• Body Worlds
     • WYCIECZKA NA WYSTAWĘ ANATOMII CZŁOWIEKA BODY WORLDS

     • W dniu 21.12.2022r. uczniowie klas I i II Technikum Rolniczego i Architektury Krajobrazu wybrali się na wystawę „Body Worlds” twórcy metody plastynacji doktora Guntera von Hagensa odbywającą się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

      „The Cycle of Life” jest ekspozycją ukazującą tajniki ludzkiego ciała, przedstawia cykl życia człowieka od momentu poczęcia do śmierci. Twórca uchwycił upływający czas i zmieniające się ciało ludzkie pod wpływem różnych czynników, układy krążenia, ruchu, nerwowy, oddechowy oraz pokarmowy.  To lekcja anatomii, ale również pokory wobec natury.

      Po wystawie uczniowie udali się na „Jarmark Bożonarodzeniowy” gdzie mogli zapoznać się z wyrobami rękodzieła ludowego z regionów całej Polski.

      Renata Bednarczyk

      Anna Kaczmarek

      Katarzyna Zielewicz

      Daniel Kuzara

    • LZS
     • NASZA SZKOŁA DRUGA W WOJEWÓDZTWIE

     • W auli Centrum Pozarządowych Organizacji Sportowych w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie XXIV Edycji Współzawodnictwa Sportowego i Turystycznego Powiatów Województwa Wielkopolskiego o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

      Na uroczystość tę zaproszenie otrzymał dyrektor naszej Szkoły, Pan Arkadiusz Majer, który wraz z Panem Bartoszem Świstem (nauczycielem wychowania fizycznego) oraz Marią Michalską (uczennicą Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach) odebrali puchar za zajęcie II miejsca w XXIV Współzawodnictwie Sportowym Młodzieży LZS Szkół Ponadpodstawowych – edycja 2022.

      Jest to kolejny sukces naszej szkoły w tym współzawodnictwie. Na wynik składały się punkty zdobyte w Mistrzostwach Wielkopolski LZS w piłce siatkowej, w piłce ręcznej, w piłce koszykowej, w tenisie stołowym, w szachach, w biegach przełajowych oraz w lekkiej atletyce. Nasza Szkoła w każdych zawodach plasowała się wysoko w danej klasyfikacji, co dało nam miejsce na podium w tej rywalizacji.

      Jest to ogromny sukces naszej Szkoły, a w szczególności startujących uczniów; nauczycieli wychowania fizycznego, którzy przygotowali młodzież do zawodów oraz Dyrekcji Szkoły, dzięki której mogliśmy, jako Szkoła, w tym współzawodnictwie uczestniczyć.

      Dziękujemy i gratulujemy!

    • Escape Room
     • 4 GRp NA AVATARZE 2, 1 Br W ESCAPE ROOM-IE

     • 20 i 21 grudnia klasy 4 GRp i 1 Br odbyły wycieczki przedświąteczne do Poznania. Uczniowie starszej z klas wzięli udział w seansie filmu „Avatar 2: istota wody”. Natomiast nasi pierwszoklasiści ze szkoły branżowej mieli okazję rozwiązywać ciekawe zagadki w Escape Room.

       

      Małgorzata Hoffmann – Nowak

      Piotr Gotowy

    • Konwój Świętego Mikołaja
     • NASI UCZNIOWIE NA V KONWOJU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA I JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM W OBRZYCKU

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konwoju Św. Mikołaja w Obrzycku i zorganizowanym przy tej okazji Jarmarku Bożonarodzeniowym. Na stoisku naszej szkoły można było nabyć zrobione przez naszych uczniów ozdoby świąteczne – stroiki, doniczki, wianki i inne „cuda”. Za materiały promocyjne posłużyły wiązki wigilijnego sianka. Nauczyciel naszej szkoły p. Bartosz Korpik współpracował też z organizatorami – stowarzyszeniem Zgraja Świętego Mikołaja i zaprojektował oraz wykonał przepiękny i klimatyczny wystrój Gabinetu Gwiazdora.

       

      Łukasz Janc

      Fot. Magda Prętka - szamotuly.naszemiasto.pl, Łukasz Janc

       

    • Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
     • JARMARK BOŻONARODZENIOWY WE WROCŁAWIU - BAJKOWY, MAGICZNY, PRZEPIĘKNY

     • Dnia 15 grudnia klasa II GO i IV TR  udała się do Wrocławia na jarmark bożonarodzeniowy. Świąteczne atrakcje poprzedziło zwiedzanie Muzeum Wody - Hydropolis, gdzie mogliśmy dowiedzieć o powstaniu wody na Ziemi. W Hydropolis mogliśmy przejść przez kilka stref związanych oczywiście z wodą: byliśmy między innymi w Strefie Głębiny, Strefie Ocean Życia, Strefie Relaksu, Strefie Człowieka a także Inżynierii Wodnej i Stanów Wody.

      Z wyjazdu wróciliśmy bardzo zadowoleni i już czekamy na kolejny jarmark w przyszłym roku.

       

      Ewa Kobylińska

    • SZLACHETNA PACZKA
     • SZLACHETNA PACZKA

     • Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w akcjach charytatywnych. Jeżeli jest taka potrzeba sama też inicjuje takie działania. W tym roku  po raz kolejny przystąpiliśmy do ogólnopolskiej  akcji  Szlachetna Paczka. Zebrane  w czasie świątecznego kiermaszu fundusze pozwoliły nam na zaspokojenie potrzeb i spełnienie świątecznych marzeń trzyosobowej rodziny, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji z powodu choroby jednego z jej członków. Uśmiech i łzy  szczęścia na twarzach obdarowanych to chyba najpiękniejsze podziękowanie dla całej społeczności szkolnej. Dziękujemy  raz jeszcze wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem pokazali ,że zawsze warto pomagać.

      Ł. Janc , M. Rosada , A. Jagiełka , A. Danielewicz

    • Konkurs gwarowy
     • WIARUCHNA, GODEJCIE PO NASZYMU!

     • 24 listopada 2022 r. w kinie Halszka w Szamotułach odbył się coroczny, tym razem już XIV Amatorski Konkurs Gwarowy Godejma po naszymu, zorganizowany przez Szamotulski Ośrodek Kultury.
      Naszą szkołę reprezentowali duet dziewcząt z klasy 4GRp Weronika Kaczmarek i Zofia Starosta, które wystąpiły w skeczu Klejdry o chłopach oraz Jakub Kasprowiak z klasy 4R, który przedstawił monolog o pewnym Stachu, co lubiuł sie o byle co zakłodać i rychtyk wychodziuł za kożdym razym na swoje, za który zdobył II miejsce w kategorii uczniowie szkół średnich i studenci.
      Jakub swój monolog zaprezentował jeszcze raz, wieczorem, podczas koncertu galowego dla mieszkańców powiatu szamotulskiego.
      Dziękuję Jakubowi oraz Zosi i Weronice za chęci i zaangażowanie!

      E. Otulakowska

    • Choinka w internacie
     • UBIERANIE CHOINKI W INTERNACIE

     • Jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest zwyczaj ubierania choinki. 7 grudnia chętni wychowankowie internatu, w czasie wolnym zabrali się za przyozdabianie drzewka. Ten czas umiliła nam Joasia, przygrywając na gitarze.

    • Olimpiada Wiedzy o Żywności
     • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY O ŻYWNOŚCI

     • W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  XXIV Olimpiadzie Wiedzy o Żywności.

      Olimpiada jest organizowana dla uczniów kształcących się w szkole średniej, których ciekawi przebieg i kontrola jakości procesów technologicznych wytwarzania produktów spożywczych, a także magazynowanie surowców, półproduktów i gotowych wyrobów, jak również ich spedycja. Udział w olimpiadzie jest sprawdzeniem wiedzy i umiejętności nabytych podczas pracy z nauczycielem oraz wynikających z rozwoju własnych pasji. 

      W etapie szkolnym wzięło udział 9 uczniów Technikum Technologii Żywności. Spośród nich ,aż 7 przedostało się do etapu okręgowego.

      Miło nam poinformować, iż Uczennica klasy IV KTp - Weronika Tomczak przedostała się do finałowego, centralnego etapu Olimpiady, który odbędzie się w marcu 2023 r.

      Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

       

      Joanna Zawieja

    • Galeria pod Halszką
     • NASI UCZNIOWIE NA OTWARCIU GALERII "POD HALSZKĄ" DAMIANA KŁACZKIEWICZA

     • We wtorek, 6 grudnia, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym otwarciu Galerii "Pod Halszką", której pomysłodawcą jest szamotulski artysta Damian Kłaczkiewicz. Zewnętrzna galeria plakatu, która stanęła na dziedzińcu szamotulskiego zamku, ma być miejscem zarówno dla uznanych artystów, jak i debiutujących twórców. Być może wkrótce zobaczymy tam pracę naszych uczniów?! 

    • Gardenia 2022
     • GARDENIA BUDZI CIEKAWOŚĆ

     • Gardenia niezmiennie od lat budzi ciekawość i zachwyt. To targi dla profesjonalistów związanych z architekturą krajobrazu, florystyką, wyposażeniem ogrodów itd., ale także miłośników roślin i działkowiczów. Dlatego impreza od lat cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Dowodem tego są tłumnie przybywający goście targowi. Poniżej swoimi wrażeniami z tegorocznej Gardenii dzielą się nauczyciele, którzy odwiedzili targi wspólnie z podopiecznymi - uczniami z kl. 1 K TAK, 1 KR TAK, 2 KR TAK, 4KTp, 4 K.

      „Gardenia w tym roku skupiła się, zwłaszcza floryści,  na naturalnych produktach. Niezwykłe zainteresowanie wśród odwiedzających wystawę wzbudziła gąbka firmy Oassis, która w ponad dziewięćdziesięciu procentach ulega degradacji, zaledwie po kilku latach. To dla florystów duży sukces.

      Osobiście byłem zaskoczony bogatą ofertą roślin, oferowaną przez szkółkarzy, nowymi odmianami bylin, nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Bezdyskusyjnie tegoroczna Gardenia to ogrom wiedzy i nieocenione wrażenia. ”

      Bartosz Korpik

      „Ekologiczny ogród”, to hasło przewodnie tegorocznej edycji targów Gardenia. Przechodząc między ekspozycjami wystawców, mogliśmy usłyszeć, zobaczyć i przekonać się, jak ważny jest dla nas ludzi, zrównoważony sposób uprawy roślin, zarówno w naszych małych przydomowych przestrzeniach, jak i znacznie większych - zieleni miejskiej. Stwierdzenie, że w ekologicznej przestrzeni przyroda gra pierwsze skrzypce, nabiera tu szczególnego znaczenia.”

      Marta Bekasiak

      „Podczas wycieczki młodzież z zainteresowaniem śledziła ofertę wystawców branży ogrodniczej. Przyszli architekci szczególną uwagę zwracali na rośliny ozdobne modne trawy, krzewy, ale także narzędzia, urządzenia stosowane w ogrodach: nawadnianie czy elementy wyposażenia – kamienie, meble, kominki, oświetlenie itp.
      Była to też okazja, by kupić najnowsze odmiany roślin doniczkowych, ozdoby i gadżety świąteczne.”

      Magdalena Grążka
       

      „Podczas tegorocznej Gardenii widoczna była walka z miejską szarzyzną i betonozą, propagowanie różnorodności biologicznej zarówno w przydomowym ogródku, jak i w przestrzeni publicznej, wspieranie zdrowej aktywności na zewnątrz oraz nowoczesne rozwiązania dla ekonomicznej i ekologicznej pielęgnacji zieleni.

      Wydarzenie przygotowane było  w szczególności dla architektów krajobrazu i projektantów ogrodów,  sklepów ogrodniczych, zarządców zieleni miejskiej i zakładów komunalnych itp., ale także dla przeciętnego ogrodnika z pasją.

      Osobiście targi bardzo mi się podobały i z przyjemnością zagoszczę na nich w przyszłym roku.”  

      Julita Knutowicz

       

      „Tegoroczne Targi Gardenia, to nie tylko prezentacja najnowszej oferty firm handlowych, usługowych i produkcyjnych, ale także niezwykle bogaty program wydarzeń, szczególnie dotyczących florystyki. Oprócz  szkoleń, warsztatów zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych florystów odbyły się liczne pokazy, w których uczestniczyło około stu florystów z Polski i z zagranicy. Szczególne zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudził pokaz pt. „Florystyczny Fascynator na Dworze Windsorów”  inspirowany dworską etykietą. Z kolei na pokazie firmy Oasis można było dowiedzieć się, jak tworzyć kompozycje i bukiety zgodnie z naturą.
      Wyjątkowo zachwyciły nas piękne i inspirujące dekoracje, nawiązujące do wyczekiwanych przez wszystkich Świąt Bożego Narodzenia, bowiem znaczna część pokazów florystycznych inspirowana była tymi wyjątkowymi, pełnymi radości świętami. ”

      Ewa Krysztofiak

       

      Pozostali nauczyciele opiekujący się uczniami podczas wycieczki: Piotr Sołtysiak, Daniel Kuzara

      Zdjęcia; Grążka, Krysztofiak, archiwum

    • Kiermasz świąteczny
     • Z WIZYTĄ NA ŚWIĄTECZNYM KIERMASZU

     • W piątek 2 grudnia w naszej szkole odbył się Świąteczny Kiermasz Charytatywny. Przygotowania do niego trwały już od dwóch tygodni. Zbliżające się  święta Bożego Narodzenia oraz przypadający w poniedziałek 5.12. Międzynarodowy Dzień  Wolontariusza stały się dobrą okazją do jego organizacji.

         Na parterze szkoły swoje prace przedstawiali uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu – klasy 1K, 1 KR, 2 KR i 4 KTp. Wykonane przez nich świąteczne stroiki bardzo szybko znalazły nabywców. Nic dziwnego - widać było, że w ich wykonanie włożyli wiele serca. Efekt końcowy można podziwiać na zdjęciach i opisać jednym słowem - wow. Pietro pierwsze zostało opanowane przez wielbicieli słodkości. Na świątecznie udekorowanym stole pojawiło się między innymi: ciasto marchewkowe, babka, babeczki, pierniki. Ciasto upiekli uczniowie na zajęciach  praktycznych, ich rodzice oraz nauczyciele. Podziękowania należą się także dla pana Arkadiusza Płoskiego – właściciela  firmy „ Usługi cateringowe. Cukiernicze. Gastronomia”, który dostarczył na kiermasz ciasto czekoladowe. Większość z nas bardzo lubi słodycze – więc i tutaj kolorowe pierniczki, babeczki szybko się rozeszły. W przygotowaniu tej części imprezy wzięły udział klasy 1G/T, 1 G,3 G i 3 Gr. Zebrane fundusze zostaną przekazane na cel charytatywny - propozycje przekażemy w najbliższym tygodniu.

       Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu.

       E. Krysztofiak, M. Bekasiak, A. Kaczmarek, K. Zielewicz, A. Danielewicz, M. Rosada

    • Andrzejki w internacie
     • ANDRZEJKOWE WRÓŻBY W INTERNACIE

     • W listopadowy wieczór , to jest 30 listopada- spotkaliśmy się w celu świętowania ,, Andrzejek". Andrzejkowy wieczór dostarczył nam świetnej zabawy i był okazją do spędzenia czasu w miłym towarzystwie.

      Anna Jagiełka

    • Otrzęsiny w internacie
     • OTRZĘSINY W INTERNACIE

     • Na początku listopada w naszym internacie odbyły się ,,Otrzęsiny" nowych wychowanków, którzy zostali oficjalnie przyjęci do grona pełnoprawnych mieszkańców w internacie. Uroczystość została przygotowana przez trójkę internacką. Nowi mieszkańcy, aby udowodnić, że udało im się zaaklimatyzować w internacie , musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami.

      Anna Jagiełka

    • W świecie bezkręgowców
     • W ŚWIECIE BEZKRĘGOWCÓW

     •    W  dniach 15 i 24 listopada uczniowie klas I, II oraz III G i III LO mieli okazję spotkać się żywymi zwierzętami. Gościł u nas pan Jacek Pałasiewicz z swoimi podopiecznymi z różnych stron świata. Bezkręgowce to grupa zwierząt nie posiadająca szkieletu wewnętrznego w postaci kręgosłupa. Uczniowie mieli możliwość poznania bliżej przedstawicieli  świata owadów, wiji czy pajęczaków.

      Na początku spotkania pojawiła się piękna modliszka. Jej nazwa to efekt specyficznego ułożenia przednich chwytnych odnóży - tak jak do modlitwy. Kolejnymi bezkręgowcami były krocionogi o trudnej do policzenia ilości odnóży oraz liściec kształtem i barwą przypominający liść z charakterystycznym na pokrywach skrzydeł żyłkowaniem.  Wiele emocji wzbudził pająk prządka z Madagaskaru. Uprzędzona przez niego  sieć może mieć nawet metr średnicy a nić  charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozerwanie. Na zakończenie warsztatów uczniowie poznali  pochodzące z Nowej Gwinei straszyki. Te piękne owady słabo widzą a na głowie posiadają  czułki pełniące funkcję narządu zmysłu i dające im możliwości orientacji w terenie.

      Spotkania wzbudziły u wszystkich uczestników wiele emocji czasami bardzo skrajnych. Najważniejsze jednak jest to, że młodzież  mogła zobaczyć, dotknąć tych niezwykłych zwierząt .

       

      A.  Danielewicz, K. Jakubowska

      Fot. P. Gotowy

    • Sukces zawodniczek Szamotuły Boxing Team
     • SUKCES ZAWODNICZEK SZAMOTUŁY BOXING TEAM

     • W dniach 16-20 listopada w Ciechocinku odbył się Puchar Polski w Boksie w kategorii wiekowej u-15.
      Wzięły w nich udział dwie uczennice naszej szkoły:
      Antonina Wojczyńska z klasy 1B LO zajęła drugie miejsce na podium zdobywając srebrny medal oraz Antonina Mikołajczak z tej samej klasy zajmując trzecie miejsce na podium, zdobyła brązowy medal.
      Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3
     64-500 Szamotuły
     Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
     piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie