• Zakończenie roku szkolnego jest szczególnym i – zdaje się – najbardziej oczekiwanym wydarzeniem wśród społeczności Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Nic zatem dziwnego, że w piątkowe przedpołudnie 21 czerwca w „Rolniku” zapanowała nie tylko uroczysta, ale i niezwykle radosna, pełna dobrych emocji atmosfera.
   • Uczniowie Technikum otrzymali zaproszenie do wzięcia udziału w trzymiesięcznym zagranicznym stażu zawodowym w rolnictwie. Program jest realizowany ze środków programu Erasmus+.

    Staż zawodowy odbywa się w nowoczesnych gospodarstwach rolnych na terenie landu Dolna Saksonia. Instytucjami niemieckimi, które współpracują z Towarzystwem Umiejętności Rolniczych w Poznaniu są: Niemiecki Ośrodek Szkoleniowy dla Techniki Rolniczej – Deula w Nienburgu oraz
   • fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły    Tradycja, czy nowoczesność? Młodzież z szamotulskich szkół średnich pochyliła się nad tym pytaniem w ramach panelu dyskusyjnego, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły. W debacie o książce - jej formach i przyszłości - wzięli udział uczniowie z "Rolnika"
   • Ogrom radości, ale i moc wzruszeń towarzyszyły uroczystości zakończenia roku szkolnego klas maturalnych. Wydarzenie, które odbyło się piątkowym popołudniem 26 kwietnia z pewnością na długo pozostanie w pamięci absolwentów, ich rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz dyrekcji „Rolnika”. Wszak kolejny rozdział historii szkoły został zamknięty
   • Pięciu uczestników, ciekawe prace, sporo satysfakcji, radości jeszcze więcej! W ten sposób podsumować można konkurs graficzny organizowany przez bibliotekę szkolną, którego celem było stworzenie projektu tabliczki informującej o jednym z najważniejszych miejsc w "Rolniku"!
    • IMBIR - EGZOTYCZNA ROŚLINA NA POLSKIM POLU
     • IMBIR - EGZOTYCZNA ROŚLINA NA POLSKIM POLU

      Kłącza imbiru są w kuchni azjatyckiej przede wszystkim popularnym składnikiem różnego typu potraw wytrawnych i słodkich, w tym deserów i napojów. Roślina ta jest też znanym lekiem roślinnym, wspomaga bowiem układ pokarmowy, uśmierza ból gardła, łagodzi mdłości. Warto wiedzieć, że wciąż odkrywane są nowe walory lecznicze tej egzotycznej rośliny, m.in. takie jak działanie przeciwwirusowe, przeciwreumatyczne, może też obniżać stężenie cholesterolu we krwi.

    • Palmiarnia
     • WYCIECZKA DO PALMIARNI

      26 maja klasa I KR postanowiła poznać roślinność różnych stref klimatycznych naszego globu. Palmiarnia w Poznaniu zaskakuje nie tylko bogactwem flory, można w niej także poznać różnych przedstawicieli fauny. Poza akwariami pełnymi egzotycznych ryb uwagę zwracały również gady i płazy. Wtopione w otoczenie wymagały od uczestników wycieczki skupienia uwagi, potęgując swym zachowaniem aurę tajemniczości. Rozmowa z papugami uświadomiła zaskakującą inteligencję tych kolorowych ptaków. Pani przewodnik w ciekawy i oryginalny sposób przestawiła młodzieży mieszkańców palmiarni. Pokazała jak naszymi różnymi zmysłami możemy odbierać przyrodę. Zaakcentowała gospodarcze znaczenie roślin ze szczególnym uwzględnieniem ich kulinarnych walorów. Wędrując po pawilonach uczniowie mogli poznać wzajemne relacje mieszkańców poszczególnych ekosystemów, ich przystosowania do warunków klimatycznych. Rośliny

    • Tradycyjne potrawy żydowskie
     • TRADYCYJNE POTRAWY ŻYDOWSKIE

      W miniony piątek 19 maja, pod przewodnictwem p. Małgorzaty Rosady i p. Joanny Zawiei uczennice klasy 3GRp i 1GT podjęły się sporządzenia tradycyjnych potraw żydowskich.

      Żydowska kultura kulinarna to charakterystyczne potrawy, ale również odpowiedni sposób ich przygotowania, serwowania i spożywania. Rozwijając się na przestrzeni tysiącleci w różnych częściach świata, stała się wyjątkowo różnorodna. O specyfice kultury kulinarnej decydują przede wszystkim zasady koszerności – czyli zasady wywodzące się z prawa religijnego, które określają zakazane i dozwolone produkty oraz sposoby ich przyrządzania i spożywania.

    • Muzeum Polin
     • WYCIECZKA DO MUZEUM ŻYDÓW POLSKICH POLIN

      18 maja nasi uczniowie, pod opieką nauczycieli: p. Magdaleny Koput, p. Bartosza Korpika oraz p. Joanny Zawiei wzięli udział w wycieczce do Warszawy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach projektu Fundacji Forum Dialogu.

      Młodzież obejrzała wystawę oraz wzięła udział w spacerze po ulicach Warszawy, na terenach których, podczas II Wojny Światowej znajdowało się żydowskie getto. Tematyka zajęć dotyczyła głównie historii i kultury żydowskiej oraz relacji łączących Polaków i Żydów w przedwojennej Warszawie. Ekspozycja muzealna zrobiła na młodzieży duże wrażenie. Podobała się im zwłaszcza rekonstrukcja synagogi z Gwoźdźca i galeria Miasteczko.

    • Dyplom
     • KOMUNIKAT

      Dyplomy zawodowe dla absolwentów technikum, którzy ukończyli szkołę 28 kwietnia 2023 r. będą wydawane w sekretariacie szkoły od 26 maja.

    • Dzień Ziemi
     • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

      Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił w roku 1969 John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej ochrony środowiska naturalnego. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. W tym dniu chcemy zachęcać do postaw proekologicznych oraz budowania wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

    • Muzeum Rolnictwa w Szreniawie
     • EDUKACJA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

      W dniu 28.04.2023 r. uczniowie naszej szkoły z klas I, II, III Technikum Rolniczego wzięli udział w „Wielkopolskich Obchodach Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy” odbywających się na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie.

      W ramach wydarzeń młodzież miała możliwość uczestniczyć w prelekcjach, warsztatach oraz ćwiczeniach dotyczących bezpieczeństwa oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia były prowadzone przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i Policji.

    • Dzień bez plecaka
     • DZIEŃ BEZ PLECAKA

      Dzień bez plecaka (z ang. No Backpack Day) pierwszy raz zorganizowano w 2012 roku z inicjatywy 8-letniej uczennicy, która chciała zwrócić uwagę na wykluczenie edukacyjne w niektórych częściach świata.

      Od kilku lat Dzień bez plecaka organizowany jest również w Polsce, jednak jego forma różni się od pierwotnej.

    • Pożegnanie maturzystów
     • POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

      Wczesnym piątkowym popołudniem 28 kwietnia uczniowie ostatnich klas liceum i technikum z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach odebrali świadectwa maturalne.

      Dyrektor Arkadiusz Majer złożył na ręce absolwentów moc serdecznych życzeń i gratulacji. Podziękował również rodzicom za życzliwość, współpracę i wsparcie. Osobne podziękowania popłynęły do przedstawicieli organu prowadzącego szkołę – władz samorządowych Powiatu Szamotulskiego.

    • Młodzież dba o środowisko
     • MŁODZIEŻ DBA O ŚRODOWISKO

      To natura dostarcza nam pożywienia i miejsca do życia, niezbędnego dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia, gwarantując tym samym przetrwanie przyszłych pokoleń. Świadomość ta oraz zmniejszające się zasoby naturalne już od lat stały się podstawą podejmowania szeregu globalnych, jak i lokalnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska. Szczególnie chętnie w tego typu akcje angażuje się pełna entuzjazmu i dobrej energii młodzież. Jedna z takich akcji miała miejsce w kwietniu w ramach Dnia Ziemi, w którą zaangażowani byli uczniowie ZSz Nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, klasa II Technikum Rolniczego i Architektury Krajobrazu oraz klasa II Ochrony Środowiska. Inicjatorką akcji była Pani Beata Hanyżak starosta Powiatu Szamotulskiego, którą wspierał Pan Rafał Zimny wicestarosta. Uczniowie wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych oraz opiekunami Panią Katarzyną Zielewicz i

    • Wymiana roślin
     • WYMIANA ROŚLIN

      W miniony piątek, w naszej szkole odbyła się akcja „ Wymień roślinkę na słodką muffinkę”.

      Była ona częścią szkolnego przedsięwzięcia pod nazwą „ Kwiecień - miesiącem ziemi”.

      Uczniowie klasy 1GT pod nadzorem pani Małgorzaty Rosady przygotowali pyszne ciasta i słodkie muffinki o smaku bananowym, marchewkowym i czekoladowym. Każdy uczeń, który tego dnia przyniósł do szkoły roślinkę, mógł poczęstować się dowolną ilością sporządzonych łakoci.

    • Konwent fantastyczny
     • UCZNIOWIE ROLNIKA NA ZLOCIE MIŁOŚNIKÓW FANTASTYKI

      W sobotę 15 kwietnia 2023 roku odbył się w naszym mieście II Konwent Fantastyczny HALSZKON. Grupa wolontariuszy z naszej szkoły postanowiła wesprzeć organizacyjnie przebieg tej wyjątkowej imprezy. Zawitało na niej wielu miłośników fantastyki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się grupa prezentująca postacie znane z filmu Star Wars. Bardzo wiele osób w tym także nasi wolontariusze wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia. W jednej z sal można było zobaczyć piękne, wykonane z niezwykłą starannością kostiumy filmowe oraz porozmawiać z ich autorką i pasjonatką fantastyki panią Aldoną Talarczyk. Wszystkim wolontariuszom – których zaangażowanie, pomoc i uśmiech przyczynił się do sprawnego przebiegu imprezy bardzo dziękuję.

    • Wielkanocny koszyczek
     • WIELKANOCNY KOSZYCZEK DLA SENIORA

      Czas świąteczny kojarzy nam się zawsze z atmosferą pełną ciepła i miłości. To także szczególny moment, kiedy chcemy pomagać i dzielić się z innymi. Polski Czerwony Krzyż to organizacja znana wszystkim z wspierania osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Z okazji świąt Wielkanocnych PCK zorganizował akcję „Wielkanocny Koszyczek dla Seniora”. Cieszę się, że i tym razem nasza szkoła mogła uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Zebrane produkty żywnościowe przekazaliśmy dnia 3.04.23 do Rejonowego Oddziału PCK. Wszystkim klasom, które wzięły udział w akcji serdecznie dziękuję. Dla klasy zwycięskiej – I GT, która przygotowała największą paczkę – przewidziano nagrodę.

    • Zygmuntówka
     • JABŁOŃ "ZYGMUNTÓWKA"

      Istnieje wiele odmiany jabłoni , m.in.; Antonówka, Grochówka, czy Papierówka.

      Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach bardzo chciał do tego zacnego grona dorzucić swoją „nową odmianę”- Zygmuntówkę. Nie chcieliśmy tym samym uhonorować ostatniego Jagiellona na polskim tronie, lecz byłego Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 .

    • Czysta Sama
     • OPERACJA CZYSTA RZEKA

      W minione sobotnie, deszczowy przedpołudnie młodzież Zespołu Szkół nr 2 uczestniczyła w tegorocznej edycji ogólnopolskiej edycji pn. Operacja Czysta Sama.

      Był to pierwszy udział naszej placówki w tej szlachetnej akcji na rzecz czystości środowiska i krzewienia postaw ekologicznych. Pod opieką pani Joanny Zawieji uczestniczyli w niej uczniowie klas: 1G (Dawid Mamet, Julia Nowak, Kamila Derak , Alicja Bździel), 1GT ( Oliwia Śrama, Aleksandra Rodak), 1O (Maria Purgiel , Gabriela Połącarz , Lilianna Misztal),1KR (Wiktoria Bilecka, Julia Andrzejewska, Zuzanna Nawrocka), 4Ktp ( Zofia Jankowska, Marta Kaczmarek) oraz uczeń Liceum dla dorosłych - Wiktor Najder.

   • ZAPRASZAMY NA SZKOLNY KANAŁ YOUTUBE

   •  

  • Organ prowadzący - Powiat Szamotulski

   • Powiat Szamotulski
  • Partnerzy

   • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
   • ADM Szamotuły
   • Zamek Górków w Szamotułach
   • Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży
   • Agro Profil
   • AFS Polska
   • Martin-Buber-Schule Gross-Gerau
   • Szkoła Średnia nr 62 we Lwowie
   • Fundacja Edukacji Prawnej Propublika
   • Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach
   • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
   • Narodowy Instytut Dziedzictwa
   • Wielkopolska Izba Rolnicza
  • Wyróżnienia

   • Szkoła Odkrywców Talentów
   • Wiarygodna szkoła
   • Szkoła Dialogu
   • Kind Overseas School of the Year
  •  

    

    
    
  •     

  • Librus Synergia
  •  

  •  

  •             

  • Godziny dzwonków

   Poniedziałek 22.07.2024
  • Kalendarz

    brak danych
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • 1% DLA ZUZI

    

  • Liczba wizyt

   liczba odwiedzin: 1257133
  • Logowanie

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie