• Stypendium premiera
     • STYPENDIA PREMIERA DLA NASZYCH UCZENNIC

     • 24 listopada w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych w ubiegłym roku szkolnym. Z II Liceum Ogólnokształcącego, działającego w ramach naszego zespołu, stypendium uzyskała Katarzyna Lewandowska z klasy 3 HB. Z Technikum nr 1, które również wchodzi w skład naszej szkoły, stypendium odebrała Wiktoria Wołyniec z klasy 3 KR.

    • WSPOMNIENIE MAKSYMILIANA CIĘŻKIEGO
     • WSPOMNIENIE MAKSYMILIANA CIĘŻKIEGO

     • 26 listopada odbyły się obchody 125 rocznicy urodzin ppłk Maksymiliana Ciężkiego i 15 rocznicy pochowania w rodzinnych dla niego Szamotułach. W uroczystościach wzięli udział dyrektor naszej szkoły p. Arkadiusz Majer, uczniowie naszej szkoły i zarazem członkowie szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej wraz z opiekunem.

      Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Matki Bożej Pocieszenia i Świętego Stanisława Biskupa w Szamotułach. O 11:30 odbyło się złożenie wiązanek na grobie ppłk. Maksymiliana Ciężkiego na pobliskim cmentarzu. Starosta Szamotulski Beata Hanyżak, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Dariusz Wachowiak, Jaromir Zieliński Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szamotułach, Michał Kruszona, Dyrektor Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Kierownik Sekcji Komunikacji Społecznej w Olsztynie st. Chor. Szt. Marek Jursza oraz prawnuczka Ciężkiego pani Joanna Kaczmarczyk oraz inne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem podpułkownika i oddali mu hołd. Następnie uroczystości przeniosły się do Muzeum – Górków gdzie zebrani mogli wysłuchać wykładu prowadzonego przez prawnuczkę Maksymiliana Ciężkiego, wystawę poświęconą temu wybitnemu Szamotulaninowi oraz pokaz filmu dokumentalnego „Enigma. Mamy nowiny”.

      W uroczystościach wzięli udział Regionalnego Centrum Informatyki z Olsztyna, którzy udzielili porad w zakresie cyberbezpieczeństwa w codziennym życiu ale też przedstawili sprzęt wykorzystywany w jednostce, m. in. zestaw satelitarny służący do połączenia z siecią Internet - StarLink oraz zaprezentują praktyczne umiejętności, jak spawanie światłowodów.

      Maksymilian Ciężki (1898-1951) - podpułkownik Wojska Polskiego, polski kryptolog, kierownik sekcji Biura Szyfrów, przyczynił się do złamania kodu Enigmy w okresie II wojny światowej.

       

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

      Trzy zdjęcia zostały wykonane przez Muzeum – Górków w Szamotułach

    • Rajd Niepodległościowy
     • META RAJDU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO

     • W sobotę 18 listopada gościliśmy  w naszej szkole uczestników XXVII Rajdu Niepodległościowego. W tym roku młodzi rajdowcy uczcili 160 rocznicę Powstania Styczniowego 1863/1864, 105 rocznicę odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Upamiętniona została 340 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej oraz 190 rocznica urodzin i 130 rocznica śmierci Edmunda Calliera.

      Sam Oddział PTK- PTTK w Szamotułach obchodzi w tym roku 90- lecie powstania.

      Na metę przybyło ponad 480 członków PTTK i sympatyków turystyki kwalifikowanej.

      Dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów przygotowaliśmy smaczne i ciepłe zupy, konkursy sprawnościowe, konkurs wiedzy o Ziemi Szamotulskiej oraz konkurs piosenki patriotycznej.

      Dziękujemy wszystkim zaangażowanym pracownikom szkoły oraz uczniom z klas 3KR, 2 KR, 2 K, 2 HB za sprawne przyjmowanie drużyn oraz opiekę nad dziećmi.

       

      Magdalena Grążka, Katarzyna Zielewicz, Zdzisław Kostrzyński.

    • Van Gogh
     • VAN GOGH MULTI - SENSORY EXHIBITION

     • 9 listopada uczniowie z klasy II Technikum Ochrony Środowiska postanowili obejrzeć wystawę Van Gogh. Po ogromnym sukcesie w miastach na całym świecie wielka sztuka w połączeniu z nową technologią zawitała do Poznania. Multisensoryczna, niezwykle angażująca zmysły wystawa największych dzieł  Vincenta Van Gogha zagościła  na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

      Van  Gogh Multi-Sensory Exhibition to najbardziej innowacyjna forma doświadczania sztuki. Prace słynnego artysty zaprezentowane zostały dzięki technologii Digital Art 360, która przeniosła  widzów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2 można było zobaczyć setki dzieł, zanurzyć się w świecie obrazów. Program wystawy wzbogacono  również  listami Van  GOgha  do jego brata Theo, nastrojową, odpowiednio dobraną muzyką i  głosem aktora Roberta Gulaczyka.

      Oglądanie dzieł sztuki w zaproponowany przez organizatorów wystawy sposób okazało się dla młodzieży   ekscytującym doświadczeniem kulturalnym. Doświadczeniem, które pozwoliło zetknąć się ze sztuką w niespotykany dotąd sposób i zmienić  wyobrażanie o tradycyjnym zwiedzaniu muzeów.

       

       Renata Bednarczyk, Arleta Danielewicz

    • Escape Room
     • 5 GRp W ESCAPE ROOM

     • 15 listopada klasa 5 GRp udała się na jedną ze swoich ostatnich wycieczek. Tym razem uczniowie tej klasy maturalnej wzięli udział w grze typu Escape Room. Zasady są tutaj proste: 4-osobowa grupa zostaje zamknięta w pokoju, z którego musi się wydostać rozwiązując różnego rodzaju zagadki. Maturzyści weszli do pokoi o tematyce przygodowej: „Koneser” i „Urok”. Po 75 minutach ekscytującej gry wszyscy szczęśliwie wydostali się z pokoju. Zabawa była przednia!

       

      Małgorzata Hoffmann – Nowak

      Piotr Gotowy

    • Stypendium ADM
     • STYPENDIUM ADM 2023

     • 7 listopada  odbyło się  spotkanie dyrekcji szkoły z delegacją  firmy ADM Szamotuły Spółka z o.o. - panem Krystianem Słabym- Dyrektorem Zakładu oraz  panią Pauliną Grzegorzewską - specjalistą do spraw zarządzania zasobami ludzkimi .

      ADM Szamotuły w kwietniu 2017 roku podpisał z dyrekcją szkoły umowę patronacką i w ten sposób objął honorowy patronat nad klasami kształcącymi w zawodzie technik technologii żywności.

      Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów klasy pierwszej z funkcjonowaniem firmy i jej przedstawicielami oraz podjęcie kolejnych ważnych decyzji odnośnie współpracy.

      Obecni goście wraz z dyrekcją szkoły wręczyli uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce na koniec roku szkolnego 2022/2023 , dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium ADM .

      Są to uczennice klasy piątej: Zofia Jankowiak, Marta Kaczmarek, Weronika Tomczak oraz uczniowie klasy drugiej: Franciszek Mataj, Maciej Mordal, Maksymilian Płokarz.

      Pan dyrektor Arkadiusz Majer złożył delegacji ADM podziękowanie za przekazane szkole środki finansowe na zakup wyposażenia do specjalistycznych pracowni  w zawodzie technik technologii żywności.

      Uczniom gratulujemy wyników w  nauce, życzymy dalszych sukcesów  a  delegacji ADM dziękujemy za poświęcony czas i niezwykle owocne spotkanie.

       

       Ewa Peraj

    • Logo ZS2
     • SKŁAD RADY RODZICÓW W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

     • Przewodnicząca: Żaklin Konieczna

      Z-ca Przewodniczącej: Kinga Machaj

      Skarbnik: Paulina Jasińska

      Sekretarz: Krzysztof Zielonka

      Skład Komisji Rewizyjnej: Magdalena Koszot, Grażyna Lewandowska, Marek Marcinkowski

    • Sieraków
     • ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W SIERAKOWIE

     • Stado Ogierów w Sierakowie to najstarsze państwowe Stado Ogierów w Polsce. Jego powstanie na terenie Wielkopolskiego Księstwa Poznańskiego datowane jest na 1829 r., liczyło ono wówczas 120 koni. Kilka lat później, w czasach rozkwitu nawet - 213. Wśród ras znajdowały się konie półkrwi ras niemieckich, m.in. takich jak: wschodniopruska, trakeńska, graditzka, hanowerska, beberbecka. W latach międzywojennych, kiedy stado przeszło w ręce Polski, znaczącym elementem hodowli były konie półkrwi – poznańskie. Hodowano je na potrzeby wojskowe, uszlachetniając końmi pełnej krwi angielskiej. Podczas drugiej wojny światowej, stado ostatecznie zostało przeniesione do Stada Ogierów w Białce. Po zakończeniu działań wojennych, do Sierakowa powróciła tylko część koni, a przyszłość gospodarstwa nie była jednoznaczna.

      W 1993 r. Państwowe Stado Ogierów Sieraków Wielkopolski funkcjonowało jako gospodarstwo państwowe. Cztery lata później zostało połączone ze stadem w Gnieźnie i Książu, a następnie przekształcone w spółkę „Stado Ogierów w Sierakowie Wielkopolskim Sp. z o.o.”. Od 2010 r. sierakowska hodowla koni jest zarządzana przez Gałopol Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo rolniczo – hodowlane.

      Działalność gospodarstwa w Sierakowie związana z hodowlą koni budzi ciekawość, także dzisiaj,  szczególnie wśród miłośników koni. Okazję do odwiedzin tego historycznego, pełnego tradycji miejsca miała młodzież z Technikum Rolniczego z ZSz nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach (klasa II Technikum Rolniczego, której wychowawcą jest Pani Katarzyna Zielewicz oraz klasy I TR – której wychowawcą jest Pan Piotr Sołtysiak).

      O  codziennej pracy w gospodarstwie opowiadał młodzieży koniuszy Pan Roman Musiał.  Obecnie w Sierakowie hodowane są ogiery rasy wielkopolskiej, wyróżniające się harmonijnym ruchem oraz dobrą techniką skoku i żywym, ale zrównoważonym temperamentem, łagodnym charakterem. Znajdują się tam także wyjątkowej urody ogiery czystej krwi arabskiej. Prowadzona jest również hodowla zachowawcza koni rasy konik polski - konia prymitywnego, długowiecznego, odpornego na choroby i trudne warunki utrzymania. - Konik polski to rasa chętnie nabywana przez właścicieli gospodarstw agroturystycznych – mówi Pan Roman Musiał - obecnie w Sierakowie utrzymujemy 25 klaczy tej rasy. Pozyskiwane od nich źrebięta podlegają ocenie. A po osiągnięciu dojrzałości, sprzedawane są podczas licytacji.

      - Oprócz działalności hodowlanej spółka prowadzi działalność jeździecką, pensjonat dla koni i hipoterapię mówi kierownik gospodarstwa - Pani Dominika Suska-Musiał. Sieraków słynie także z walorów przyrodniczych, jak Sierakowski Park Krajobrazowy czy położony na południowy wschód od miasta, rezerwat przyrody "Buki nad Jeziorem Lutomskim". Dlatego gospodarstwo zdecydowało się uruchomić pensjonat dla turystów, w którym goszczą zazwyczaj miłośnicy koni.

      Będąc w Sierakowie młodzież miała okazję aktywnie uczestniczyć w pracach gospodarskich, takich jak: porządkowanie stajni, przygotowanie paszy dla koni, przygotowanie zaprzęgu... Uczniom towarzyszyła piękna polska złota jesień, która napawała nostalgią, sprzyjała zadumie i refleksji nad historią tego wyjątkowego miejsca.

       

      Tekst: Ewa Krysztofiak                                                                   

      Zdjęcia: Katarzyna Zielewicz

    • Barbara Zielińska
     • WSPOMNIENIE O ŚP. BARBARZE ZIELIŃSKIEJ

     • Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej Koleżanki, Wicedyrektora śp. Barbary Zielińskiej.

      Pani Barbara urodziła się w Zbietce w 1940 r. Ukończyła matematykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1969 r. Pracę w zawodzie nauczyciela rozpoczęła w 1960 r. Pracowała początkowo w Szkole Podstawowej w Werkowie, w latach 1967-1970 w Państwowym Technikum Rolniczym w Gołańczy. Swoją drogę zawodową z Szamotułami związała w 1970 r. Początkowo w charakterze nauczycielki matematyki, a od 1 września 1986 r. jako Wicedyrektor Technikum Rolniczego. Na emeryturę przeszła w roku 2002.

      Żegnamy dzisiaj przyjaciela młodzieży, człowieka o wielkim sercu, wrażliwego i zaangażowanego w pracę charytatywną. Pani Barbara Zielińska była oddana swojej pracy, stąd liczne nagrody i wyróżnienia. Pełniąc funkcję wicedyrektora szkoły, wspomagała również młodych nauczycieli, wchodzących w ten zawód. W pracy pedagogicznej łączyła wyrozumiałość z dyscypliną i wysokimi wymaganiami. Zapamiętamy Ją jako człowieka mądrego, życzliwego, pełnego zapału. Zawsze uśmiechnięta pozostanie w sercach tych, którzy mieli okazję Ją spotkać.

    • 105. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
     • 105. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

     • W sobotę 11 listopada nauczyciele i uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości. Poczet sztandarowy szkoły reprezentowali: Michał Hancyk (chorąży) oraz Sandra Helpa i Magdalena Walaszczyk pod opieką p. Zdzisława Kostrzyńskiego. Oprócz tego w uroczystościach brał udział sztandar szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach reprezentowany przez Jakuba Szaratę (chorąży) oraz Małgorzatę Maćkowiak i Pawła Łakotę, również uczniów naszej szkoły. O godz. 10.30 rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny w której uczestniczyło wiele osób, delegacji oraz pocztów sztandarowych. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych i organizacji złożyli kwiaty przy Głazie Pamięci. Wśród delegacji była reprezentująca naszą szkołę i lokalne koło WSPAK – w skład której weszli – opiekun WSPAK – Piotr Gotowy oraz Justyna Nazim (v-ce prezes stowarzyszenia) oraz Magdalena Kucharska (członkini Zarządu szamotulskiego koła WSPAK).

       

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

      Foto: Piotr Gotowy, Justyna Nazim, Michał Berlik

    • Akcja Żywa flaga i Szkoła do hymnu
     • AKCJA ŻYWA FLAGA I SZKOŁA DO HYMNU

     • W tym roku po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji „Żywa flaga” i „Szkoła do hymnu”. W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w obu akcjach. To już kolejny rok z rzędu w którym uczestniczymy w tych przedsięwzięciach mających upamiętnić tym razem 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

    • KRUS
     • KRUS - DBA O BEZPIECZNĄ PRACĘ W ROLNICTWIE

     • Upadki z wysokości, pochwycenie przez ruchome części maszyn, przygniecenia przez zwierzęta gospodarskie, to najczęstsze przyczyny wypadków w gospodarstwach rolnych. Nadal rolnictwo należy do tych gałęzi produkcji, w których występuje wysoki stopień zagrożenia wypadkami przy pracy.

      Bez wątpienia nieszczęśliwym zdarzeniom w gospodarstwach rolnych trzeba zapobiegać, promując bezpieczne zasady pracy, a tym samym wpływając na świadomość osób wykonujących prace rolnicze. Organizacją, która  niezmiennie od lat prowadzi działania mające na celu ograniczenie wypadkowości w rolnictwie jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tym celu podejmowane są działania m.in. takie jak: tematyczne kampanie prewencyjne, konkursy czy szkolenia.

      Jedno z takich szkoleń miało miejsce pod koniec października w placówce terenowej KRUS w Szamotułach. Inicjatorką i organizatorką szkolenia była specjalista Małgorzata Hojan-Tryszczyńska. Pani Małgorzata zaprosiła na szkolenie razem z nauczycielami przedmiotu przyszłych rolników -  uczniów drugiej klasy Technikum Rolniczego z ZSz Nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach. 

       Szkolenie miało na celu nie tylko przybliżyć wiedzę o zagrożeniach wypadkami, np. wynikających z powierzania niebezpiecznych prac w gospodarstwie rolnym dzieciom do lat 16, ale także naukę prawidłowych zachowań podczas rutynowych prac rolniczych np. stosowania ś.o.r., prac z ruchomymi elementami maszyn itp.

      Na zakończenie spotkania uczniowie wzięli udział w konkursie weryfikującym wiedzę „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”. Laureatką pierwszego miejsca została Zuzanna Nawrocka, drugie miejsce zajął Mateusz Kurzawski, trzecie - przypadło Karolowi Cholewie.

      Spotkanie z młodzieżą, to znakomita okazja do promowania innych konkursów organizowanych przez KRUS, których tematyką jest bezpieczeństwo pracy w rolnictwie. Jednym z nich jest „Ogólnopolski konkurs testowy z zakresu bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym” oraz  organizowany od lat, doroczny konkurs „Bezpieczne gospodarstwo rolne”.

      Spotkanie w placówce terenowej KRUS dostarczyło młodzieży wielu emocji, ale to przede wszystkim zadanie do zrealizowania w przyszłości, polegające na wdrożeniu w życie zasad bezpiecznej pracy, która pozwoli zachować zdrowie a nawet życie.

       

      Dziękujemy Pani Małgorzacie Hojan-Tryszczyńskiej oraz wszystkim innym osobom zaangażowanym w zorganizowanie spotkania

      Ewa Krysztofiak

    • Lekcja terenowa w Baborówku
     • LEKCJA TERENOWA W BABORÓWKU

     • W październiku młodzież z klas IV i V technikum rolniczego odwiedziła Rolniczy Zakład doświadczalny w Baborówku. Placówka  prowadzi działalność produkcyjną oraz realizuje doświadczenia polowe i badania organizacyjno-ekonomiczne z uwzględnieniem technologii produkcji roślinnej. Ponadto realizowane są prace w ramach monitoringu suszy rolniczej i projektów badawczych oraz doświadczenia polowe z zakresu uprawy i nawożenia zlecanych przez IUNG-PIB w Puławach. Uczestnikom spotkania przedstawiono  historię powstawania w Polsce doświadczalnych placówek naukowych. Głównym powodem wizyty w Baborówku było jednak poznanie sprzętu wykorzystywanego do pomiarów meteorologicznych. Młodzieży przedstawiono tradycyjne sposoby pomiaru temperatur, opadów atmosferycznych, wiatru. Obecnie wykorzystuje się technologie informatyczne, które pozwalają   na dokładniejsze  odczyty badanych parametrów, umożliwiają także komunikację z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Efekty pracy wykorzystywane są nie tylko w badaniach naukowych , ale także np. w rolnictwie i transporcie lotniczym. Przedstawione wyniki badań prowadzonych w Baborówku od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia potwierdzają także ocieplenie klimatu i postępujący w Wielkopolsce kryzys związany z ilością opadów atmosferycznych.

       

      Aleksandra Sadek, Renata Bednarczyk

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3
     64-500 Szamotuły
     Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
     piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie