• Pożegnanie maturzystów
     • POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

     • Wczesnym piątkowym popołudniem 28 kwietnia uczniowie ostatnich klas liceum i technikum z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach odebrali świadectwa maturalne.

      Dyrektor Arkadiusz Majer złożył na ręce absolwentów moc serdecznych życzeń i gratulacji. Podziękował również rodzicom za życzliwość, współpracę i wsparcie. Osobne podziękowania popłynęły do przedstawicieli organu prowadzącego szkołę – władz samorządowych Powiatu Szamotulskiego.

      Najlepszymi absolwentami zostali Jakub Dekiert z Liceum Ogólnokształcącego oraz Katarzyna Buliczak z Technikum, którzy zostali uhonorowani złotym medalem Stanisława Staszica – patrona szkoły. Następnie wręczono dyplomy i skromne upominki uczniom wyróżniającym się w rywalizacji sportowej.

      W uroczystościach wzięli udział m.in. Starosta Szamotulski Beata Hanyżak, Dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich Powiatu Szamotulskiego Jan Stefaniak oraz przedstawicielka firmy ADM w Szamotułach.

    • Akcja Żonkile
     • UPAMIĘTNIENIE POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

     • W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943 r.) #ŁączyNasPamięć w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach odbyły się zajęcia połączone z projekcją filmu "Zdążyć przed Panem Bogiem" (#polinmuseum). Na znak pamięci uczniowie przypinali własnoręcznie wykonane żonkile #AkcjaŻonkile.

      Całą akcję koordynowała p. Anna Kustoń

    • Wymiana roślin
     • WYMIANA ROŚLIN

     • W miniony piątek, w naszej szkole odbyła się akcja „ Wymień roślinkę na słodką muffinkę”.

      Była ona częścią szkolnego przedsięwzięcia pod nazwą „ Kwiecień - miesiącem ziemi”.

      Uczniowie klasy 1GT pod nadzorem pani Małgorzaty Rosady przygotowali pyszne ciasta i  słodkie muffinki o smaku bananowym, marchewkowym i czekoladowym. Każdy uczeń, który tego dnia przyniósł do szkoły roślinkę, mógł poczęstować się dowolną ilością sporządzonych łakoci.

      Zebrano kilkanaście różnorodnych gatunków, zarówno domowych jak i ogrodowych, które zazielenią korytarze i teren poza szkolnym budynkiem.

      Rośliny zbierać będziemy do ostatniego dnia kwietnia.

       

      J.Zawieja

      M.Rosada

    • Konwent fantastyczny
     • UCZNIOWIE ROLNIKA NA ZLOCIE MIŁOŚNIKÓW FANTASTYKI

     • W sobotę 15 kwietnia 2023 roku odbył się w naszym mieście II Konwent Fantastyczny HALSZKON. Grupa wolontariuszy z naszej szkoły postanowiła wesprzeć organizacyjnie przebieg tej wyjątkowej imprezy. Zawitało na niej wielu miłośników fantastyki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się grupa prezentująca postacie  znane  z  filmu  Star Wars. Bardzo wiele osób w tym także nasi wolontariusze wykonali  sobie  pamiątkowe zdjęcia. W jednej z sal można było zobaczyć piękne, wykonane z niezwykłą  starannością kostiumy filmowe oraz porozmawiać z ich autorką i pasjonatką fantastyki panią Aldoną Talarczyk. Wszystkim wolontariuszom – których zaangażowanie, pomoc  i uśmiech przyczynił  się do  sprawnego przebiegu imprezy bardzo dziękuję.

      Opiekun wolontariatu

      Arleta Danielewicz

    • Wielkanocny koszyczek
     • WIELKANOCNY KOSZYCZEK DLA SENIORA

     • Czas świąteczny kojarzy nam się zawsze z  atmosferą pełną ciepła i miłości. To także szczególny moment, kiedy chcemy pomagać i dzielić się z innymi. Polski Czerwony Krzyż to organizacja znana wszystkim z wspierania osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Z okazji świąt Wielkanocnych PCK zorganizował akcję  „Wielkanocny Koszyczek dla Seniora”. Cieszę się, że i tym razem nasza szkoła mogła uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Zebrane produkty żywnościowe przekazaliśmy dnia 3.04.23 do Rejonowego Oddziału PCK. Wszystkim klasom, które wzięły udział w akcji serdecznie dziękuję. Dla klasy zwycięskiej – I GT, która przygotowała największą paczkę – przewidziano nagrodę.

                                                                                    

      Arleta Danielewicz

    • Halszkon
     • ZAPROSZENIE NA SZAMOTULSKI KONWENT FANTASTYKI

     • We wtorek 4 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Stowarzyszenia Fantastyki Halszkon - Kamila Malinowskiego i absolwentkę naszej szkoły Zofię Kruszonę. Spotkanie było związane ze zbliżającym się Szamotulskim Konwentem Fantastycznym Halszkon, który odbędzie się 15 kwietnia. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

    • Klasa II TOŚ na Uniwersytecie Przyrodniczym
     • KLASA II TOŚ NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM

     • W czwartek 30 marca na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbywały się kolejne Drzwi Otwarte.

      Jak wiadomo tego typu wydarzeniom zawsze towarzyszą wykłady, warsztaty i ćwiczenia pokazujące specyfikę studiowania na poszczególnych  kierunkach.

      W tym roku również klasa II TOŚ skorzystała z zaproszenia i wzięła udział w tych zajęciach. Między innymi mieliśmy okazję zapoznać się z pracą laboratorium wodnego, geotechniki, ekologii oraz gleboznawczego. Przyglądaliśmy się z bliska roślinom torfotwórczym i obserwowaliśmy małże stosowane jako bioindykatory środowiska wodnego. Przygotowano dla nas pokaz zastosowania techniki GPS i TACHIMETRU do zdalnych badań terenowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia przedstawiające różne rodzaje dronów wykorzystywanych w badaniach środowiskowych.

      Podsumowaniem  pobytu na Wydziale był nasz udział w konkursach przygotowanych przez studentów pracujących w kołach naukowych.

      Nie był to nasz ostatni w tym roku pobyt w gościnnych progach uczelni. Planujemy kolejny udział w zajęciach przygotowanych specjalnie dla nas.

      Iwona Witkowska

      Katarzyna Jakubowska

    • Zygmuntówka
     • JABŁOŃ "ZYGMUNTÓWKA"

     • Istnieje wiele odmiany jabłoni , m.in.; Antonówka,  Grochówka, czy Papierówka.

      Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach  bardzo chciał do tego zacnego grona dorzucić swoją „nową odmianę”-  Zygmuntówkę. Nie chcieliśmy tym samym uhonorować ostatniego Jagiellona na polskim tronie, lecz byłego Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 .

      Zygmunt Sługocki całym sercem oddany był szkole. Pojawiał się w niej wczesnym rankiem i nierzadko opuszczał ją już po zmierzchu. Człowiek wielkiego serca , który zawsze starał się nauczać  młodzież tolerancji i  szacunku dla drugiego człowieka.

      W celu uhonorowania Jego osoby i podziękowania za wszystkie lata pracy na rzecz naszej szkoły postanowiliśmy zaprosić  Dyrektora do zasadzenia jabłonki nazwanej Jego imieniem.

      Wydarzenie to miało miejsce 5 kwietnia.

      „Jest mi bardzo miło! Myślę, że to drzewo będzie tutaj dobrze rosło. Mieszkam blisko, więc będę przychodził, doglądał i jak już owoce się pojawią, to się nimi poczęstuję”  - mówił z szerokim uśmiechem Dyrektor Sługocki tuż po symbolicznym zasadzeniu drzewka.

      Wierzymy, że jabłka „ Zygmuntówki” będą równie dobre , jak owoce wieloletniej pracy Dyrektora na rzecz naszej szkoły.

        

      J. Zawieja

      Fot. B. Świst

    • Czysta Sama
     • OPERACJA CZYSTA RZEKA

     • W minione sobotnie, deszczowy przedpołudnie młodzież Zespołu Szkół nr 2 uczestniczyła w tegorocznej edycji ogólnopolskiej edycji pn. Operacja Czysta Sama.

      Był to pierwszy udział naszej placówki w tej szlachetnej akcji na rzecz czystości środowiska i krzewienia postaw ekologicznych. Pod opieką pani Joanny Zawieji uczestniczyli w niej uczniowie klas: 1G (Dawid Mamet, Julia Nowak, Kamila Derak , Alicja Bździel), 1GT ( Oliwia Śrama, Aleksandra Rodak), 1O (Maria Purgiel , Gabriela Połącarz , Lilianna Misztal),1KR (Wiktoria Bilecka, Julia Andrzejewska, Zuzanna Nawrocka), 4Ktp ( Zofia Jankowska, Marta Kaczmarek) oraz uczeń Liceum dla dorosłych - Wiktor Najder.

      Po odprawie, podczas której rozdano wszystkim rękawiczki i worki na śmieci, wolontariusze zostali podzieleni na mniejsze grupy i otrzymali zadania uprzątnięcia konkretnego fragmentu terenu. Nasz sztab porządkował głównie okolice ul. Szczuczyńskiej nad rzeką Samą. Worki zapełniały się w mgnieniu oka butelkami, plastikiem, papierami i innymi odpadami.

      Uczniowie znajdowali o zgrozo również takie rzeczy, jak zużyte opony, dętki, kosiarki, lodówki, meble, zabawki, znaki drogowe i wiele innych niecodziennych odkryć. Przez zaledwie kilka godzin ponad 100 osób biorących udział w akcji uprzątnęło ponad 12 ton śmieci !

      Mimo starań nie udało się dokładnie uprzątnąć wszystkich miejsc. Placówka oczywiście zapowiada też, że za rok również dołączy do kolejnej edycji Operacji Czysta Rzeka. 

      Około południa wolontariusze spotkali się w Parku Zamkowym na imprezie finałowej.

      Można było poczęstować się gorącą zupą, kiełbaskami z ogniska i domowymi wypiekami przygotowanymi między innymi przez Zespół Szkół Nr 2.

      Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy nie zważając na niesprzyjające warunki pogodowe, poświęcili swój wolny czas, by wspomóc akcję. Ich postawa budzi wielki podziw i napawa dumą, że w dzisiejszych czasach młodzież ma ochotę zadbać o przyrodę. Biorąc udział w akcji, zrozumieliśmy, że każdy z nas ma wpływ na środowisko i obowiązkiem każdego z nas jest dbać o nie. Mamy wrażenie, że się udało!

      J.Zawieja

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3
     64-500 Szamotuły
     Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
     piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie