów z 10 gimnazjów powiatu szamotulskiego- Dusznik, Pamiątkowa, Wronek, Biezdrowa, Ostroroga, Otorowa, Pniew i oczywiście
z Szamotuł.

Miejsca na podium zajęli :
• Julia Zdziebko z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dusznikach,
• Klaudai Kaczmarek- Gimnazjum im Powstańców Wielkopolskich w Dusznikach,
• Olimpia Piechowiak – Gimnazjum nr 4 w Szamotułach.

Na uczestników 3 edycji czekały niespodzianki. Pierwsza to degustacja typowego angielskiego dania- frytek z octem. Druga atrakcja, która spotkała się z dużym uznaniem, to warsztaty z rodowitym Anglikiem. Bowiem ze swoimi lekcjami przyjechał do naszej szkoły Simeon Wren z Manchesteru.

Przygotowania do tego dnia trwały w szkole od dawna. Uczniowie wykonali prace plastyczne powiązane tematycznie z Wielka Brytanią,  które później pięknie zdobiły sale lekcyjne podczas Konkursu. Dodatkowo – uczniowie gimnazjum mieli za zadanie ubrać się
w dzień Konkursu w stroje, które będą miały  elementy odnoszące się do Wielkiej Brytanii – z tym też związany był konkurs na najlepsze zdjęcie selfi – właśnie w takim stroju.

Każdy z uczestników Konkursu otrzymał upominek od naszych sponsorów- Starostwa Powiatowego w Szamotułach, a także wydawnictw – Oxford oraz Macmillan, który wręczyli -  Pan Kazimierz Michalak- członek Zarządu Powiatu i Pan Jan Stefaniak Dyrektor Wydziału Edukacji, Spraw Obywatelskich, Kultury, Sportu i Turystyki.

Kolejna edycja Konkursu już za rok , a w niej patronat następnego państwa anglojęzycznego jakiego - dowiecie się w przyszłym roku.

M.Kustoń

Nagroda od Fundacji Kultury Irlandzkiej

Uczniowie klas 2 b i 2 c Gimnazjum nr 4 w Szamotułach brali udział w projekcie edukacyjnym Fundacji Kultury Irlandzkiej pt  "Irlandia w szkole".
  Realizowane były projekty - " Chrystianizacja Irlandii a chrystianizacja Polski - podobieństwa i różnice" koordynowany przez p. Annę Kustoń oraz " Najpiękniejsze miejsca Irlandii" i " Św. Patryk w dziejach Irlandii i świata"- koordynowane przez p. Martynę Kustoń.
Gimnazjum nr 4 w Szamotułach- jako szkoła , która wyjątkowo aktywnie udzielała się w projekcie- otrzymała nagrodę ufundowaną przez pomysłodawcę projektu -Fundację Kultury Irlandzkiej w Poznaniu-  lekcję muzealną oraz zwiedzanie Muzeum Wojskowego w Poznaniu.
Zajęcia w muzeum pt " Zostań kawalerem i damą orderu- o rycerzach i żołnierzach" poruszały istotny temat kodeksu honorowego oraz rycerskości w XXI w. Dodatkowo odbyła się inscenizacja średniowiecznej ceremonii pasowania na rycerza i przyjęcia do orderu.
Uczniowie zostali oprowadzeni przez p. Justynę Schramm z Konsulatu Irlandzkiego po wystawie pt " Irish defence forces. Armia Szmaragdowej Wyspy"- dowiedzieli się  , iż Irlandzkie Siły Obronne powołane zostały 1.10.1924 r. i nie mają być używane do działań ofensywnych; Za to z dużym poświęceniem angażują się w misje pokojowe na całym świecie.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów ( już rycerzy i dam) i mamy nadzieję, że przyszłoroczna współpraca z Fundacją Kultury Irlandzkiej w Poznaniu zakończy się podobnym sukcesem. 
O naszej szkole można poczytać na stronie Fundacji :
 
DSC01632
DSC01562
DSC01567
DSC01584
DSC01601
DSC01586DSC01594
DSC01598DSC01599DSC01625DSC01611
DSC01607
Anna Kustoń, Martyna Kustoń

Wymiana

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w „Rolniku”

Od 1 do 7 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół nr 2 gościła niemiecka młodzież ze szkoły w Groβ- Gerau (Hesja). Była to rewizyta w ramach prowadzonej między szkołami wymiany uczniów.

Nasi gimnazjaliści pod opieką p. Krystyny  Warguły i Magdaleny  Wilskiej przygotowali bogaty program edukacyjny i turystyczny. Dzięki wsparciu Polsko -Niemieckiej Wymiany Młodzieży , Rodziców uczniów klasy II a , Rady Rodziców, Dyrekcji i innych życzliwych ofiarodawców mogliśmy zaproponować naszym partnerom z Niemiec między innymi wycieczki do Poznania, Torunia i Wrocławia.

Cały program zwiedzania podporządkowany był celom realizowanego w tym czasie projektu edukacyjnego :”Na styku kultur”. Jego uczestnicy odkrywali ślady przeszłości istnienia na tych ziemiach społeczności polskiej i niemieckiej w nie zawsze łatwym sąsiedztwie. Odkrycia te dotyczyły także tak licznych w mowie polskiej germanizmów, na temat których uczniowie przygotowali prezentację i  zabawę dla swoich niemieckich kolegów i koleżanek pt: ” Zgadnij, co kryje się za tym słowem?” Właśnie zabawa i wspólne spędzanie czasu służyły jednemu z najważniejszych celów takiego przedsięwzięcia, a mianowicie podniesieniu poziomu umiejętności językowych i motywacji do ich nauki. Wyjście poza sztuczną rzeczywistość klasową  i komunikacja z rodzimymi użytkownikami języka to najlepsza metoda na jego opanowanie. Tym bardziej, że stronę niemiecką reprezentowała w większości młodzież, która była niezwykle sympatyczna, otwarta na kontakty i chętna do kontynuowania zawartych znajomości chociażby drogą internetową. Jest na to zresztą spora szansa, gdyż wśród uczestników wymiany wielu inspirowało do zdobycia tytułu mistrza mowy polskiej i niemieckiej oraz dyplomu za zwycięstwo w konkursie” Język obcy nie jest już taki obcy”. W tej dziedzinie pozakonkursową, aczkolwiek autentyczną mistrzynią mowy polskiej  okazała się niezwykle sympatyczna  pani Lisa Schätzlein , która wraz z panią Kingą Piecuch, prawdziwą sprawczynią całego tego przedsięwzięcia, sprawowały opiekę nad młodzieżą niemiecką.

Nie do przecenienia pozostaje także fakt sporego wrażenia jakie wywarł na Niemcach (prawie wszyscy byli tu pierwszy raz) współczesny obraz Polski jako kraju nowoczesnego, wartego podróży oraz bardzo gościnnego. Kreowaniu pozytywnego wizerunku  kraju, ale także naszej małej Ojczyzny i ludzi tu mieszkających  służyły między innymi takie imprezy jak  festyn szkolny, święto miasta („Dni Szamotuł”) oraz wizyta w Zamku Górków, na terenie którego oprócz zwiedzania młodzież miała okazję wziąć aktywny udział w zajęciach plastycznych utrwalających obraz historii Szamotuł.

Wolą obu stron jest kontynuowanie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, dzięki której kolejni uczniowie wezmą udział w prawdziwej przygodzie życia. Dla uczniów z pierwszej, tegorocznej  jej edycji z pewnością była.

                                                                                                                             Krystyna Warguła

DSC06040

 DSC05603

DSC05605

 

DSC05587  DSC05639  DSC05641  DSC05650  DSC05669  DSC05676  DSC05679  DSC05683  DSC05732  DSC05739  DSC05764  DSC05771  DSC05773  DSC05802  DSC05846  DSC05856  DSC05910  DSC05879  DSC05915  DSC05948  DSC05960  DSC06009  DSC06078  DSC06080  DSC05986  DSC06088  DSC06106 DSC06107