• Dzień Ogrodnika i Architekta Krajobrazu
     • DZIEŃ OGRODNIKA I ARCHITEKTA KRAJOBRAZU

     • 20 października uczniowie klas I-V technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunami wzięli udział w Dniu Ogrodnika i Architekta Krajobrazu organizowanym  przez  Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

      Młodzież wysłuchała wykładów, a następnie podzielona na grupy, uczestniczyła w następujących warsztatach tematycznych: „Sposoby rozmnażania roślin ozdobnych”,  „Grzyby rodzaju Trichoderma – biostymulator dla roślin ozdobnych”, „Metody szczepienia i okulizacji” oraz „Dotknij, posmakuj, powąchaj - zabawy z roślinami zielarskimi”.  

      Zajęcia były bardzo interesujące i kreatywne.  Uczniowie mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu oraz poszerzenia swoich horyzontów. 

      Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

      Fot. Ewa Krysztofiak

    • Groby Kobylnickie
     • PAMIĘTAMY O POMORDOWANYCH W LASACH KOBYLNICKICH PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ

     • 24  października delegacja członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach zapaliła znicze na dwóch mogiłach upamiętniających ofiary II wojny światowej pochowanych w lasach między Kobylnikami a Jaryszewem.

      Na wstępie jedna z członkiń szamotulskiego koła WSPAK Laura Okurowska przypomniała tragiczną historię tego miejsca - "Przez wiele lat na tablicach upamiętniających ofiary niemieckiego ludobójstwa w naszym powiecie widniała informacja o śmierci ok. 1100 ofiar. Jednak do dnia dzisiejszego wiadomo o personaliach 113 osób, które tutaj zginęły. Byli to głównie przedstawiciele inteligencji aresztowani przez Niemców na początku wojny, których przetrzymywano w więzieniu w Szamotułach. Jednak najprawdopodobniej ginęły tutaj również inne osoby np. Polacy osadzeni w więzieniu we Wronkach, a być może były zwożone w to miejsce ciała osób pomordowanych w innych miejscach np. z poznańskiego Fortu VII. Niestety nie zachowały się na ten temat źródła. Bardzo trudne będzie ustalenie imion i nazwisk osób pomordowanych i pochowanych w tym miejscu ze względu na zatarte ślady tej zbrodni przez Niemców. W styczniu 1944 r. specjalny niemiecki oddział wydobył ciała zamordowanych i spalił je w specjalnie przywiezionych w to miejsce piecach."

      Po wojnie liczbę ofiar oszacowano jedynie na podstawie wagi zakopanych w lesie ludzkich prochów. Zeznania świadków (mieszkańców Szamotuł i leśników) oraz lista sporządzona przez Mariana Maniewskiego, powojennego naczelnika gminy wiejskiej w Szamotułach, odnoszą się jedynie do losów i personaliów wspomnianych 113 osób z szamotulskiego więzienia. Do egzekucji doszło w listopadzie i na początku grudnia 1939 r. Polaków przewożono ciężarówkami do lasu w pobliżu Jaryszewa, prawdopodobnie sami musieli wykopać doły, do których potem wrzucono ich ciała. Zabito ich strzałem w tył głowy.

      Cześć ich pamięci!

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

    • Pomoc dla Laury
     • POMOC DLA LAURY

     • W piątek 6 października w naszej szkole odbył się festyn „ OBLICZA  ROLNIKA”. W czasie jego trwania odbyła się akcja charytatywna. Zbieraliśmy fundusze na wsparcie leczenia ośmiomiesięcznej Laury z zespołem Costello. Laura jest 14 osobą w Polsce u której rozpoznano tą chorobę. Jest to bardzo rzadki zespół  wad wrodzonych. Dziewczynka pozostaje pod opieką wielu specjalistów. Nasi wspaniali wolontariusze zachęcali uczestników festynu do  wsparcia akcji. Zebraną  sumę w  kwocie 1000 zł wpłacona na konto Laurki w  fundacji Siepomaga. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w pomoc dziewczynce i ją wsparli.

      Arleta Danielewicz

    • Spreewald
     • WYCIECZKA DO SPREEWALD LUBBENAU – NIEMIECKIEJ WENECJI

     • Dnia 12 października pojechaliśmy do urokliwej miejscowości w Niemczech Spreewald Lűbbenau – miejsca nazywanego niemiecką Wenecją. Miasteczko Lűbbenau i rezerwat Spreewald słynie z dwóch rzeczy – ogórków, ale  też sieci malowniczych kanałów wodnych. Na kanałach Spreewaldu zamiast gondoli płynie się Kahn – łódkami sterowanymi w bardzo podobny sposób jak gondole w Wenecji.

      W tym dniu zobaczyliśmy również kompleks pałacowo – parkowy Branitz, gdzie są piramidy, pałac i park angielski oraz poznaliśmy historię niepokornego księcia Pűcklera.

       

      E. Kobylińska, K. Jakubowska, A, Adamczak

    • Oblicza Rolnika
     • OBLICZA ROLNIKA

     • Tłumy odwiedzających, pyszne jedzenie, moc atrakcji i żywe zwierzęta – to festyn OBLICZA ROLNIKA w Zespole Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach

      Piątek, 6 października, był dla Zespołu Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach dniem szczególnym. Szkolny dziedziniec zamienił się na jeden dzień w miejsce wypełnione wieloma atrakcjami. Organizatorzy, czyli „Rolnik” wraz z Wielkopolską Izbą Rolniczą, zaprosili mieszkańców regionu szamotulskiego na festyn „OBLICZA ROLNIKA” połączony z projektem „Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną”, finansowanym przez Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego. Zakrojone na szeroką skalę wydarzenie było przestrzenią, gdzie promowano zarówno szkołę, jak i lokalnie działające firmy oraz rzemieślników, artystów, wytwórców i wszystkich tych, którzy mają do pokazania coś oryginalnego, niepowtarzalnego, co tworzy specyfikę krainy w dolinie Samy.

      Na uczestników czekała moc atrakcji, o których przy powitaniu powiedzieli gospodarze, czyli dyrektor szkoły Arkadiusz Majer oraz Prezes WIR Piotr Walkowski.  W ramach realizacji projektu promującego polską wieprzowinę na stoiskach gastronomicznych, które przygotowali uczniowie szkoły oraz nauczyciele, skosztować można było całą gamę pyszności. Były zupy, spaghetti, grillowana karkówka, kaszanka i szaszłyki, czy kiełbasy pieczone na ognisku. Amatorów kulinarnych wrażeń przyciągnęły również stoiska, gdzie swoje potrawy prezentowali uczestnicy konkursu kulinarnego na potrawę z mięsa wieprzowego. Biorące w nim udział koła gospodyń wiejskich z całej Wielkopolski oraz ekipa gospodarzy imprezy - uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych stanęły w szranki ze swoimi popisowymi daniami – polędwiczką z sosie kurkowym, schabem z owocami, żeberkami w miodzie, hamburgerami i gulaszem. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, by wskazać tę jedną, najlepszą potrawę, dlatego laur zwycięzcy trafił ex aequo do wszystkich uczestników. Nagrody rzeczowe, ekskluzywne zestawy noży i gadżetów kuchennych, zadowoliły wszystkich nagrodzonych. Publiczność miała również okazję, by podejrzeć tajniki mistrzów kuchni podczas pokazu kulinarnego na żywo, przygotowanego przez Mirelę Bilecką i Krzysztofa Nowaczyka, właścicieli cateringu Pyrkowa z Gaju Małego. Mięsne kulki z miętą czy domowe wędliny przyciągnęły uwagę tych, dla których jakość w kuchni i zdrowie idą w parze. Na amatorów słodkości czekały bogato zastawione stoiska szkolnej cukierni, a aromatyczną kawę parzyli szamotulscy bariści z Zao Coffee.

      Oprócz kulinarnych doznań niebywałą atrakcją było Małe Zoo, przygotowane we współpracy z Ranczo Kacperkowo. Miłośnicy zwierząt mogli spotkać w zagrodzie kozy, owce, drób oraz krowę miniaturkę, która wdzięcznie pozowała do zdjęć. Na licznych stoiskach zaproszonych instytucji i firm można było zasięgnąć informacji i zdobyć nagrody w zabawnych konkursach. Można było spróbować swoich sił w hafcie szamotulskim pod czujnym okiem „Wyszywoczek” z SZOK. Uczniowie mieli również bezpośredni kontakt z wykładowcami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy prezentowali szeroki wachlarz kierunków studiów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się stoiska szkolne, gdzie swoje kierunki prezentowali uczniowie technikum. Były pokazy florystyczne, konkursy i zabawy. Lokalni rękodzielnicy i rzemieślnicy zapraszali do swoich stoisk na jarmarku, gdzie można było nabyć niemal wszystko – od serów, przez lawendę i owoce, po koszyki, torebki i zabawki. Miłośnicy zieleni mogli zdobyć ciekawe okazy roślin na Zielonym Targu zorganizowanym we współpracy z Fundacją Varietae.

      Wiele działo się także na scenie, gdzie zaprezentowała się najpierw uczennica Rolnika – Sandra Radomska, a tuż po niej w lekko jazzującym repertuarze czarujący Sebastian Pertek – pierwsza z gwiazd festynu. Koncertem składającym się z autorskich wersji standardów polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej w wykonaniu duetu Robert Wojciechowski – Marcin Kaczmarek zakończyliśmy pełen wrażeń wieczór.

    • Nowe ZOO w Poznaniu
     • POZNAJEMY MIESZKAŃCÓW NOWEGO ZOO W POZNANIU

     • W wtorek 19.09.23 uczniowie klasy IV Liceum Ogólnokształcącego  wybrali się na wycieczkę do Nowego Zoo w  Poznaniu. To drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w Polsce, założony w 1974 roku na tzw. Białej Górze w okolicy Malty. Ten rozległy obszar usytuowany  jest na pagórkowatym terenie leśnym. Nowe Zoo słynie z kolekcji  ptaków drapieżnych oraz sów. Na terenie ogrodu  stworzono azyl dla słoni – Ninio  Kingi i Kizi. Od kilku lat ogród to także miejsce życia brunatnych niedźwiedzi. Spacer po zoo zajmuje co najmniej dwie - trzy  godziny. Jego mieszkańcami są między innymi ssaki parzysto i nieparzystokopytne, gryzonie, flamingi. Zachęcamy do wizyty w tym pięknym miejscu.

      A. Danielewicz, R. Bednarczyk

    • Agro Show Bednary
     • AGRO- SHOW BEDNARY

     • W dniu 22.09.2023 r. uczniowie nasze szkoły z klas I, II, III, oraz IV Technikum Rolniczego wzięli udział w Międzynarodowej Wystawie Rolniczej Agro - Show w Bednarach. Jest to przedsięwzięcie organizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Młodzież miała okazję zapoznać się z prezentacją najnowszych i najnowocześniejszych maszyn rolniczych z działu produkcji roślinnej i zwierzęcej.

      Wśród wystawców swoją ofertę przedstawiali również producenci nawozów, środków ochrony roślin, nasion oraz firmy z sektora finansowego. Uczniowie mieli możliwość skonsultować się i wziąć udział w licznych prelekcjach prowadzonych przez specjalistów.

      Jest to wspaniała lekcja plenerowa , oznaczona jako największa wystawa rolnicza w Europie.

      Już w piątek na festynie w Zespole Szkół nr 2 będzie będą przedstawiciele Ranczo Kacperkowo

       

      Katarzyna Zielewicz

      Aleksandra Sadek

      Arleta Danielewicz

      Ewa Krysztofiak

      Piotr Sołtysiak

    • Polagra 2023
     • POLAGRA 2023

     • W środę, 27 września 2023 r.  42 uczniów z klas o profilach: Technik Technologii Żywności i  Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych wzięło udział w Międzynarodowych Targach  POLAGRA FoodTech i HoReCa w Poznaniu. Opiekunami wycieczki były:p. J.Zawieja, p.M. Rosada oraz p.M.Hoffmann-Nowak.

      Celem wyjazdu było uczestnictwo w największej w kraju imprezie poświęconej żywności: Polagra Food , FoodTech i HoReCa (hotelarstwo-restauracja-catering), na której znaleźć można było dosłownie wszystko dotyczące branży spożywczej - od maszyn do przetwórstwa i opakowań przez urządzenia wykorzystywane w gastronomii po najlepsze, regionalne jedzenie.

      Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń dla producentów żywności, właścicieli restauracji, hoteli, szefów kuchni, dystrybutorów sprzętu gastronomicznego i firm cateringowych. Jest to także wspaniała okazja dla uczniów techników tych branży do zapoznania się z nowinkami technicznymi dotyczącymi wyposażenia, opakowań i marketingu.

      Młodzież mogła również zapoznać się z ofertą producentów chlebów, ciast, serów, miodów, powideł i innych przetworów.

      Targom towarzyszył Festiwal kawy na którym  zaprezentowały się zarówno polskie, jak i zagraniczne palarnie ( w tym szamotulska palarnia Zao Coffee) oraz producenci kawy z segmentu speciality. Nie zabrakło też słodkości z lokalnych kawiarni, lodów, czekolady i dobrego designu.


      Podczas realizacji materiału teoretycznego na lekcjach będzie okazja wielokrotnie odwoływać się do poczynionych podczas targów obserwacji.

      J.Zawieja

      Fot. M.Rosada, J.Zawieja

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3
     64-500 Szamotuły
     Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
     piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie