• KOMUNIKAT

     • Informujemy, że dyplomy zawodowe dla absolwentów Technikum można odebrać od 27 maja 2024 r. w sekretariacie szkoły od godz. 8:00 do 14:30.

     • "Zielone patrykowe przekąski imprezowe"

     • Niezmiernie miło jest nam poinformować, że uczennica Joanna Walaszczyk z klasy 2GT wygrała konkurs z okazji Dnia św. Patryka, organizowany przez Fundację Kultury Irlandzkiej i Kerrygold- Smak Irlandii. Jej pomysł na "Zielone patrykowe przekąski imprezowe" spotkały się z uznaniem jury konkursu.

      Martyna Kustoń

     • III edycja KONWENTU FANTASTYKI "HALSZKON"

     • W sobotę  27 kwietnia  w Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach  zagościł  Halszkon. W salach lekcyjnych odbywały się warsztaty  rękodzielniczo- graficzne , osoby chętne  mogły zaprojektować  swojego robota, wysłuchać prelekcji na temat driftu w realu i popkulturze oraz  zastanowić  się nad  tezą ” Sauron.... geniusz czy szaleniec?”. Na korytarzach można  było  spotkać  Star  Warsów  oraz  Warhammera. W   organizację  imprezy zaangażowali się uczniowie  klasy II liceum oraz II i III technikum. Były to działania w ramach  szkolnego wolontariatu. Serdeczne podziękowania dla naszych wolontariuszy - za poświęcony czas wolny , uśmiech. 

      Arleta Danielewicz

     • Targ Szamotulskiej Baby i Zielony Targ - impreza w barwach natury

     • Kilkaset osób wzięło udział w Targu Szamotulskiej Baby oraz towarzyszącym mu Zielonym Targu - wydarzeniu cyklicznie organizowanym przez Fundację Varietae, w tym roku we współpracy ze stowarzyszeniem Kopernika 4 oraz Zespołem Szkół nr 2 w Szamotułach

      To właśnie szamotulski "Rolnik" stał się gospodarzem imprezy, która za cel - prócz dobrej zabawy - stawiała sobie propagowanie idei proekologicznych, w tym troskę o środowisko naturalne wśród społeczności lokalnej. 

      W sobotnie popołudnie 18 maja teren przy szkole niemal po brzegi wypełnili mieszkańcy Szamotuł i ościennych miejscowości. Do "Rolnika" zawitały dzieci, młodzież, ich rodzice a nawet dziadkowie! Bogaty program imprezy i przepiękna pogoda, wiele osób skłoniły do spędzenia słonecznego popołudnia w plenerze. Działo się faktycznie sporo!

      W budynku szkoły lokalni producenci zachwalali swoje wyroby. Można było zaopatrzyć się w pyszne, zdrowe miody,  zioła i naturalne przyprawy, chleby własnego wypieku oraz produkty spożywcze (i nie tylko) powstałe na bazie lawendy Na miłośników sztuki czekały z kolei stoiska z rękodziełem - przygotowane przez twórców z regionu oraz młodzież.

      W szkolnym holu działała słodka kawiarenka z mnóstwem pysznych wypieków, ufundowanych przez Arkadiusza Płoskiego (za co serdecznie dziękujemy!). Młodzież częstowała orzeźwiającą lemoniadą, a z myślą o głodomorach przyszli szefowie kuchni przyrządzili aromatyczną zupę gulaszową. 

      Na terenie między gmachem szkoły a internatem zorganizowano tzw. wyprzedaż garażową - główne założenie Targu Szamotulskiej Baby. Tu każda zainteresowana osoba mogła za niewielkie pieniądze zaopatrzyć się w przedmioty z drugiej ręki, oferowane przez wystawców. Swoje stoisko przygotował również Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach. 

      Akademia Twórczego Rozwoju zaprosiła najmłodszych do udziału w kreatywnych grach i zabawach plenerowych. Tańców też nie brakowało! Natomiast za sprawą magicznych farb dzieci - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - zamieniały się w ulubione zwierzaki, superbohaterów i postaci z bajek.

      Profesor Bartosz Korpik po raz kolejny dał się poznać, jako utalentowany florysta Prowadzone przez niego warsztaty tworzenia bukietów z wykorzystaniem kwiatów i roślin polnych okazały się pasjonującą lekcją z mnóstwem cennych wskazówek. Nieprzypadkowo zatem cieszyły się sporym zainteresowaniem!

      Tłoczno było też przed gmachem "Rolnika", gdzie odbywał się Zielony Targ. Mieszkańcy dzielili się nadwyżką roślin z domowych zbiorów, dzięki czemu - zamiast do kosza - mogły one trafić do osób poszukujących sadzonek ziół, warzyw, owoców, czy kwiatów. Nieopodal działała mini "strefa poradnictwa", z której garściami czerpano wiedzę praktyczną dotyczącą m.in. projektowania ogrodów. 

      Przed szkołą pojawiły się również stoiska lokalnych producentów i hodowców, oferujących rośliny w promocyjnych cenach. Byli z nami:
       

      • Ogrodnictwo Szymańscy - Tryszczyńscy Ordzin
      • Szkółka Roślin Ozdobnych Podrzewie
      • Szkółka Traw Sycyn

      Z trudem można byłoby wymienić wszystkie atrakcje towarzyszące imprezie. Faktycznie - było ich sporo! Warto jednak wspomnieć jeszcze o warsztatach z jogi, prezentacji olejków eterycznych oraz o cudownych drewnianych domkach, szafeczkach i latarenkach, które można było zakupić jako ciekawą dekorację wnętrza.

      Niemałym zainteresowaniem cieszyła się też strefa relaksu, gdzie na ogromnych poduszkach i leżakach, w cieniu kojących drzew, można było nie tylko wypocząć, ale i uciąć sobie krótką drzemkę!

      Jednym słowem - było naprawdę wspaniale! Dziękujemy Fundacji Varietae oraz stowarzyszeniu Kopernika 4 za zaproszenie do współpracy przy cudnej zielonej inicjatywie!

      Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, wystawcom, osobom prowadzącym warsztaty, jak również nauczycielom i młodzieży z "Rolnika", a także pracownikom obsługi szkoły. Niskie ukłony i słowa wdzięczności za wsparcie kierujemy także w stronę:

       

      • Szkolnego Koła Wolontariatu i pani profesor Arlety Danielewicz,
      • Samorządu Uczniowskiego "Rolnika" i pani profesor Joanny Zawiei,
      • dyrekcji szkoły, w tym wicedyrektora Łukasza Janca. 

      Wydarzeniu towarzyszyła szczytna akcja pomocy.  Środki, które trafiły do puszek znajdujących się na stoiskach gastronomicznych oraz na stoisku Zespołu Szkół nr 2 zostaną przeznaczone na rzecz pogorzelców z Koźla oraz schroniska dla zwierząt w Przyborówku. Bo... warto pomagać!

       

     • Książka papierowa, czy elektroniczna? Oto jest pytanie... Młodzież dyskutowała!

     • Tradycja, czy nowoczesność? Młodzież z szamotulskich szkół średnich pochyliła się nad tym pytaniem w ramach panelu dyskusyjnego, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły. W debacie o książce - jej formach i przyszłości - wzięli udział uczniowie z "Rolnika"

       

      Czy pamiętacie kiedy i - być może również - dlaczego, książka pojawiła się w waszym życiu? To pytanie rozpoczęło dyskusję poświęconą szeroko rozumianemu czytelnictwu, która w poniedziałek 13 maja odbyła się w auli biblioteki miejskiej. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, w partnerstwie z Zespołem Szkół nr 2 w Szamotułach.

      Do udziału w panelu dyskusyjnym organizatorzy zaprosili młodych autorów związanych z regionem - Karolinę Zielińską i Roberta Batorego, a także młodzież z szamotulskich szkół średnich. "Rolnika" reprezentowała Julia Badurska - uczennica klasy III HB oraz młodzież z klasy II HB, która wraz z opiekunkami - p. prof. Anną Dolińską i p. prof. Joanną Vowie zasiadła na widowni. W rolę prowadzącej debatę wcieliła się zaś Magda Prętka (bibliotekarka z ZS nr 2).

      Wydarzenie przybrało formę rozmowy podczas, której uczestnicy próbowali rozstrzygnąć budzącą niemałe emocje wśród czytelników kwestię: Książka papierowa, czy elektroniczna? Było ciekawie i inspirująco, gdyż prezentowane racje i przemyślenia skłaniały do podejmowania nowych tematów.

      Osoby uczestniczące w panelu zastanawiały się nad tym, czy książka w tradycyjnej formie pewnego dnia przestanie istnieć. Dyskutowano o wadach i zaletach ebooków oraz audiobooków, porównując je z książką drukowaną. Nie zabrakło też odniesień do problemu czytelnictwa wśród młodzieży, która - jak mówiła Julia Badurska - coraz częściej myśli "obrazem" docierającym do niej w formie krótkich filmików oraz zdjęć, a przez to nie potrafi skupić się na dłuższej formie pisanej. Autorzy podkreślali z kolei inspirujący charakter literatury, gdyż to właśnie zamiłowanie do książek skłoniło ich do rozpoczęcia swojej własnej przygody z pisaniem.

      Z trudem można byłoby przywołać wszystkie wątki, tematy i kwestie poruszone podczas panelu. Ten trwał aż godzinę. W trakcie podsumowania wydarzenia okazało się jednak, że pomimo rozwoju technologicznego i wzrastającego tempa życia, to wcale nie książka elektroniczna wygrała dyskusję.

      Choć zdania były podzielone - zarówno wśród osób uczestniczących w debacie, jak i wśród publiczności, przeważały jednak głosy "za" książką papierową. Bo niepowtarzalny zapach farby drukarskiej, wspomnienia związane z przerzucaniem kolejnych stron, czy widok ulubionych tytułów na półce, zawsze górować będą nad bezrefleksyjnym formatem PDF i plikiem audio nawet z najlepszym lektorem. Mimo to młodzież oraz autorzy potrafili dostrzec zalety nowoczesnego wymiaru książki.

      Spotkanie w bibliotece zakończyły brawa i serdeczne podziękowania dla uczestników. Robert Batory opowiedział również o swoim debiucie literackim.

       

      Panel dyskusyjny okazał się niezwykle ciekawą i inspirującą inicjatywą - nie tylko do rozważań nad szeroko rozumianym czytelnictwem i przyszłością książki, ale i inspirującą do tego, by po literaturę - w jakiejkolwiek formie - wciąż sięgać. To było fantastyczne doświadczenie!

       

      fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły

     • No Backpack Day

     • 23 kwietnia już po raz trzeci w naszej szkole obchodziliśmy „No BackPack Day”, czyli Dzień bez plecaka. Zabawa polega na tym, aby tego dnia przyjść do szkoły bez plecaków, jednocześnie przynosząc wszystkie potrzebne podręczniki i przybory szkolne.

      Skąd w ogóle wziął się ten nietypowy pomysł?

      Dzień bez plecaka to już święto, które pochodzi z USA. Zostało ono wymyślone w celu zwiększania świadomości trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci i młodzieży na całym świecie.

      Dzień bez plecaka wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji „Fankam”, która jako dziecko jeździła do Kamerunu, gdzie poznała, z jak wielkimi trudnościami z dostępem do przyborów i artykułów szkolnych borykają się tamtejsze dzieci.

      Zaczęła więc działać we własnej szkole, zachęcając swoich uczniów, aby zamiast w pełni wyposażonego plecaka, swoje pomoce naukowe i książki przynieśli w foliowych torebkach. Wraz z czasem ta nietypowa akcja rozrosła się do ogromnych rozmiarów, docierając również do Polski.

      W naszym kraju ten dzień traktowany jest w formie zabawy, w której wybrany przez samorząd uczniowski dzień, na przełomie kwietnia i maja,  wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą do szkoły bez plecaków i toreb, ale za to z potrzebnymi przyborami i książkami.

      W minionym tygodniu po raz kolejny zorganizowano to wydarzenie w murach naszej szkoły i ponownie uczniowie zaskoczyli nas swoją kreatywnością. Szczególną wyobraźnią wykazała się młodzież z klasy 1HB która udowodniła, że nawet stolik do kawy może zastąpić plecak:)

       

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zabawie.

       

      Samorząd Uczniowski

      Joanna Zawieja

     • Specjaliści z CDR informują, doradzają, wspierają...

     • Choć coraz częściej producenci rolni wybierają źródła informacji z sieci, to kontakt z dobrym specjalistą jest wciąż niezastąpiony.  W kwietniu podczas zajęć praktycznych kl 1 Technikum Rolniczego z ZSz nr 2, której wychowawcą jest Pan Piotr Sołtysiak, gościła specjalistę Iwonę Świechowską z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Poznaniu. Pani Iwona opowiadała młodzieży, przede wszystkim o wielostronnej działalności organizacji.

      - Głównym celem Centrum jest doskonalenie wiedzy i umiejętności doradców rolnych, ale też przedstawicieli instytucji i organizacji rolniczych, samorządów terytorialnych, Lokalnych Grup Działania i rolników. Podnoszenie kompetencji, poszerzanie wiedzy i nabywanie umiejętności zawodowych, jest niezwykle ważne szczególnie w kontekście dynamicznych i nieprzewidywalnych zmian zachodzących w rolnictwie.

      Specjalistka szczególnie zwracała uwagę młodzieży na działania wspierające ochronę bioróżnorodności oraz rozwój rolnictwa ekologicznego. Do działań tych można zaliczyć innowacje ekologiczne, dobre praktyki oraz różnego typu projekty, np. wspieranie inicjatyw na obszarach chronionych Natura 2000, Rolniczy Handel Detaliczny.

      Młodzież z zainteresowaniem śledziła ofertę szkoleń dotyczących: prowadzenia sadów tradycyjnych, hodowli ras rodzimych zwierząt, uprawy roślin miododajnych, agroleśnictwa czy  poszerzania listy gatunków roślin uprawnych i starych odmian.

      Bardzo ważnym elementem działalności Centrum jest także doradztwo w zakresie płatności bezpośrednich, finansowania działań w ramach WPR, obecnie - na lata 2023-2027. A także wdrażanie oraz upowszechnianie innowacji na obszarach wiejskich (cyfryzacja i nowe technologie), dzięki stworzonej sieci gospodarstw świadczących usługi demonstracyjne.

      Centrum Doradztwa Rolniczego ma swoją siedzibę w Brwinowie oraz Oddziały w Poznaniu, Krakowie, Radomiu i Warszawie, współpracuje, m.in. z ośrodkami doradztwa rolniczego, instytucjami administracji rządowej i samorządowej, placówkami naukowo-badawczymi.

      Podczas jednodniowego spotkania trudno było omówić wszystkie działania CDR czy odpowiedzieć na pytania, które nurtują młodych rolników. Dlatego mamy nadzieję, na kolejne takie spotkania.  Bardzo dziękujemy Pani Iwonie za ogromną dawkę wiedzy i porad!

      Ewa Krysztofiak

     • III Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2 Poland

     • W dniu 24 kwietnia 2024 r., uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, brali udział w  III Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2 Poland, które odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie to absorbuje najważniejsze podmioty odpowiedzialne za dekarbonizację i gospodarkę wodorową w Europie. Zaproponowane zostały nowoczesne technologie związane z wykorzystaniem wodoru. Przedstawiono liczne prezentacje dotyczące gospodarki wodorowej oraz warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, Open Space. Nasi uczniowie brali udział w konkursie dotyczącym technologii wodorowych zdobywając drobne upominki.

      Katarzyna Renn, Renata Bednarczyk, Aleksandra Adamczak

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3
     64-500 Szamotuły
     Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
     piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie