• Polagra 2022
     • WYCIECZKA NA MIĘDZYNARODOWE TARGI PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO "POLAGRA 2022"

     • POLAGRA to miejsce prezentacji produktów odpowiadających potrzebom konsumentów, nowych technologii pozwalających utrzymać najwyższe standardy bezpieczeństwa w produkcji żywności, a także rozwiązań, które usprawniają prace obiektów gastronomicznych i noclegowych. Najważniejszy jest smak wokół którego budowane są nowe relacje warunkujące rozwój branży i promocję polskiej żywności zagranicą. W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie z klas Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Technologii Żywności. Młodzież uczestniczyła w pokazach kulinarnych, mogła zapoznać się z nowoczesnymi urządzaniami z branży spożywczej, gastronomicznej i opakowalnictwa TAROPAK 2022. Uczniowie również gościli na Targach " Smaki Regionów" to najsmaczniejsze targi w Polsce. Uczniowie wrócili bogatsi w wiedzę, doświadczenia ale przede wszystkim smak. Wyjątkowe wydarzenie dla osób, które odżywiają się zdrowo i cenią produkty od lokalnych dostawców. Na targach SMAKI REGIONÓW można było znaleźć ekologiczną, certyfikowaną żywność z całej Polski. To unikalny moment na poznanie wszystkich regionalnych potraw i produktów, stanowiących dziedzictwo kulinarne, które są przygotowywane według dawnych receptur.

      Fot Małgorzata Rosada

    • 83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
     • 83. ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

     • Osiemdziesiąt trzy lata temu, 27 września 1939 roku została powołana Służba Zwycięstwu Polski. W listopadzie tego samego roku została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 roku – w Armię Krajową. We wtorek, 27 września przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu członkowie szamotulskiego koła WSPAK brali udział w uroczystościach upamiętniających tę rocznicę.

      Początkiem tegorocznych obchodów upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego była msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Po niej poczty sztandarowe i delegacje przeszły w stronę zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Na miejscu zgromadziło się wiele osób na czele z zasłużonymi kombatantami z AK i innych organizacji walczących w podziemiu podczas II wojny światowej. Wśród nich byli m.in. płk Jan Górski czy kpt Maria Krzyżańska, którzy w poprzednich latach spotykali się z młodzieżą nalężącą do szamotulskiego koła WSPAK. Część oficjalna rozpoczęła się podniesieniem flagi i odegraniem hymnu. Następnie do zgromadzonych gości przemówił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz naczelnik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr Rafał Kościański. Po modlitwie za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych, odczytany został Apel Pamięci. Salwą honorową został oddany hołd wszystkim bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem przedstawiciele polskiego parlamentu, władz regionalnych i lokalnych, politycy oraz delegacje różnych środowisk i stowarzyszeń złożyli wieńce i kwiaty. Muzeum – Zamek Górków i Szamotulskie koło WSPAK reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, prezes koła – Dominik Dodolski z klasy 4 HBp, wiceprezesi – Justyna Nazim z 4 KTp i Jakub Szarata z 2 KR wraz z opiekunem koła – Piotrem Gotowym.

      W tym roku podczas uroczystości z okazji 83 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego wspominaliśmy postać Ireny Bobowska. Bohaterka sprzed lat urodziła się 3 września 1920 roku w Poznaniu. W wieku dwóch lat przeszła chorobę Heinego-Medina, w następstwie której poruszała się na wózku inwalidzkim. Pomimo przeciwności losu była osobą niezwykle aktywną i pogodną, bezgranicznie zaangażowaną w konspiracyjną służbę Ojczyźnie, dla której bez wahania oddała własne życie. W 1939 roku, jako 19-latka wstąpiła do Poznańskiej Organizacji Zbrojnej, która następnie zmieniła nazwę na Wojskową Organizacje Ziem Zachodnich. Jej organem prasowym stała się tworzona z inicjatywy Bobowskiej od października 1939 roku podziemna gazetka „Pobudka“. Bobowska została zaprzysiężona w lutym 1940 roku i otrzymała pseudonim konspiracyjny „Wydra“. Zajmowała się redagowaniem gazetki, jej powielaniem oraz kolportażem. Materiały do tekstów pochodziły z nasłuchu radiowego zagranicznych stacji. Niestety, wiosną 1940 roku działalność gazetki została zdekonspirowana przez gestapo. 20 czerwca 1940 roku aresztowano działaczy „Pobudki”. lrenę osadzono najpierw w Domu Żołnierza - siedzibie gestapo, potem w Forcie VII - obozie przejściowym gestapo, a następnie w więzieniu we Wronkach, gdzie panowały wyjątkowo trudne warunki. 22 kwietnia 1941 roku przewieziono ją do więzienia w Berlinie-Moabicie. Ten trudny czas nie złamał ducha Ireny. Sposobem na przetrwanie okazała się m.in. ucieczka w świat poezji. 12 sierpnia 1942 roku odbyła się rozprawa przeciwko Irenie Bobowskiej i jej współpracownikom z redakcji „Pobudki“. Wyrok wykonano 26 września 1942 roku w więzieniu Berlin-Plotzensee przez zgilotynowanie. lrena w chwili śmierci miała zaledwie 22 lata. Umarła wierna swoim przekonaniom i wartościom, z nadzieją, że jeszcze nadejdzie lepszy i spokojny czas. Zostawiła przepiękne i wzruszające wiersze, które dawały innym silę i otuchę.

       

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

    • Agro Show Bednary 2022
     • AGRO SHOW BEDNARY 2022

     • Tysiące wystawców, dziesiątki tysięcy zwiedzających, ogrom nowości na rynku rolniczym i rozwiązań technologicznych, które mogą zrewolucjonizować rynek producentów rolnych w Polsce – to Agro Show Bednary 2022. Po raz kolejny w tej niewielkiej wsi nieopodal Pobiedzisk odbywają się największe targi rolnicze w Europie. Na terenie byłego lotniska swoje produkty i usługi dedykowane rolnictwu prezentowały firmy z całej Europy a nawet i świata. Wśród zwiedzających targi byli uczniowie ze wszystkich klas Technikum Rolniczego w naszej szkole.

       

      Fot. Piotr Gotowy

    • Chojno
     • WYCIECZKI INTEGRACYJNE DO CHOJNA

     • 21 i 22 września klasy 1 G, 1 K, 1 GT i 1 Br uczestniczyły w wycieczkach integracyjnych do Gościńca „Europa” w Chojnie. Rozpoczęło się od gier i zabaw ruchowych na świeżym powietrzu a pogoda w ciągu tych dwóch dni dopisywała. Można było skorzystać m.in. z żyroskopu, cymbergaju, piłkarzyków, ze ściany wspinaczkowej, pograć w siatkówkę i koszykówkę. Właściciel gościńca p. Maciej Białkowski przypomniał nam najważniejsze informacje związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Następnie zjedliśmy pyszne kiełbaski z ogniska. Na zakończenie naszych wojaży integracyjnych odbyły się podchody w kierunku jeziora i z powrotem. Wszyscy w bardzo dobrych humorach wróciliśmy do Szamotuł.

      Fot. Joanna Zawieja, Małgorzata Hoffmann- Nowak, Piotr Gotowy

    • Talenciaki
     • AKCJA LIDLA TALENCIAKI

     • „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”.

      Nasza Szkoła bierze udział w Akcji „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”.

      Akcja polega na zbieraniu Talenciaków. Talenciaki wydawane są w sklepach LIDL.

      Co zrobić, aby otrzymać Talenciaka?

      • Zrób zakupy za minimum 50 zł (w tym przynajmniej 1 owoc lub 1 warzywo).
      • Przy kasie odbierz kupon – Talenciaka.
      • Przekaż Talenciaka do sekretariatu naszej szkoły.
      • Możesz też sam zeskanować kod QR z Talenciaka lub wpisać ręcznie kod na stronie https://szkoly.lidl.pl/

      Talenciaki rejestrujemy na szkołę o nazwie Technikum nr 1 w Szamotułach

      Każdy Talenciak to szansa na super nagrody dla Naszej Szkoły!

      Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w Akcji.

    • Rozpoczęcie roku szkolnego
     • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. POŻEGNANIE DYREKTORA ZYGMUNTA SŁUGOCKIEGO

     • W czwartek, 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. O godz. 9.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pojawili się uczniowie klas III i IV, o godz. 10.30 ich młodsze koleżanki i koledzy z klas I i II. Inauguracja nowego roku szkolnego połączona była z pożegnaniem wieloletniego dyrektora – Zygmunta Sługockiego. Podczas uroczystego apelu padło wiele ciepłych słów i gratulacji dla dyrektora kierującego naszą placówką od 2007 r. Obecna na uroczystości starosta Beata Hanyżak wręczyła akt mianowania nowemu dyrektorowi Arkadiuszowi Majerowi. Wicedyrektorami naszej szkoły będą Ewa Peraj i Łukasz Janc. W trakcie apelu uczennice i uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce odebrali stypendia starosty. W tym roku szkolnym w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach utworzono 8 pierwszych klas.

      Fot. Anna Kustoń, Piotr Gotowy

    • 83. rocznica wybuchu II wojny światowej
     • 83. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

     • Od kilku lat tradycją naszej szkoły stało się upamiętnianie kolejnych rocznic wybuchu największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości. 1 września to nie tylko rozpoczęcie nowego roku szkolnego ale również wspomnienie ofiar wojny, która rozpoczęła się w 1939 r.

      W tym roku pod tablicami upamiętniającymi Szamotulan i Otorowian rozstrzelanych na początku II wojny światowej złożyli prezes szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej Dominik Dodolski oraz opiekun koła upamiętniającego żołnierzy AK Piotr Gotowy.

      Piotr Gotowy

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3
     64-500 Szamotuły
     Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
     piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie