• Konkursowe dziewczyny! Przyszłe szefowe kuchni z "Rolnika"

     • Zespół Szkół w Objezierzu już po raz siedemnasty stanął za organizacją Międzyszkolnego Konkursu Gastronomicznego, sprawdzającego wiedzę praktyczną oraz umiejętności przyszłych szefów kuchni. Do pasjonującej „rywalizacji na smaki” w tym roku przystąpiła młodzież z 6 wielkopolskich szkół. W piątek 19 kwietnia w Objezierzu spotkali się  uczniowie z Sierakowa, Poznania, Trzcianki oraz Wągrowca. Nie zabrakło przedstawicieli gospodarzy  oraz bardzo dobrze zapowiadających się młodych kucharek z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach – Michaliny Powolnej (uczennica klasy III GO) i Oliwii Kowalak (uczennica klasy III BR).

      Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach tematycznych. Zadaniem uczestników pierwszej z nich było przygotowanie polędwiczki wieprzowej w daniu zasadniczym. Młodzież biorąca udział w zmaganiach drugiej kategorii musiała zaś stworzyć deser z wykorzystaniem śmietany kremowej.

      Oba zadania do łatwych wcale nie należały – tym bardziej, że maksymalny czas na ich wykonanie wynosił 3 godziny w ciągu, których uczestnicy musieli przygotować nie jedną, lecz pięć porcji poszczególnych dań. Testowali je kolejno:  dyrektor, menadżer oraz główny szef kuchni poznańskiego Hotelu Mercure. Poprzeczka zawieszona została naprawdę wysoko.

      Uczennice „Rolnika” spisały się wyśmienicie! Michalina Powolna, która do konkursu przygotowywała się pod okiem pani Joanny Przygockiej, wykonała oryginalny deser „Sweet Suprise”, składający się z kremu śmietanowego na bazie jaj ze śmietaną, musu z pomidorami doprawionego cynamonem i lionką oraz biszkoptów nasączonych naparem z kawy i Amaretto. Z kolei Oliwię Kowalak do konkursowych zmagań przygotowywał pan Arkadiusz Płoski. „Popieprzone polędwiczki” – bo tak trzecioklasistka zatytułowała swoje popisowe danie – w istocie były aromatyczną potrawą mięsną, którego smak dopełniły m.in. warzywa sezonowe – marchew oraz zielone szparagi.  

      Dziewczęta wykazały się kulinarną inwencją twórczą. Udział w konkursie stał się dla nich ciekawym doświadczeniem, pozwalającym sprawdzić nabytą dotychczas wiedzę. Z drugiej strony był doskonałą formą zabawy – wszak, gdy robi się to, co wynika z czystej pasji, rywalizacja okazuje się być przyjemnością!

      Co prawda uczennicom nie udało się zająć czołowych miejsc, ale nie bez znaczenia pozostaje wyróżnienie przyznane Michalinie Powolnej przez publiczność! Serdecznie gratulujemy!

       

      Dziewczętom dziękujemy za godne reprezentowanie „Rolnika” na szczeblu międzyszkolnym. Jesteśmy przekonani o tym, że Oliwia i Michalina światem kulinariów jeszcze zawojują!

       

     • Zakończenie nauki w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych

     • 26 kwietnia o godz. 16.00 zakończyli naukę słuchacze Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. W piękne, piątkowe popołudnie świadectwo ukończenia szkoły otrzymało 21 słuchaczy, którzy przez sześć semestrów z godną podziwu odpowiedzialnością łączyli szkolne obowiązki z życiem zawodowym i prywatnym. W uroczystości wzięli udział dyrektorzy szkoły: Arkadiusz Majer i Łukasz Janc, opiekunka grupy Anna Kaczmarek oraz nauczyciele uczący w tym semestrze.

     • Ósmoklasiści w „Rolniku”. Zespół Szkół nr 2 zaprosił do siebie!

     • „Dzień promocji” szkoły był wydarzeniem szczególnym, obfitującym w wiele wrażeń i ciekawych rozmów z ósmoklasistami. „Rolnik” zaprezentował swoją ofertę edukacyjną przekonując, że to dobry wybór w odniesieniu do kolejnego szczebla edukacji

      W środę 17 kwietnia drzwi do szamotulskiego „Rolnika” otworzyły się na oścież, a dyrekcja, nauczyciele
      i uczniowie serdecznie powitali w nich młodzież ze szkół podstawowych.

      Wydarzenie w istocie było szczególne – wszak „dzień promocji”, podczas którego Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach prezentuje swoją ofertę edukacyjną, to świetna okazja do pochwalenia się osiągnięciami uczniów, bazą oraz wyposażeniem pracowni i sal lekcyjnych. Goście mogą wówczas spotkać się i porozmawiać z dyrekcją oraz członkami grona pedagogicznego, a przede wszystkim zaś bliżej poznać zawody i kierunki, w których kształci „Rolnik”.

      Tegoroczna promocja szkoły była bardzo udana. Wydarzenie odbyło się w dwóch odsłonach. Od rana aż do wczesnego popołudnia „Rolnika” odwiedziło wielu ósmoklasistów wraz ze swoimi szkolnymi opiekunami. Byli to zarówno uczniowie szamotulskich podstawówek, jak i szkół działających w ościennych miejscowościach.

      Młodzież z dużym zainteresowaniem przyglądała się stoiskom zorganizowanym w sali gimnastycznej, na których uczniowie Zespołu Szkół nr 2 przy wsparciu nauczycieli poszczególnych przedmiotów, zaprezentowali kierunki oraz zawody, których tajniki zgłębiają. Goście mogli zatem dowiedzieć się, jak przebiega nauka w technikum, szkole branżowej oraz w liceum ogólnokształcącym, a przy tym poznać szereg ciekawostek związanych z edukacją w „Rolniku”. Na stoiskach promocyjnych znalazł się sprzęt wykorzystywany podczas zajęć, zorganizowano również degustację małej gastronomii. Czytelnia z kolei zaadaptowana została na kawiarenkę, w której częstowano słodkimi wypiekami i owocami.

      Późnym popołudniem natomiast szkołę wizytowali rodzice ósmoklasistów, którzy spotkali się z dyrektorem Arkadiuszem Majerem. Gospodarz „Rolnika” opowiedział o ofercie edukacyjnej, budynkach i pracowniach, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, a także o zapleczu noclegowym w internacie, z którego skorzystać może młodzież spoza Szamotuł. Wyjaśnił też zasady w oparciu, o które realizowane są zajęcia praktyczne u pracodawców. Mówiąc z kolei o zajęciach dodatkowych, nie krył dumy z osiągnięć młodzieży odnoszonych na zawodach sportowych, olimpiadach i konkursach tematycznych.        

      Informacje na temat poszczególnych typów szkół działających w ramach „Rolnika” rodzice uzupełniali rozmawiając z nauczycielami oraz uczniami na stoiskach promocyjnych. Zaglądali również do wybranych sal lekcyjnych, gdzie dodatkowo mogli poszerzyć swoją wiedzę np. z zakresu nauki w liceum ogólnokształcącym.

      „Dzień promocji” przyniósł wiele wrażeń i refleksji. W jego przygotowanie zaangażowana była niemal cała społeczność szkoły (także uczniowie) pod przewodnictwem pani wicedyrektor Ewy Peraj. Mamy nadzieję, że z ósmoklasistami, którzy odwiedzili „Rolnika” 17 kwietnia ponownie spotkamy się we wrześniu. Wszak to bardzo dobry wybór w odniesieniu do kolejnego szczebla edukacji.

     • Dzień języka angielskiego

     • 23 kwietnia to święto  Anglii i jednocześnie dzień urodzin i śmierci Williama Szekspira. Z tej okazji w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach obchodziliśmy Dzień Języka Angielskiego. Uczennice i uczniowie mieli okazję zakosztować angielskiej herbatki (z mlekiem), która była przygotowana właśnie w ramach rocznicy urodzin i śmierci  Szekspira.

      Cała społeczność szkoły mogła zmierzyć się z quizem wiedzy o krajach anglojęzycznych, a  mistrzem  tej wiedzy  został Kacper Obara z kl 3 LO.

      Uczniowie naszej szkoły wzięli  też udział w konkursie na najsprawniej wypowiedziany łamaniec językowy, tzw. tongue twister. Tutaj zwycięzcą został Dawid Spychała, również z 3 kl LO.

      Klasy przygotowały też plakaty dotyczące Anglii, dzięki którym powstała The Wall of Posters.

       

      Martyna Kustoń,

      Joanna Tysiak.

     • Europejski dzień śniadania

     • 24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania, który ma przypominać o tym, jak ważną rolę dla zdrowia człowieka odgrywa ten pierwszy posiłek w ciągu dnia.

      „Znajdź czas na śniadanie” – to hasło przewodnie Europejskiego Dnia Śniadania.

      Według zasad zdrowego żywienia w ciągu dnia powinniśmy spożywać 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Taki rozkład posiłków ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i właściwej masy ciała. Śniadanie powinno stanowić 25-30 proc. dziennego zapotrzebowania na energię, dlatego nie powinniśmy go pomijać.

      Właściwie skomponowane śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

      Z tej okazji nasi uczniowie z klasy 2G (Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych)

      podczas zajęć praktycznych przygotowali śniadania, które królują na europejskich stołach.

      Uczniowie wykazali się kreatywnością i spójrzcie na ich wyśmienicie przygotowane europejskie śniadania.

      Malgorzata Rosada

      Zdjęcia: W. Pilarska 4G

     • Powiatowy Projekt Wizyt w Miejscach Pamięci - Żabikowo

     • W dniach 17-18 kwietnia uczniowie klas maturalnych 4 HB, 5 GRp i 5 KTp odwiedziło Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. Wyjazdy były związane z realizacją Powiatowego Projektu Wizyt w Miejscach Pamięci, w którym nasza szkoła uczestniczy od wielu lat. Dla uczniów odwiedzających to miejsce jest to zawsze żywa lekcja historii poparta zwiedzaniem miejsca, w którym znajdował się Obóz Karno – Śledczy podczas II wojny światowej. Uczniowie liceum i technikum mieli okazję zwiedzić muzealną ekspozycję połączoną z prelekcją pracownika muzeum. Następnie nasi maturzyści rozwiązywali zadania przygotowane na specjalnych kartach pracy. Na zakończenie wizyty w Żabikowie zapaliliśmy znicz przy pomniku „Nigdy wojny”. Należy wspomnieć, że cały projekt realizowany jest przez wszystkie szkoły prowadzone przez Powiat Szamotulski i wywiera duży wpływ na młodzież, skłaniając do refleksji oraz rodząc chęć poznania historii XX wieku. W poprzednich latach młodzież z wielu klas naszej szkoły odwiedzała miejsce na którym znajdował się niemiecki Obóz Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

      Anna Kustoń, Martyna Kustoń, Piotr Gotowy, Daniel Kuzara

     • "Zakończenie jest dla nas tylko innym początkiem"

     • Ogrom radości, ale i moc wzruszeń towarzyszyły uroczystości zakończenia roku szkolnego klas maturalnych. Wydarzenie, które odbyło się piątkowym popołudniem 26 kwietnia z pewnością na długo pozostanie w pamięci absolwentów, ich rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz dyrekcji „Rolnika”. Wszak kolejny rozdział historii szkoły został zamknięty

       

      Na ten dzień uczennice oraz uczniowie liceum i technikum z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach czekali z dużym zniecierpliwieniem. Po kilku latach nauki odebrali upragnione świadectwa ukończenia szkoły, by już niebawem rozpocząć dorosłe życie.

      „Rolnik” żegnał się z nimi ze smutkiem, ale i niemałą satysfakcją. Oto bowiem kolejne młode pokolenie z dzieci stało się odważnymi ludźmi, którzy – jak mówiła w trakcie uroczystości Przewodnicząca Rady Rodziców Żaklin Konieczna – będą mogli zmieniać świat na lepsze.

      O ważnej roli, jaką absolwenci odegrali w życiu szkoły wspominał także w swoim przemówieniu dyrektor Arkadiusz Majer życząc wychowankom, by w przyszłości wracali do „Rolnika” z przekonaniem, iż czas w nim spędzony był nie tylko ważnym okresem w ich życiu, ale i jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zarazem.

      Równocześnie dziękował za wsparcie swoim najbliższym współpracownikom – wicedyrektor Ewie Peraj i wicedyrektorowi Łukaszowi Jancowi, wychowawcom klas maturalnych – profesor Marlenie Grendzie, profesor Magdalenie Grążce oraz profesorowi Piotrowi Gotowemu, jak i całemu gronu pedagogicznemu.

      Szczególne podziękowania Arkadiusz Majer skierował zaś do rodziców absolwentów, przyjaciół szkoły i sponsorów, których na uroczystości nie zabrakło (przedstawiciele firm ADM i Kalinowski). Podkreślał przy tym istotę dobrej współpracy z samorządem, wyrażając ogromną wdzięczność dla starosty Beaty Hanyżak, na której pomoc szkoła zawsze może liczyć. Dziękowali też wychowawcy, w których imieniu nieco później głos zabrał Piotr Gotowy.

      Wzruszeń oczywiście nie brakowało. Mieszały się one z radością podczas odbierania przez absolwentów świadectw, a także okolicznościowych statuetek i wyróżnień za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe, działania na rzecz szkoły oraz sukcesy odnoszone w konkursach tematycznych.

      Wyjątkowym momentem uroczystości stało się wręczenie stypendiów przez Starostę Szamotulską Beatę Hanyżak, którymi uhonorowano:

      • Martynę Maciejewską (najlepsza absolwentka liceum) i Zofię Jankowiak (najlepsza absolwentka technikum),
      • a także Antoninę Mikołajczak i Antoninę Wojczyńską, które w listopadzie ubiegłego roku wywalczyły odpowiednio I i III miejsce w Międzynarodowym Pucharze Polski w Boksie.

      Zgodnie z tradycją szkoły, najlepsze absolwentki otrzymały również Złote Medale Stanisława Staszica Srebrnymi medalami nagrodzono z kolei Gabrielę Soloch – laureatkę 46. Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie oraz finalistki tejże olimpiady - Zofię Jankowiak i Weronikę Tomczak. Ponadto, wyróżniono Martę Kaczmarek, która także brała udział w zmaganiach konkursowych.

      W imieniu absolwentów szkołę symbolicznie pożegnała Zuzanna Lesicka. Wychowankowie „Rolnika” odebrali natomiast moc serdecznych życzeń od swojej młodszej koleżanki – Julii Hermańskiej.

      Na ręce dyrekcji, wychowawców oraz gości młodzież złożyła piękne kwiaty, dziękując za… wszystko!

     • Młodzi - zdolni z "Rolnika". Biblioteka podsumowała konkurs graficzny

     • Pięciu uczestników, ciekawe prace, sporo satysfakcji, radości jeszcze więcej! W ten sposób podsumować można konkurs graficzny organizowany przez bibliotekę szkolną, którego celem było stworzenie projektu tabliczki informującej o jednym z najważniejszych miejsc w "Rolniku"!


      Mała rzecz, a cieszy! W czwartek 25 kwietnia drzwi biblioteki szkolnej ozdobiła praca Martyny Antoniewicz - uczennicy klasy I HB, która została laureatką bibliotecznego konkursu graficznego. Dzięki wsparciu Przewodniczącej Rady Rodziców - Żaklin Koniecznej, autorski projekt licealistki został przeniesiony na specjalne tworzywo i w formie tabliczki informuje o tym, gdzie znajduje się biblioteka. Od teraz zatem nikt nie będzie miał już problemów z dotarciem do jednego z najważniejszych miejsc w "Rolniku".

      Konkurs organizowany przez bibliotekę, co prawda został rozstrzygnięty już na początku kwietnia (zwyciężczyni odebrała wówczas nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz Szamotulski Ośrodek Kultury - szerzej na ten temat piszemy TUTAJ), ale jego oficjalne podsumowanie - z uwagi na kwestie techniczne - mogło odbyć się dopiero pod koniec miesiąca. W czwartek do biblioteki zajrzały uczennice biorące w nim udział:
       

      • Emilia Prentka (klasa I K a)

      • Katarzyna Lewandowska (klasa III HB)

      • Anna Lewandowska (klasa IV KR)

      • oraz wspomniana już Martyna Antoniewicz

      Niestety z uwagi na realizację zajęć praktycznych, w spotkaniu nie uczestniczył Ksawery Matuszewski (uczeń klasy III KR), który również zmierzył się z twórczym wyzwaniem. Niemniej, okazja do podziękowań dla młodego - zdolnego z pewnością będzie jeszcze niejedna.

      Zgodnie z regulaminem konkursu, drzwi do biblioteki ozdobić miała jedna, zwycięska praca. Pragnąc jednak uhonorować i w pewien sposób nagrodzić wszystkich uczestników, organizator postanowił wprowadzić drobną zmianę. I tak, nie tylko projekt Martyny, ale i prace zgłoszone przez Emilię, Annę, Katarzynę oraz Ksawerego doczekały się "materializacji", czyli wydruku na tworzywie. W ten sposób powstała nie jedna, lecz pięć tabliczek, które na zmianę pojawiać się będą na drzwiach prowadzących do biblioteki. Było to możliwe dzięki pomocy Żaklin Koniecznej, która tabliczki wykonała bezpłatnie, stawiając tym samym kropkę nad i w naszym małym przedsięwzięciu.

      Uczestniczki konkursu odebrały podziękowania. Otrzymały też pięknie udekorowane pierniczki przekazane przez Kingę Machaj - zastępczynię Przewodniczącej Rady Rodziców, która słodkości zamienia w rękodzielnicze cuda!


      Młodzieży raz jeszcze dziękujemy za tak miły odzew na inicjatywę biblioteki. Dziękujemy za kreatywność i fantazję! Mamy nadzieję, że uczniowie angażować się będą w kolejne działania i jeszcze chętniej - częściej  zaglądać do biblioteki!

       

       

      Zwycięska praca Martyny Antoniewicz

       

      Praca Emilii Prentkiej

       

      Praca Katarzyny Lewandowskiej

       

      Praca Anny Lewandowskiej

       

      Praca Ksawerego Matuszewskiego

       

     • One Dublin 2024

     • One Dublin 2024

      W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich chcielibyśmy Wam polecić książkę pt. Snowflake autorstwa Louise Nealson. Uczniowie naszej szkoły czytali ją w oryginale, dzięki współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce i udziałowi w projekcie organizowanym przez Dublin City Libraries i Dublin City of Literature „One Dublin One Book”.

      W ramach corocznego projektu, który przyciąga czytelników szkolnych i uniwersyteckich – mieliśmy okazję spotkać się on-line z irlandzką pisarką Louise Nealson. Spotkaniu przewodniczył prof. Barry Keane oraz studentki z Instytutu Anglistyki UW, obecni byli również Dr Sean Riain z Ambasady Irlandii, p. Justyna Mazurek- Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu, p. Anne Marie Kelly z Dublin UNESCO City of Literature; p.Joanna Warecka z Ambasady Irlandii w Warszawie.

      Co roku wybierana jest książka, której tłem jest Dublin. Cała stolica Irlandii czyta zatem w kwietniu jedno – wybrane dzieło literackie. Niezwykle cieszymy się, że uczennice i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach mogą rozpowszechniać tę inicjatywę. Snowflake został już przełożony na kilka języków, m.in. włoski, chorwacki, hiszpański, niemiecki, a na język polski przez p. Radosława Madejskiego- można wiec wybrać język , dzięki któremu wygodniej będzie zanurzyć się w kartach książki. Debiutancka powieść młodej Irlandki to poruszająca historia o dorastaniu i opuszczaniu domu ,o tym jak radzić sobie z niełatwymi doświadczeniami. Opowiada o 18-letniej dziewczynie Debbie, która mieszka na farmie z matką i wujem, a po rozpoczęciu studiów musi odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Zachęcamy do czytania.

      Martyna Kustoń.

     • Akademicka wiosna w Ogrodach

     • W czwartek 21 marca uczniowie kształcący się w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu klas: 2K, 2KR,3 KR, 4KR i 5KTp w ramach zajęć  praktycznych  wybrali się na „Akademicką wiosnę na Ogrodach”  organizowaną przez Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

      Młodzież wysłuchała wykładów o tematyce: „Funkcja zieleni miejskiej- planowanie usług ekosystemowych” oraz „ Architektura i krajobraz – związek nie zawsze doskonały.” Następnie podzielona na grupy, uczestniczyła  m. in. w warsztatach  rysunkowych  wprowadzających  do bioniki czyli projektowania organicznego  oraz warsztatach projektowych pt. „ Rabaty w stylu Pieta Oudolfa”- holenderskiego projektanta, którego  styl inspirowany  jest naturą i rozpoznawalny na całym świecie. Wielopiętrowe, bylinowe rabaty to symbol jego naturalistycznej maniery.

      W kolejnych  warsztatach  uczniowie mogli wykazać się wiedzą praktyczną  jak również  umiejętnościami manualnymi poprzez montowanie małego systemu nawadniania, oraz   rozmnażania  drzew i krzewów przez szczepienie.  Natomiast  przedstawiciel Koła Naukowego Ogrodników przeniósł uczestników  w „ Fascynujący świat anturium”.

      Młodzież uzyskała dawkę praktycznej wiedzy zakresu projektowania, dowiedziała się, że połączenie delikatnych traw z barwnymi bylinami, czyni rabaty wyjątkowymi  i jednocześnie pozytywnie  wpływa na środowisko i ludzi.  Analiza form naturalnych – w rysunku odręcznym uświadomiła im jak lekkie konstrukcje w przyrodzie  stają  się inspiracją dla rozwiązań  technicznych.  A profesjonalnie zamontowany system automatycznego nawadniania w ogrodzie może wpływać na kondycję roślin i zmniejsza zużycie wody.   

      Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

      Anna Kaczmarek

      Bartosz Korpik

      Marta Bekasiak

     • Rok Czesława Miłosza

     • W poniedziałek 15 kwietnia 2024 r. odbył się finał międzyszkolnego konkursu "Strofy piórem malowane. Malarskość poezji Czesława Miłosza", którego organizatorem był ZS nr 2 im. S. Konarskiego we Wronkach.

      Udział naszych uczniów zakończył się sukcesem. I miejsce w konkursie literackim zajęła Amelia Dukarska z klasy 4KR, wyróżnienie otrzymał Marcel Bąk, uczeń klasy 3GO. Uczniowie napisali swoje wiersze, które - wg regulaminu - inspirowane były utworami noblisty.

      W konkursie plastycznym II miejsce zajęła Zuzanna Wabich z klasy 2HB, która namalowała obraz inspirowany "Przypowieścią o maku".

      Laureatom serdecznie gratulujemy!

      Ewelina Ładzińska-Klaczkiewicz

      Ewelina Otulakowska

     • Akcja "Operacja Czysta Rzeka" - edycja 2024

     • Po raz trzeci, w Szamotułach przygotowano akcję "Operacja: Czysta Sama", która koncentruje się na sprzątaniu odcinków rzeki Samy oraz jej dopływów. Akcja odbyła dnia 13 kwietnia 2024 r., w ramach ogólnopolskiej inicjatywy "Czysta Rzeka", a udział w sprzątaniu wzięło ponad 400 osób. W akcji uczestniczyli nasi uczniowie: Gaja Szpądrowska 2HB, Dorota Mucha 2K, Amelia Rembacz 2K, Julia Cebernik 2K, Michał Kistowski 1TO, Wiktoria Wachowiak 2O, Liliana Misztal 2O, Maria Purgiel 2O, Aleksander Kasprzak 2O, Mateusz Cygan 2O, Arkadiusz Nowakowski 2O oraz Gabriela Połącarz 2O.

      Celem akcji "Operacja: Czysta Sama" jest oczyszczenie rzeki i jej otoczenia z różnych śmieci (butelki, puszki, papiery, opony), popularyzacja współpracy społecznej oraz troska o środowisko naturalne.

      W tym roku sprzątanie zostało zorganizowane m.in.: przez Fundację Varietae, Naturalnie Szamotuły, Fundację Eisenhowera, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi, Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, Obrzyckie Stowarzyszenie Miłośników Ptaków.

      Katarzyna Renn

     • Niecodzienna acz cenna lekcja prawa

     • W piątkowe przedpołudnie 12 kwietnia młodzież z klas III, IV i V spotkała się z przedstawicielami Okręgowej Inspekcji Pracy oraz Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach

      Nie była to jednak typowa "pogadanka" na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, lecz ważna acz nietypowa lekcja pełna cennych porad i wskazówek z zakresu prawa pracy oraz informacji dotyczących groźnego przestępstwa, jakim jest handel ludźmi. Jak się okazało - oba tematy wcale nie są tak odległe i niestety dotyczyć mogą osób młodych.

      Goście w bardzo jasny i przystępny sposób wyjaśnili uczniom na czym polegają różnice między umową o pracę a umową o dzieło, wskazując jakie konsekwencje może nieść za sobą nieznajomość ich zapisów, bądź brak umowy już w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych.

      W odniesieniu do pracy wakacyjnej (podejmowanej przecież przez młodzież z "Rolnika") przedstawicielka inspekcji pracy wyraźnie podkreślała, że należy zadbać o odpowiednią dokumentację i sprawdzić, w jaki sposób skonstruowana jest umowa. Co ciekawe - niezwykle ważna jest także sama analiza ogłoszeń.

      O handlu ludźmi mówiła z kolei funkcjonariuszka KPP Szamotuły zaznaczając, że z pozoru niewinne wyjście do klubu, czy na dyskotekę, może zakończyć się tragicznie np. kiedy do zakupionego napoju zostaną dosypane środki odurzające - oczywiście bez wiedzy osoby, która napój spożywa.

      Przedstawione przez nią fakty dotyczące porwań, sprzedaży organów, żebractwa, sex - biznesu i pedofilii wywarły na słuchaczach ogromne wrażenie. Tym bardziej, że - jak zaznaczała funkcjonariuszka - do niebezpiecznych wydarzeń, o których informują media, niestety może dojść również w środowisku lokalnym. Stąd tak istotnym jest, by młodzież zachowała rozsądek i ostrożność w każdej sytuacji.

      Spotkania tego typu są bardzo ważnym elementem profilaktyki. Garść cennej wiedzy przekazanej przez specjalistów z pewnością stanie się dla uczniów przestrogą.

     • Gość na czterech łapach w bibliotece

     • Skąd na świecie wziął się pies? Dlaczego określa się go mianem zwierzęcia pracującego? Czy leżenie na kanapie służy naszym czworonogom? Jak wiele czerpać mogą od nich osoby niepełnosprawne? Na te, jak i szereg innych pytań odpowiadał Paweł Pawlak - szamotulanin, który od ponad 20 lat zawodowo zajmuje się szkoleniem psów. W czwartek 11 kwietnia spotkał się w czytelni z młodzieżą z klasy I TR, by przedstawić rozmaite zagadnienia dotyczące zachowania czworonogów oraz błędów popełnianych przez ich właścicieli. Behawioryście towarzyszyli szczególni kompani


      Dwie z czwartkowych lekcji uczniów klasy pierwszej technikum rolniczego przybrały niecodzienny wymiar. Tym razem ich uwaga skupiła się nie na wychowawcy - Piotrze Sołtysiaku - lecz na czworonożnym, puchatym pupilu "Bubie", rasy Syberian Husky, reprezentującym hodowlę psów rasowych Jarosława Piosika "Husky z Grodu Halszki" oraz Klub Sportowy Wolf Team z Szamotuł.

      "Buba" zagościł w czytelni wraz z Pawłem Pawlakiem - pracownikiem wspomnianej hodowli i znanym w regionie behawioryście, a także z Mateuszem Prętkim - osobą niepełnosprawną intelektualnie, dla której kontakt z czworonogiem stanowi ważną formę terapii. Spotkanie odbyło się z inicjatywy biblioteki szkolnej, która prócz promocji czytelnictwa wśród młodzieży, pragnie rozbudzać w niej zainteresowanie rozmaitymi dziedzinami nauki oraz życia społecznego. Świetnie wpisuje się w to szeroko rozumiana kynologia (nauka o psie, jego hodowli i tresurze) - tym bardziej, że dla wielu naszych uczniów psy stały się już członkami rodziny.

       

       

      W trakcie blisko półtoragodzinnego spotkania młodzież z uwagą wsłuchiwała się w słowa behawiorysty, który poruszył wiele wątków dotyczących m.in. charakterologii psów rasy północnej (np. Syberian Husky) przeznaczonych do ciągnięcia zaprzęgów. Mówił również o psach ratowniczych i czworonogach pracujących w służbach, wyspecjalizowanych do szukania narkotyków i innych nielegalnych towarów, ładunków wybuchowych, a także osób w terenie. Wyjaśniał na czym polega ich szkolenie i w jaki sposób przygotowywane są do służby. Okazało się, że młodzieży temat nie do końca był obcy, gdyż niektóre z poruszanych zagadnień poznali już za pośrednictwem filmów dokumentalnych.

      Uczniowie nie mieli też większych problemów z odpowiedzią na pytanie dotyczące pochodzenia psa, którego historia nierozerwalnie związana jest z wilkiem, a podczas omawiania problemu nowych ras - sztucznie tworzonych, dostrzegli wady w ich budowie, skutkujące problemami zdrowotnymi.

      Kontakt z czworonogiem - jak przekonywał Paweł Pawlak - jest także jednym z oddziaływań terapeutycznych, które świetnie sprawdza się m.in. podczas pracy z osobami niepełnosprawnymi. Towarzyszący behawioryście Mateusz Prętki od kilku lat w formie zabawy spędza czas z psami z hodowli "Husky z Grodu Halszki", bierze udział w długich spacerach po lesie, kiedy to podpięty jest do psa specjalną linką i musi nawiązać z nim właściwą relację, a jesienią ubiegłego roku podczas Wyścigów Psich Zaprzęgów w Koźlu wziął udział w Pucharze Samoyeda. W trakcie biegu na krótkim dystansie wykazał się dobrą współpracą z psem (obecnym na spotkaniu "Bubą") i choć dla osoby niepełnosprawnej intelektualnie było to duże wyzwanie, równocześnie pozwoliło spełnić cel terapeutyczny. Możliwość rywalizacji ze zdrowymi zawodnikami poskutkowała zwiększeniem własnej wartości, zyskaniem pewności siebie i poczuciem bycia pełnoprawnym członkiem społeczności.

       

      Mateusz zaprezentował młodzieży "Bubę", a jedną z uczennic poinstruował w jaki sposób należy podawać smakołyki, by psiak przyjął pozycję siedzącą, a następnie spokojnie czekał na podanie przysmaków.

      Oczywiście nie obyło się bez ciekawostek kynologicznych, pytań i porad. Słuchacze dowiedzieli się co powoduje problemy związane z niepożądanym zachowaniem czworonogów (np. dlaczego wykazują się niechęcią wobec mężczyzn lub agresją wobec innych psów) i jak należy się zachować podczas spotkania z nieznanym, agresywnym psem (pozycja tzw. żółwika z pewnością nie jest bezpieczna). Paweł Pawlak w sposób szczególny podkreślał, że dużym błędem ludzi jest usilna chęć uczłowieczania psów i nadawanie im ludzkich cech, co niestety negatywnie odbija się na ich wspólnych relacjach.

      Spotkanie dostarczyło uczniom sporą porcję wiedzy, stając się ciekawą, choć dość nietypową lekcją. Zakończyły ją pamiątkowe zdjęcia z sympatycznym "Bubą", który z przyjemnością poddawał się czułym uściskom młodzieży i drapaniu za uchem.

      Dziękujemy klasie I TR oraz wychowawcy za przyjęcie zaproszenia biblioteki i odbycia fascynującej podróży do świata czterech łap, który wciąż kryje przed nami sporo tajemnic! Za obecność dziękujemy również przewodniczącej Rady Rodziców - Żaklin Koniecznej, która wspiera nasze działania.

       

       

       

     • KONCERT ROCKOWY W ROLNIKU?! DLACZEGO NIE! :)

     • Już w poniedziałek, 15 kwietnia w sali gimnastycznej Rolnika będziecie mogli usłyszeć na żywo najciekawszą nową kapelę rockową w Polsce!

      Sad Smiles

      To jest ich czas! W tym roku zagrali na głównej scenie OFF Festivalu Artura Rojka, na głównej scenie Jarocin Festiwalu (wygrali legendarny przegląd Jarocińskie Rytmy Młodych) oraz na Watermill Festivalu w Niemczech!

      - Ten zespół ma wszystko: pasję, charyzmatycznego wokalistę, urocze chórki i młodzieńczy, ale bardzo już dojrzały, bunt. "Gówniarze" - pomyślelibyście. A i tekstów, i grania mogą pozazdrościć niejedni, którzy występują od dekad.- pisze o naszym zespole Sad Smiles Oliwia Kopcik w portalu Muzyka Interia.pl

      Sad Smiles to zespół złożony z czterech nastolatków, którzy kochają muzykę. Średnia wieku w kapeli to… 16 lat, a już piszą dojrzałe teksty, komponują muzykę i tworzą własne piosenki.Mają na koncie wygraną w kilku przeglądach (z Jarocinem na czele), zagrali też wiele koncertów, między innymi przed Pawłem Domagałą, zespołem Raz Dwa Trzy czy grupą Happysad, supportowali też The Subways podczas ich polskiej trasy. Sad Smiles wystąpili przed rokiem na na CieszFanów Festivalu oraz na Takt Festivalu (Serbia – jako headliner), jesienią zagrali na Great September, największym showcasie w Polsce. Tuż po występie na żywo otrzymali… propozycję kontraktu! Nie ma się co dziwić, to sceniczne zwierzęta! Koncerty to ich największa siła!Ten rok też jest pełen dobrych wieści – Sad Smiles wystąpili m.in. na Jarocin Festivalu, OFF Festivalu oraz Watermill w Görlitz (Niemcy).Ich ostatnie trzy single „Miasto Marzeń”, „Nie mogę” i „Świat doskonały” emitowane były w kilkunastu stacjach radiowych z Czwórką, Radiem 357 (Piosenka Dnia) i Radiem Nowy Świat na czele. Obecnie na radoiwych antenach króluje kolejny - "Rutyna".Ciężko tym zdolnym nastolatkom przydzielić konkretne role w zespole, ponieważ każdy z nich gra na wielu instrumentach – pomiędzy piosenkami zamieniają się nimi lawirując z gracją między kablami i mikrofonami.Nie można też zamknąć ich w jednym gatunku muzycznym. To przede wszystkim alternatywny rock, ale nie tylko… Jedno jest pewno – jest tu pasja i energia. Dużo energii!

      Sprawdź: www.facebook.com/SadSmilesBand- jesteśmy też na YouTube i Instagramie

      Bilety w cenie 15 zł do nabycia u członków Samorządu Szkolnego od wtorku.

     • WIOSNĄ NA GILDZIE

     • Wiosna kojarzy się nam przede wszystkim z budzącą się do życia przyrodą i pięknymi wiosennymi kwiatami. Z ich udziałem floryści przygotowują kompozycje i dekoracje, zachwycające swoim wyglądem i pomysłowością. Miejscem w Wielkopolsce, które skupia największą ilość gatunków roślin ozdobnych jest Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu. To tutaj zaopatrują się w kwiaty i zieleń ciętą oraz dekoracyjne dodatki  kwiaciarki i dekoratorzy wnętrz z Wielkopolski i województw ościennych. Z funkcjonowaniem Gildii Rolno-Ogrodniczej oraz jej ofertą handlową miały okazję zapoznać się uczennice z 1 klasy Technikum Architektury Krajobrazu  „A” z ZSz nr 2 w Szamotułach. Dzięki uprzejmości pani Joanny Basarab-Moch zastępcy kierownika działu marketingu WGRO S.A. uczennice naszej szkoły wspólnie z wychowawczynią Martą Bekasiak zwiedziły Zintegrowane Centrum Florystyczne zajmujące 10 000 m2, w którym około 350 podmiotów oferuje m.in. kwiaty cięte, rośliny doniczkowe i rabatowe oraz gotowe dekoracje, np. Wielkanocne.

      Nieco mniejszą powierzchnię (ok. 7 tys. m2) zajmują pawilony handlowe z dodatkami florystycznymi, artykułami dekoracyjnymi i sztucznymi kwiatami. 

      - Podstawową formą sprzedaży na rynku jest handel tradycyjny. Niektórzy sprzedający oferują dowóz towaru, bądź łączą handel tradycyjny z nowoczesnym poprzez dodatkową sprzedaż e-commers – wyjaśniała Pani Joanna. Na poznańskim rynku hurtowym usługi e-commers czyli handel elektroniczny już od kilku lat stanowi styl prowadzenia biznesu i robienia zakupów.

      Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu, prowadzi wynajem powierzchni handlowych w branży florystycznej, ale także żywnościowej, gdzie sprzedawane są w hurtowych ilościach warzywa, owoce, przetwory owocowo-warzywne i wiele innych. WGRO oferuje swoim najemcom nowoczesną infrastrukturę, zintegrowane systemy bezpieczeństwa, szkolenia oraz promocję.

      Na pierwszoklasistkach największe wrażenie zrobił szeroki asortyment kwiatów ciętych, szczególnie niezliczone odmiany róż, tulipanów wyróżniające się wyjątkowymi barwami, ale także pokrojem kwiatów. Uwagę uczennic przyciągała również bogata oferta gotowych dekoracji Wielkanocnych wykonanych z kwiatów, jak i ceramiki, drewna oraz wielu innych materiałów.  Wyjazd na WGRO, to dla młodych osób sposób na poznawanie branży, to czas na rozbudzanie pasji, zainteresowań florystyką. To także czas wspólnie spędzony z rówieśnikami, który dla młodych osób jest bezcenny.

      Pozostając w wiosennym nastroju „Gildii”, napełnieni optymizmem i radością po udanej wycieczce, życzymy Wszystkim kolorowych i pełnych energii wiosennych dni.

      Ewa Krysztofiak

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie